Kultura

Festiwal na Magazynowej

IMG_20211114_173727

W dniach 23 – 26 listopada 2021 roku, w Teatrze Druga Strefa, odbędzie się mini festiwal sztuk rosyjskiego dramatopisarza Vladimira Zueva #zuevfest. W repertuarze Teatru pojawią się trzy sztuki tego autora: CZKAWKA, OGRODZENIE i PUBLICZNOŚĆ. Reżyserem wszystkich spektakli jest Sylwester Biraga, który poznał twórczość Zueva w 2014 roku, realizując spektakl CZKAWKA. Obaj artyści spotkali się w 2014 w Warszawie oraz w 2016 w Jekaterynburgu podczas festiwalu KOLADA PLAYS.

Wymienione spektakle podejmują ważne dla współczesnego człowieka problemy: samotność i brak więzi między ludźmi w tragikomedii CZKAWKA, odwieczny podział świata na dwie części w OGRODZENIU oraz uzależnienie od życia w świecie lajków, serduszek i hejtu w wirtualnym świecie w PUBLICZNOŚCI.

Alona Szostak w jednej ze scen - fot. materiał Organizatora
Alona Szostak w jednej ze scen – fot. materiał Organizatora

Vladimir Zuev jest uczniem Nikołaja Kolady. Uznawany jest przez krytyków teatralnych i literackich za twórcę rosyjskiego realizmu magicznego. W swoim dorobku ma ponad czterdzieści dramatów, które cieszą się dużą popularnością nie tylko na scenach rosyjskich. Zuev w swoim dorobku ma również ponad 200 piosenek oraz wydał trzy tomiki wierszy. Występuje także na scenie ze swoim monodramem z piosenkami pod tytułem Cafe MAFE.

Jeden ze spektakli ujętych w programie #zuevfestOGRODZENIE – już miałem przyjemność opisywać (zob.https://heroldtargowka.pl/pierwsza-strefa/). Będzie on prezentowany 25 listopada. Druga sztuka – to CZKAWKA, którą będzie można obejrzeć 26 listopada. Jeszcze nie oglądałem tego spektaklu, zaprezentuję zatem jedynie personalia i datę/-y premier:

 • tłumaczenie: Bożena Majorczyk
 • reżyseria, video i scenografia: Sylwester Biraga
 • występują: Piotr Duda, Grzegorz Sierzputowski
 • Premiera 30 maja 2014 r. | Premiera wersji 3.0 – 23 czerwca 2021 r.
Publiczność - plakat
Publiczność – plakat

Sam festiwal rozpocznie spektakl premierowy, zatytułowany PUBLICZNOŚĆ. Według zapowiedzi widowisko podejmie próbę skłonienia nas do refleksji,  dlaczego z własnej, nieprzymuszonej woli staliśmy się niewolnikami mediów społecznościowych? Od ponad 10 lat, nasze życie, z każdym dniem coraz bardziej podporządkowuje się dyktaturze przekazu audiowizualnego w przestrzeni wirtualnej. Nasze życie jest dziś zupełnie inne, niż na początku XXI wieku. W szalonej gonitwie za polubieniami i zasięgami, powoli zatracamy nasze człowieczeństwo. Czy temu ma służyć technologia jutra? Co się z nami stało?

W programie spektaklu zawarta jest „deklaracja”:

„Niniejszym udzielam naszej Społeczności i innym osobom powiązanym ze Społecznością, zgody na wykorzystanie moich informacji, zdjęć i nagrań, wiadomości lub komentarzy zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości. Poprzez to oświadczenie zawiadamiam Społeczność, iż nie mam nic przeciwko ujawnianiu, kopiowaniu, rozpowszechnianiu lub jakimkolwiek innym czynnościom… Treść mojego życia nie stanowi informacji prywatnych i poufnych. Jestem świadom, że działanie wbrew przepisom ustawy o publicznej demonstracji mojego życia prywatnego może być ścigane na mocy prawa”.

Może warto czasami przeczytać definicję „mediów społecznościowych”, chwilę pomyśleć, a potem spróbować wrócić do prawdziwego świata. Ale czy to jest jeszcze możliwe?

 • tłumaczenie: Marina Bolewska
 • reżyseria, video i scenografia: Sylwester Biraga
 • występują: Grzegorz Sierzputowski, Alona Szostak, Piotr Janiszewski #debiutywarszawskie, Bartosz Bednarczyk #debiutywarszawskie, Alicja Czarnik #debiutywarszawskie, Sylwester Biraga
 • przygotowanie wokalne: Vlasta Traczyk
 • na plakacie wykorzystano grafikę Wandy Czełkowskiej
 • fotosy: Karpati&Zarewicz
 • technika: Eligiusz Baranowski, Michał Cieślak

Przyznam uczciwie, że – gdybym nie wyjeżdżał służbowo – bardzo chętnie wybrałbym się na #zuevfest. Pozostaje mi tylko zachęcić P.T. Czytelników, aby docierali na Magazynową 14A, gdzie, współfinansowany przez Urząd m. st. Warszawy, Teatr Druga Strefa zaprezentuje spektakle, które skłaniają do myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.