Kultura

Bożena Szwarc rozmawiała z ekspertami o współczesnych mężczyznach. Wśród jej rozmówców znalazło się jedenastu mężczyzn i jedna kobieta. Efektem tych rozmów jest, wydana przez Burda Media Polska, książka Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?

Autorka szuka odpowiedzi na rozmaite pytania. Zastanawia się między innymi, czy rzeczywiście istnieje kryzys męskości, czy kobiety i mężczyźni oddalają się od siebie, dlaczego związki rozpadają się? Pytała o mężczyzn, jednocześnie poruszając zagadnienia uniwersalne i ważne dla każdego człowieka – niezależnie od płci i wieku.

Kogo Autorka zaprosiła do rozmowy? Wśród rozmówców znaleźli się psychologowie i psychiatrzy, psychoterapeuci, socjologowie, specjalista w dziedzinie mózgu i emocji, filozof, profesor medycyny, kucharz wegetariański i seksuolog. Każda z tych osób pełni rozmaite role zawodowe i społeczne. Dlatego – nawet, jeśli reprezentują tę samą profesję – mają różne podejście do wielu zagadnień. Z każdej rozmowy można wynieść wiele ciekawych spostrzeżeń, przyjmując wręcz niektóre zdania jako motta czy motywy swoich działań. Mnie osobiście bardzo zainteresował, zaproponowany przez profesora Rafała Ohme, dekalog Emo Sapiens, zaczynający się od słów: – Poznaj siebie. Zwiększysz kontrolę nad umysłem… Sądzę, że z kolei wielu „lanserów” czy celebrytów powinno z uwagą przeczytać rozmowę z profesorem Bogdanem de Barbaro, który analizuje wpływ ponowoczesności na miłość i polaryzację stanowisk w wielu kwestiach. Stwierdza on między innymi: – … ponowoczesność niesie ze sobą i promuje konsumeryzm, hedonizm, globalizację, egotyzm, narcyzm. I jak tu w takim świecie nie czuć się samotnym? Jednocześnie stawia niezbyt optymistyczną diagnozę: – Od selfie do selfish jest niedaleko.

Być mężczyzną - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Być mężczyzną – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Rozmówcy Bożeny Szwarc – w przeciwieństwie do wielu innych osób, pojawiających się w licznych wydawnictwach – nie mają gotowych recept na wszystko. Ich wypowiedzi mogą być jednak inspiracją do dalszych poszukiwań. Zapewne jest to zasługa Autorki, zadającej otwarte pytania, jak i samych ekspertów. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić książkę Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy? każdej osobie, która poszukuje przynajmniej cząstki odpowiedzi na istotne, życiowe pytania.

Bożena Szwarc, Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?

Redakcja: Jagoda Stępkowska

Korekta: Melanż

Projekt okładki: Michał Pawłowski/ kreskaikropka.pl

Opracowanie graficzne, skład i łamanie: Beata Rukat/Katka

Wydawca: Burda Media Polska Sp. z o.o., Warszawa 2020

ISBN: 978-83-8053-794-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.