Herold

Szlifowanie sportowych diamentów.

W przyrodzie najrzadszymi kamieniami szlachetnymi są brylanty, które otrzymuje się z odpowiednio szlifowanych diamentów.

Takim diamentem wydaje się być Emil Gwiazda. Już samo nazwisko predestynuje go do roli … gwiazdy. Ale Emil jest skromny i ma świadomość, że bez ciężkiej pracy nie osiągnie zbyt wielu sukcesów. Swoją przygodę z zapasami rozpoczął on w Uczniowskim Klubie Sportowym „Zdrowy Targówek” w 2008 roku. Szybko okazało się, że posiada predyspozycje do tej dyscypliny sportu. Do głównych zalet Emila należy bardzo dobra orientacja czasoprzestrzenna, opanowanie emocji w walce i tak zwane „czucie przeciwnika”. Młody zawodnik szybko zaczął zdobywać medale na imprezach ogólnopolskich. W roku 2011 wygrał ogólnopolskie turnieje młodzików w Żarach, Radomiu i Warszawie. Rok 2012 – to debiut Emila w grupie kadetów. Podczas wiosennego Pucharu Polski w Janowie Lubelskim wywalczył drugie, a podczas edycji jesiennej Pucharu w Radomiu – trzecie miejsce. Dobra postawa Emila w najważniejszych imprezach w kraju, została zauważona przez trenera kadry narodowej kadetów – pana Piotra Szczepanioka, co zaowocowało powołaniem zawodnika do reprezentacji kraju. Rok 2013 potwierdził trafność powołania w poczet członków Kadry Narodowej. Wygrał bowiem: wiosenny Puchar Polski kadetów w Poznaniu, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Kostrzynie, jesienny Puchar Polski w Radomiu, a podczas Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobył medal brązowy. Sukcesy na matach krajowych zaowocowały startem Emila w reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy w m. Bar /Czarnogóra/. W 2014 roku wygrał on międzynarodowy turniej w Aarhus /Dania/, a w Suboticy /Serbia/ był drugi. W kraju systematycznie wygrywał wszystkie najważniejsze imprezy: wiosenny Puchar Polski, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski i Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Był reprezentantem naszego kraju podczas Mistrzostw Europy w Samokov /Bułgaria/ i mistrzostw świata w Snina /Słowacja/. Rok 2014 przyniósł także debiut Emila w grupie wiekowej juniorów: podczas jesiennego Pucharu Polski w Wałbrzychu wywalczył on II miejsce. Został on powołany do Kadry Narodowej juniorów, gdzie szlifuje swe umiejętności pod bacznym okiem mistrza olimpijskiego Włodzimierza Zawadzkiego. Podczas organizowanych w 2015 roku Międzynarodowych Mistrzostw Polski Juniorów w Kostrzynie zajął wprawdzie „dopiero” siódme miejsce, ale przegrał tylko z reprezentantami Białorusi – potęgi w świecie zapaśniczym. Reprezentował nasz Klub podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Zgierzu, gdzie również wywalczył siódme miejsce. No, ale Emil ma tylko 18 lat, podczas gdy kategoria wiekowa seniorów zaczyna się od dwudziestego roku życia. Według zapaśniczych statystyk Emil Gwiazda stoczył 101 walk, spośród których 78 zakończył zwycięstwem.

Kto wie, czy w ślady Emila nie pójdzie Marcin Mirecki. W listopadzie 2014 roku zajął on pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Turnieju im. Piotra Rydzewskiego. Stanął na drugim stopniu podium Memoriału Bolesława Dubickiego – Pucharu Polski Kadetów, organizowanego w marcu na Targówku. Był trzeci podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów w Kostrzynie. Został powołany, wraz z innym zawodnikiem naszego Klubu, Darkiem Skołożyńskim, na zgrupowanie Kadry Narodowej Juniorów Młodszych.

Podczas gdy szczególnie utalentowani i – co należy podkreślić – pracowici zawodnicy startują w wielkich zawodach i reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej, w Klubie toczy się codzienna praca. Trenerzy Robert Żółtowski, Jacek Sidorowicz i Tomasz Piskorz prowadzą zajęcia zarówno z początkującymi, jak i zaawansowanymi zapaśnikami. Przyznają oni, że wśród młodych adeptów pojawiają się następni zawodnicy z dużym potencjałem.

Dowiódł tego sukces zawodników UKS „Zdrowy Targówek” podczas Ogólnopolskiego Turnieju Młodzików, zorganizowanego w dniach 5-6 czerwca 2015 roku w Radomiu. Reprezentacja Klubu zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej, zostawiając za sobą trzydzieści pięć klubów z całej Polski! Indywidualnie na najwyższym podium stanęli Albert Kharatyan (kat. wagowa 53 kg), Kostiantyn Lupinov (59 kg). Z kolei Giorgi Shavidze zajął drugie miejsce w kategorii 100 kg, zaś trzecie miejsca zajęli: Kuba Rokicki (47 kg), Sebastian Bęczyński (66 kg)         i Mateusz Wielądek (73 kg).

Wielu rodziców nie wie, co ma począć ze swoimi pociechami. Może zatem warto spróbować przyjść z nimi do siedziby Klubu? Przypomnę, że mieści się ona przy ulicy Heleny Junkiewicz 8, zaś zajęcia dla początkujących są organizowane w poniedziałki i środy od godziny 15:30. Zastanawiamy się, czy od września nie zorganizujemy zajęć ruchowych, które będą skierowane do przedszkolaków. Jeden z wychowanków Klubu, Sebastian Gwiazda, przygotowuje się do roli trenera.

Trenerzy nie czekają w Klubie na chętnych z założonymi rękoma. Okazją do wyjścia na zewnątrz stał się Dzień Dziecka. UKS „Zdrowy Targówek” uczestniczył w imprezach organizowanych przez RSM „Praga” i VIII Ogród Jordanowski, mieszczący się przy ul. Suwalskiej. Na początku września zostanie zorganizowany piknik sportowo-rekreacyjny pod hasłem nawiązującym do skrótu nazwy Spółdzielni: „Radość-Sport-Młodość”. Będzie to już trzecia edycja pikniku. Z kolei w dniach 11-12 września Klub będzie organizatorem Drużynowego Turnieju Zapaśniczego, któremu władze Polskiego Związku Zapaśniczego przyznały status Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. W listopadzie gościnny Targówek zostanie miejscem kolejnej edycji Mistrzostw Polski Weteranów w zapasach oraz Turnieju im. Wacława i Piotra Rydzewskich. Ale to już inna bajka i mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja ku temu, by ją „opowiedzieć”.