W czasie Świąt Wielkanocnych w 2020 roku zapewne będzie mniej okazji do spotkań rodzinnych, a jeśli dojdzie do nich, grono uczestników będzie chyba ograniczone. Cóż więc robić? Moim zdaniem, warto wykorzystać doświadczenia z pierwszych tygodni pandemii i – za pośrednictwem internetu – obejrzeć kilka przedsięwzięć kulturalnych. Spróbuję przybliżyć niektóre z nich.

Obchodzący w tym roku 75-lecie istnienia Teatr Syrena udostępni nagranie Rewii na luzie (reż. Zbigniew Korpolewski), której premiera miała miejsce 14 lipca 1995 roku, z okazji 50-lecia powstania Teatru. To niezwykły spektakl, typowa dla ówczesnej Syreny rewiowa składanka, pełna skrzących się dowcipem monologów, piosenek i rewiowych numerów tanecznych. Wzięły w nim udział ówczesne gwiazdy Teatru przy ul. Litewskiej, a wśród nich: Hanka Bielicka, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Ewa Kuklińska, Wiesław Drzewicz i Tadeusz Pluciński, Roman Kłosowski. Rewię… można obejrzeć na kanale YouTube (www.youtube.com/channel/UCYHQhrBtIFnt0kGLZR0fgLA) od godziny 18:00 w sobotę, 11 kwietnia, do godziny 23:00 w poniedziałek, 13 kwietnia.

Z kolei Teatr Polonia w wielkanocny poniedziałek zaprezentuje swój hit – Danutę W. Spektakl powstał w 2012 roku na podstawie książki „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsy, opracowanej przez Piotra Adamowicza. Miał on dwie premiery: w Gdańsku (11 października) i w Warszawie (12 października). Inscenizacja, która 13 kwietnia 2020 roku, o godz. 18:00, zostanie udostępniona na profilu facebookowym Teatru Polonia oraz na Vimeo, będzie rejestracją jednego z pierwszych spektakli. Mimo, że zdecydowanie wolę oglądanie na żywo, gorąco polecam to widowisko. Wprawdzie nie będzie widać emocji publiczności, nie poczujemy zapachu szarlotki pieczonej przez Krystynę Jandę, ale… któż nam zabroni usiąść przed ekranem z własną szarlotką? Warto tym bardziej, że ostatnie słowa spektaklu („A czego bym chciała? Chciałabym, aby Polska była szczęśliwa”) mają w obecnej – pandemicznej i politycznej – sytuacji bardzo duże znaczenie.

Teatr Dramatyczny w Warszawie uruchomił kanale YouTube e-scenę, na której między innymi w każdą sobotę można obejrzeć jeden ze spektakli. W najbliższą sobotę, 11 kwietnia, będzie to Kilka scen z życia, według „Płatonowa” Antoniego Czechowa. Premiera spektaklu w reżyserii Anny Gryszkówny miała miejsce 1 marca 2019 roku na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Grają w nim między innymi Otar Saralidze i Agata Wątróbska. Spektakl rozpoczyna się o godz. 19:00, ale można spóźnić się, bowiem będzie on prezentowany do północy.
W niedzielę, 12 kwietnia, o godz. 12:00 – za pośrednictwem facebookowego profilu Teatru Studio – będzie można obejrzeć trzeci koncert Marcina Maseckiego. Tym razem będzie można posłuchać, jak znakomity pianista interpretuje sonaty Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz bagatele op. 126 Ludwika van Beethovena. Ba, żeby tylko posłuchać! Pan Marcin pięknie opowiada o muzyce, kiedy zaś gra, można odnieść wrażenie, że noga chce wskoczyć na klawiaturę pianina. Artysta gra całym sobą!

Skoro o muzyce mowa, w Niedzielę Wielkanocną warto wybrać się do … Mediolanu. W tamtejszej, gotyckiej katedrze, o godz. 19:00, Andrea Bocelli wykona koncert MUSIC FOR HOPE. Jak wszystkie obecnie organizowane przedsięwzięcia, koncert odbędzie się bez udziału widzów. Będzie natomiast dostępny dla wszystkich poprzez Internet na oficjalnym profilu artysty w serwisie YouTube (https://youtu.be/huTUOek4LgU).
Znakomity tenor skomentował przygotowania do występu:
– Wierzę w moc wspólnej modlitwy. Wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia którego wszyscy – niezależnie od tego, czy są wierzącymi, czy nie – naprawdę teraz potrzebują. Dzięki muzyce, transmitowanej na żywo, połączymy miliony dłoni na całym świecie. Hojny, odważny i aktywny Mediolan i całe Włochy, będą wkrótce znowu wzorem renesansu, na który wszyscy czekamy. To będzie wielka radość doświadczyć tego w Duomo, w trakcie wielkanocnych uroczystości, które przywołają tajemnicę narodzin i odrodzenia.

Mediolański koncert można potraktować jako rozgrzewkę przed dwoma tegorocznymi występami Andrei Bocellego w Polsce: 22 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie i 21 listopada w krakowskiej TAURON ARENIE. Sądzę, że nasz portal wkrótce przedstawi P.T. Czytelnikom dokładniejsze informacje o tych koncertach, które – miejmy nadzieję – będą wykonywane na żywo i, co najważniejsze, z udziałem publiczności.

Tymczasem korzystajmy z osiągnięć nowoczesnej techniki, nie zapominając zarazem, że rodzina jest najważniejsza!
Zdjęcie tytułowe również pochodzi ze spektaklu Rewia na luzie.