Kultura

50. rocznica morderstwa w Hollywood

Manson - fragment okładkI

9 sierpnia 2019 roku 50 lat od chwili, kiedy Charles Manson zlecił członkom swojej sekty brutalne morderstwa w Hollywood. W ciągu dwóch dni ginie siedem osób, w tym Sharon Tate, żona Romana Polańskiego.

Kinomani czekają na premierę – inspirowanego historią Mansona, jego związkami ze światem Hollywood oraz narkotycznym duchem Kalifornii lat 60. XX wieku – filmu Quentina Tarantino Pewnego razu w Hollywood. Ma on pojawić się w kinach 16 sierpnia.

Tymczasem 17 lipca, a więc miesiąc przed wejściem tego filmu do kin, na rynku księgarskim ukazał się niezwykły, demaskatorski reportaż Toma O’Neilla. Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood – to efekt ponad 20-letniego dziennikarskiego śledztwa, oparty na nieznanych bądź zatajonych faktach, zeznaniach i dokumentach, obalający oficjalną wersję tych wstrząsających wydarzeń. Co naprawdę wydarzyło się latem 1969 roku? Czy Manson został słusznie skazany? Co zataiła policja?

Manson - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Manson – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

8 sierpnia 1969. Na pierwszych stronach dziennika „Los Angeles Times” informacje jak co dzień: W szpitalu głównym nie udało się uratować życia rannego policjanta. Uchwalono nowy budżet dla szkół. Naukowcy wciąż dyskutowali o pierwszych krokach człowieka na Księżycu, a z Londynu napłynęły doniesienia, że Beatlesi kończą nagrywać album „Abbey Road”. Nic nie zapowiadało, że to ostatni tak spokojny dzień w Kalifornii, a zarazem koniec niewinnej hipisowskiej ery Peace, Love and Empathy. Po zachodzie słońca Charles Manson, rękami swoich wyznawców, dokona mordu, o którym usłyszy cały świat.

W dniu śmierci 26-letnia Sharon Tate była w ósmym miesiącu ciąży. Wraz z trójką przyjaciół spędziła spokojny dzień w swojej willi przy Cielo Drive w Hollywood. Sekta Mansona włamuje się do domu w nocy, kiedy śpią. Zabijają powoli, rozkoszują się cierpieniem i błaganiami swoich ofiar. Każda z nich ginie od kilkudziesięciu pchnięć nożem. Martwe ciało Sharon znaleziono w salonie. Na drzwiach wejściowych widniał napis „Pig” („świnia”), napisany jej krwią. Dlaczego zginęli właśnie oni? Czy aby na pewno był to niefortunny zbieg okoliczności, jak głosi oficjalny raport policji?

Tom O’Neill – pisarz i dziennikarz publikujący m.in. w „New York Daily News”,  „Village Voice”, „New York” „Premiere, Details”, „Out”, „Philadelphia”, autor artykułu, który zaowocował powstaniem popularnego serialu śledczego „The Us Report”, zdobywca nagrody medialnej National Women’s Political Caucus i Radcliffe College w 1995 roku – przez ponad 20 lat szukał odpowiedzi na te pytania. W materiałach policyjnych i prokuratorskich znalazł setki nieścisłości. Z kim tak naprawdę zadawał się Manson i jak daleko posunęli się jego hollywoodzcy znajomi, żeby ukryć swoje powiązania? Dlaczego śledczy nie powstrzymali go, mając ku temu tak wiele okazji? Czy handlarze narkotyków, którzy znali Mansona, mogli zatrudnić go do zainicjowania mściwej masakry w willi Polańskich? Sam też przyznaje, że w pewnym momencie jego pisanie dogorywało. Wówczas pojawił się, współpracujący m.in. z „New Yorkerem”, dziennikarz i redaktor Dan Piepenbring, który – jak stwierdza – „tchnął życie […], odnajdując porządek w chaosie”.

Reportaż Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood – to całkowicie nowy obraz morderstwa, które wstrząsnęło światem. Zawiera setki niepublikowanych wywiadów i dziesiątki nieznanych opinii publicznej dokumentów z archiwów policji, FBI i CIA. Zgłębiając tajemnicę sprzed pięćdziesięciu lat, autor podąża tropem zagadek i mrocznych sekretów Hollywood. Szokująca prawda, do której dotarł, dopiero teraz ujrzała światło dzienne.

Dużym walorem książki jest fakt, iż jest ona napisana w pierwszej osobie. Dzięki temu Czytelnikowi łatwiej podążać śladami śledztwa prowadzonego przez Toma O’Neilla.

Autorzy: Tom O’Neill, Dan Piepenbring

Tytuł: „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood”

Przełożył: Radosław Majewski

Data premiery: 17.07.2019 r.

Wydawnictwo: AKURAT

Cena: 49,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.