Historia mordercy

R

Sądzę, że gdybym nie przeczytał książki Bikini Killer Jarosława Molendy, nie wiedziałbym, że Charles Sobhraj – to postać rzeczywista. W książce, sygnowanej przez Wydawnictwo Replika, przedstawiona jest historia jednego z najbardziej przebiegłych i okrutnych seryjnych morderców. Charles Sobhraj był również mistrzem ucieczki. Niczym kameleon, umiał grać zarówno człowieka Zachodu, jak i Wschodu, przedstawiciela różnych profesji. Ze względu na swój modus operandi zyskał przydomki „Wąż” i „Bikini Killer”. Jest podejrzewany nawet o dwadzieścia zabójstw. Mordował przede wszystkim na słynnym w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych szlaku hipisów – w Tajlandii, Nepalu, Malezji, Indiach, polując głównie na zachodnich turystów. Inteligentny i bezwzględny. Jego czarująca powierzchowność kryła mężczyznę zdolnego do najpotworniejszych czynów. Zabijał z zimną krwią. Nie znał litości i nie odczuwał wyrzutów sumienia. Potrafił po mistrzowsku manipulować ludźmi, doskonale zacierał ślady i przez wiele lat wodził policję za nos. Do dziś uważany jest za jednego z najbardziej przebiegłych i niebezpiecznych kryminalistów na świecie.

Bikini Killer - okładka/ fot. Anna Jankowska
Bikini Killer – okładka/ fot. Anna Jankowska

Jarosław Molenda jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Świata”. Jest członkiem South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody. Przemierzył świat, zbierając materiały do książki o mumiach oraz odwiedzając legendarne miejsca i wyspy związane z mitem o Atlantydzie. Jest jednym z trzech pierwszych Polaków, jacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc (prawie 4000 m n.p.m.). Obecnie zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką podróżniczą, popularnonaukową i historyczną. Napisał książki, których spektrum jest bardzo szerokie: od tematyki roślinnej poprzez odkrycia geograficzne i tematykę podróżniczą do spraw kryminalnych.

W książce Bikini Killer Jarosław Molenda nie ogranicza się do prezentacji suchych faktów. Z książki dowiadujemy się o trudnym dzieciństwie chłopca, który oficjalnie nazywał się Hatchand Bhawnani Gurmukh Sibhraj. Być może ono stało się praprzyczyną jego późniejszych, morderczych wyczynów? Czy bohater książki jest psychopatą? Autor zastanawia się nad tym. W tym celu sięgnął do licznych źródeł – w tym do wypowiedzi naukowców, lekarzy i psychologów. Próbował również dotrzeć do Charlesa Sabhraja, który przebywa w więzieniu w Kathmandu. Sądzę, że motto książki, zawierające fragment z „Ryszarda III” Williama Szekspira (Bestia najgorsza zna nieco litości,/ lecz ja jej nie znam, więc nie jestem bestią), jest ironiczną odpowiedzią na część pytań. Oczywiście, akcja książki została wzbogacona o wątek przygodowy. Dzięki temu – mimo, że jest w niej niewiele dialogów – czyta się ją, jak dobry kryminał.

Warto nadmienić, że życie i zbrodnie Charlesa Sobhraja stały się inspiracją, wyprodukowanego przez stację BBC i platformę NETFLIX, serialu „The Serpent”.

Jarosław Molenda, Bikini Killer. Seryjny morderca CHARLES SOBHRAJ – jego życie i zbrodnie

Redakcja: Dagmara Ślęk-Paw

Korekta: Lidia Ryś

Skład i łamanie: Dariusz Nowacki

Projekt okładki i stron tytułowych: Mikołaj Piotrowicz

Wydawca: Wydawnictwo Replika, 2020

ISBN 978-83-66481-28-2


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *