Współczesny Kopciuszek

R

W lipcu 2020 roku opisywałem książkę Kaprys milionera, autorstwa Izabelli Frączyk i Jagny Rolskiej (zob. https://heroldtargowka.pl/milioner-i-kopciuszek/).  Nie dawał mi spokoju fakt, że skończyła się ona skrótem „cdn.”. I oto, niemal po roku – nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka – ukazały się dwie następne części trylogii: Upadek milionera i Powrót milionera.

Upadek milionera - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Upadek milionera – okładka/ fot. Roman Soroczyński

W pierwszej z nich Danuta Popiołek czuje się urażona tym, że podczas wieczoru sylwestrowego milioner, Emil Kastner, udostępnił swoim gościom prezentację ukazującą, jakim przemianom uległa ona w ramach jego projektu: zaniedbana i otyła dziewczyna staje się szczupłą, wysportowaną, atrakcyjną kobietą. Rezygnuje ze współpracy z Emilem i wpada w ramiona Marka – jego przyjaciela. Z kolei milioner zatraca się w narkotykach, alkoholu i orgiach. Gdy wreszcie postanawia zerwać z niszczącymi nałogami i wybiera się na regenerującą przebieżkę po alpejskich stokach, zostaje zaatakowany przez nieznanego sprawcę.

W tym samym czasie Danka nabiera pewności siebie; w dodatku otrzymała niespodziewany przypływ gotówki. Razem z Markiem przeprowadzają się na eleganckie warszawskie osiedle. Rozpoczyna pracę jako fotografka, ma coraz więcej klientów. Jednak w czasie jazdy do jednej z klientek zostaje ona ofiarą skrupulatnie zaplanowanego wypadku samochodowego.

Policja, a właściwie jeden z jej przedstawicieli, dochodzi do wniosku, że Kastner i Popiołek nie są bezpieczni. Postanowiono więc wysłać Emila i Danutę do miejsca, w którym nikt ich nie znajdzie. Wybór pada na małą, grecką wyspę. I choć plan wyjazdu miał być prosty, a pobyt przyjemny, rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Wbrew pierwotnym planom bohaterowie sami muszą zacząć zarabiać pieniądze. Jak się okazuje, konieczność pracy fizycznej wpływa pozytywnie na ego milionera.

Powrót milionera - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Powrót milionera – okładka/ fot. Roman Soroczyński

I tu następuje kolejny zwrot akcji. Nasi bohaterowie mogą wracać do Polski, ale… Emil Kastner nie może jeszcze się ujawnić, gdyż nadal grozi mu niebezpieczeństwo ze strony dotychczasowego współpracownika. Wobec tego musi on zamieszkać w paskudnej kawalerce, co daje mu możliwość poznania ludzi ze środowiska, w którym dotychczas nie obracał się. I tu mamy jeden z dowodów, że świat nigdy nie jest czarno-biały: jeden z sąsiadów jest nie tylko drobnym pijaczkiem, ale i osobą uzdolnioną matematycznie. W tym czasie Danka otrzymuje propozycję zagrania głównej roli w filmie opowiadającym jej własną historię. Jak sobie poradzi z graniem samej siebie? Pytanie jest o tyle istotne, że – dla potrzeb filmu – ma … ponownie przytyć! Czy Danka poradzi sobie z powrotem do stanu, z którego wyszła? Czy na pewno zgodzi się na taką propozycję? Czy skromna dziewczyna odnajdzie się w roli celebrytki?

To tylko część dylematów, przed którymi stoi Danka. Jak się okazuje, i ona, i Emil stopniowo uświadamiają sobie, że  obydwoje mają jeden problem: coraz gorzej radzą sobie z tym, iż nie mogą się ze sobą kontaktować. Czyżby zdawali sobie sprawę, że łączy ich nie tylko przyjaźń?

W obydwu tomach jest dosyć dużo opisów scen łóżkowych. I to w różnych konfiguracjach! Nic dziwnego zatem, iż Danka „(…) chwilami miała wrażenie, że w tak zwanym wielkim świecie chodzi wyłącznie o pieniądze i seks. To, że wszyscy sypiali ze wszystkimi i ubijali przy tym intratne interesy, z czasem przestało dziwić. Rzeczy z początku niemoralne i nie do przyjęci stawały się normą. W tej skądinąd barwnej i pełnej ciekawych indywiduów społeczności moralność zdawała się istnieć jedynie z nazwy, jeżeli w ogóle”.

Izabella Frączyk jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisarstwem zajmuje się od 2009 roku. Dotychczas wydała kilkanaście bestsellerowych powieści obyczajowych, między innymi trylogię Stajnia w Pieńkach, serie Śnieżna Grań i Kobiety z odzysku oraz dwutomowy cykl Wszystko nie tak.

Jagna Rolska również ukończyła uczelnię ekonomiczną: Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Warszawie. Jest zastępcą redaktora naczelnego portalu fantastycznego “Fahrenheit”. Autorka powieści fantastycznych i obyczajowych, między innymi SeeIT,  nominowanej do tytułu Książki Roku 2019 w plebiscycie Lubimyczytać.pl w kategorii s.f. oraz do nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2019, a także Testamentu życia, uhonorowanej tytułem Książki Roku 2019 w kategorii powieści obyczajowych w plebiscycie Granice.pl.

Obok wielu innych zalet, trylogia Izabelli Frączyk i Jagny Rolskiej ma jeszcze jedną: każdy z jej tomów można czytać oddzielnie. Można, ale czy trzeba? Przyznam, że – po rocznej przerwie – drugi i trzeci tom przeczytałem niemal jednym tchem. Mało tego! Mam wrażenie, że trzeci tom serii o milionerze i Kopciuszku – mimo, że zamyka większość opisanych wątków – wcale nie musi być ostatnim. Czyżby szykowała się co najmniej tetralogia?

  • Izabella Frączyk i Jagna Rolska , Upadek milionera i Powrót milionera
  • Redaktor prowadzący: Michał Nalewski
  • Redakcja: Ewa Charitionow
  • Korekta: Maciej Korbasiński
  • Projekty okładek: Paweł Panczakiewicz
  • Zdjęcia na okładce: ArtOfPhotos/Shutterstock.com (Upadek…) i neoblues/Istockphoto.com (Powrót…)
  • Łamanie: Jacek Kucharski
  • Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2021
  • ISBN: 978-83-8234-090-7 (Upadek…) i 978-83-8234-184-3 (Powrót…)

    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *