Kultura

Akompaniator w Teatrze WARSawy

Akompaniator - plakat

12 listopada 2018 roku w Teatrze WARSawy zaprezentowano Akompaniatora autorstwa Anny Burzyńskiej. Zastanawiałem się, dlaczego ten spektakl określono jako „premierę warszawską”. Okazało się, że inscenizacja w reżyserii Adama Sajnuka miała swoją premierę 23 lutego 2018 roku w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Tak się złożyło, że premiera w Teatrze WARSawy została zorganizowana dziesięć lat po prapremierze (7 listopada 2008 roku, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) i dziewięć lat po innej warszawskiej premierze (14 listopada 2009 roku, Teatr Syrena). Oglądałem spektakl w Syrenie i mam wrażenie, że obecnie znalazłem się na zupełnie innym przedstawieniu. Tło historii jest takie same. Pianista, który przez trzydzieści lat akompaniuje śpiewaczce, kocha się w niej, ale nigdy nie odezwał się do niej. Wreszcie postanawia wyznać jej swoją miłość, jednak źle wybiera moment na powiedzenie o tym. W Teatrze Syrena jest to, pełna napięcia i zaskakujących zwrotów akcji, komedia. On siada przy fortepianie, ona śpiewa. Od niej wychodzi muzyka, która jest wpisana w temat spektaklu.

Bohaterowie spektaklu Akompaniator - fot_Monika_Siwak
Bohaterowie spektaklu Akompaniator – fot. Monika Siwak

W nowej inscenizacji, którą nadal można nazwać „uwerturą na kobietę, mężczyznę i fortepian”, inaczej rozłożono akcenty. Adam Sajnuk niemal pominął aspekt komediowy. Oczywiście, pojawiają się elementy komediowe czy raczej groteskowe, ale nie są one dominujące. Jest to historia o człowieku chorym psychicznie i wyimaginowanym przez niego związku, o zależności między artystą a jego psychofanem. Doskonale odnaleźli się w tym tytułowy akompaniator, Piotr Polk oraz Edyta Olszówka w roli divy operowej. Odniosłem wrażenie, że spektakl wymagał od dwójki wspaniałych aktorów zastosowania olbrzymich emocji, a nawet swoistego ekshibicjonizmu. Większość widzów kojarzy Piotra Polka jako aktora komediowego, w dodatku często grającego role pozytywnego safanduły. Sam o sobie mówi, że „zagranie dobrego człowieka, jakim się potencjalnie jest, nie jest żadnym wyzwaniem”. Aż tu musiał pokazać, że w tym przyzwoitym człowieku ukrywa się ktoś obcy. Po raz kolejny okazało się, że mniej ważne jest, czy i co się mówi, lecz jak się mówi w pewnych okolicznościach.

Jedna ze scen spektaklu Akompaniator - fot. Monika Siwak
Jedna ze scen spektaklu Akompaniator – fot. Monika Siwak

W repertuarach Teatru WARSawy i Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu na razie nie ma propozycji ponownych prezentacji spektaklu. Mam jednak wrażenie, że jest i będzie on wystawiany w innych miastach. Zatem zachęcam P.T. Czytelników, aby rozglądali się wokół i koniecznie wybrali się nań.

Akompaniator – premiera: 23 lutego 2018 r., Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu; premiera warszawska: 12 listopada 2018 r., Teatr WARSawy

Scenariusz: Anna Burzyńska

Reżyseria: Adam Sajnuk

Obsada: Edyta Olszówka, Piotr Polk

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.