Festiwal na Magazynowej

R

W dniach 23 – 26 listopada 2021 roku, w Teatrze Druga Strefa, odbędzie się mini festiwal sztuk rosyjskiego dramatopisarza Vladimira Zueva #zuevfest. W repertuarze Teatru pojawią się trzy sztuki tego autora: CZKAWKA, OGRODZENIE i PUBLICZNOŚĆ. Reżyserem wszystkich spektakli jest Sylwester Biraga, który poznał twórczość Zueva w 2014 roku, realizując spektakl CZKAWKA. Obaj artyści spotkali się w 2014 w Warszawie oraz w 2016 w Jekaterynburgu podczas festiwalu KOLADA PLAYS.

Wymienione spektakle podejmują ważne dla współczesnego człowieka problemy: samotność i brak więzi między ludźmi w tragikomedii CZKAWKA, odwieczny podział świata na dwie części w OGRODZENIU oraz uzależnienie od życia w świecie lajków, serduszek i hejtu w wirtualnym świecie w PUBLICZNOŚCI.

Alona Szostak w jednej ze scen - fot. materiał Organizatora
Alona Szostak w jednej ze scen – fot. materiał Organizatora

Vladimir Zuev jest uczniem Nikołaja Kolady. Uznawany jest przez krytyków teatralnych i literackich za twórcę rosyjskiego realizmu magicznego. W swoim dorobku ma ponad czterdzieści dramatów, które cieszą się dużą popularnością nie tylko na scenach rosyjskich. Zuev w swoim dorobku ma również ponad 200 piosenek oraz wydał trzy tomiki wierszy. Występuje także na scenie ze swoim monodramem z piosenkami pod tytułem Cafe MAFE.

Jeden ze spektakli ujętych w programie #zuevfestOGRODZENIE – już miałem przyjemność opisywać (zob.https://heroldtargowka.pl/pierwsza-strefa/). Będzie on prezentowany 25 listopada. Druga sztuka – to CZKAWKA, którą będzie można obejrzeć 26 listopada. Jeszcze nie oglądałem tego spektaklu, zaprezentuję zatem jedynie personalia i datę/-y premier:

 • tłumaczenie: Bożena Majorczyk
 • reżyseria, video i scenografia: Sylwester Biraga
 • występują: Piotr Duda, Grzegorz Sierzputowski
 • Premiera 30 maja 2014 r. | Premiera wersji 3.0 – 23 czerwca 2021 r.
Publiczność - plakat
Publiczność – plakat

Sam festiwal rozpocznie spektakl premierowy, zatytułowany PUBLICZNOŚĆ. Według zapowiedzi widowisko podejmie próbę skłonienia nas do refleksji,  dlaczego z własnej, nieprzymuszonej woli staliśmy się niewolnikami mediów społecznościowych? Od ponad 10 lat, nasze życie, z każdym dniem coraz bardziej podporządkowuje się dyktaturze przekazu audiowizualnego w przestrzeni wirtualnej. Nasze życie jest dziś zupełnie inne, niż na początku XXI wieku. W szalonej gonitwie za polubieniami i zasięgami, powoli zatracamy nasze człowieczeństwo. Czy temu ma służyć technologia jutra? Co się z nami stało?

W programie spektaklu zawarta jest „deklaracja”:

„Niniejszym udzielam naszej Społeczności i innym osobom powiązanym ze Społecznością, zgody na wykorzystanie moich informacji, zdjęć i nagrań, wiadomości lub komentarzy zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości. Poprzez to oświadczenie zawiadamiam Społeczność, iż nie mam nic przeciwko ujawnianiu, kopiowaniu, rozpowszechnianiu lub jakimkolwiek innym czynnościom… Treść mojego życia nie stanowi informacji prywatnych i poufnych. Jestem świadom, że działanie wbrew przepisom ustawy o publicznej demonstracji mojego życia prywatnego może być ścigane na mocy prawa”.

Może warto czasami przeczytać definicję „mediów społecznościowych”, chwilę pomyśleć, a potem spróbować wrócić do prawdziwego świata. Ale czy to jest jeszcze możliwe?

 • tłumaczenie: Marina Bolewska
 • reżyseria, video i scenografia: Sylwester Biraga
 • występują: Grzegorz Sierzputowski, Alona Szostak, Piotr Janiszewski #debiutywarszawskie, Bartosz Bednarczyk #debiutywarszawskie, Alicja Czarnik #debiutywarszawskie, Sylwester Biraga
 • przygotowanie wokalne: Vlasta Traczyk
 • na plakacie wykorzystano grafikę Wandy Czełkowskiej
 • fotosy: Karpati&Zarewicz
 • technika: Eligiusz Baranowski, Michał Cieślak

Przyznam uczciwie, że – gdybym nie wyjeżdżał służbowo – bardzo chętnie wybrałbym się na #zuevfest. Pozostaje mi tylko zachęcić P.T. Czytelników, aby docierali na Magazynową 14A, gdzie, współfinansowany przez Urząd m. st. Warszawy, Teatr Druga Strefa zaprezentuje spektakle, które skłaniają do myślenia.


  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *