Kultura

Alessandro Safina przyjedzie do Krakowa

Okres przedświąteczny przyciąga do Polski wiele gwiazd estrady. Jedną z nich jest włoski tenor Alessandro Safina, który 18 grudnia 2017 roku wystąpi na wyjątkowym koncercie w Krakowie.

Dlaczego wyjątkowym? Alessandro Safina zrewolucjonizował operę, wplatając do tradycyjnych utworów zupełnie inne gatunki muzyczne, takie jak POP czy ROCK. Dzięki temu wzbił się na szczyty list przebojów na całym świecie. Ten niezwykle utalentowany tenor zaprezentuje widzom swoje muzyczne pasje i niezwykle romantyczną duszę. Jego twórczość opiera się na obszernej kolekcji pochłaniających serce utworów. W Krakowie widzowie usłyszą światowe przeboje, wśród których zapewne znajdą się: Luna, Incanto, Somewhere Over the Rainbow, Memory, Le Temps Des Cathedrales, Canzone Per Te, Besame Mucho, Parla Piu Piano czy Vincero.

Alessandro Safina przed mikrofonem
Alessandro Safina przed mikrofonem

Alessandro Safina miał niespełna 9 lat, kiedy zaczął rozwijać się muzycznie. Od samego początku wykazał szczególne zainteresowanie oraz talent do muzyki klasycznej. Jego rodzice byli gorliwymi miłośnikami opery, zaszczepiając syna tą pasją. Kiedy miał 12 lat, zaczął uczęszczać do Akademii Muzycznej, a od 17 roku życia do słynnego konserwatorium Conservatorio di Musica “Luigi Cherubini” we Florencji. W 1989 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie “Concorso Lirico Internazionale” w Mantui. Nagroda ta dała początek genialnej karierze artysty w świecie opery.

W 1990 roku tenor zadebiutował jako Rodolfo w LA BOHEME Giacomo Pucciniego. Po tym wydarzeniu kontynuował występy w największych miastach i najbardziej prestiżowych miejscach na świecie. Chociaż jest zakochany w muzyce klasycznej, a szczególnie muzyce legendarnego tenora Enrico Caruso, inspiruje się współczesną muzyką popową.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Alessandro Safina zaczął nagrywać wspólnie ze słynnym włoskim pianistą i kompozytorem Romano Musumarra, próbując spełnić marzenia o stworzeniu nowego gatunku, jakim jest muzyka pop-operowa. Pierwszym utworem była piosenka LA SETE DI VIVERE. Efektem końcowym współpracy był, wydany w 1999 roku, debiutancki album INSIEME A TE. Płyta jest pełna klasycznych i soulowych dźwięków. Tenor nazywa to Rock-Operą.  Przed premierą płyty artysta, po raz pierwszy, zaprezentował swój nowy styl muzyczny przed publicznością w słynnym teatrze Olympia w Paryżu.

Alessandro Safina podczas koncertu
Alessandro Safina podczas koncertu

Występ Alessandro Safiny na prestiżowym festiwalu THE NIGHT OF THE PROMS w Holandii, w listopadzie 2000 roku, był jego ostatecznym przełomem w muzyce pop. Jego singiel LUNA pozostał na szczycie list przebojów przez 14 tygodni. Kolejne koncerty wniosły charyzmatycznego tenora na nowe wyżyny. Album INSIEME A TE został ostatecznie wydany w ponad 30 krajach, otrzymując miano złotej płyty w Brazylii i na Tajwanie oraz 4 razy platyny w Holandii. Warto wiedzieć, że tytuł platynowej płyty w Holandii jest przyznawany za 50 tysięcy sprzedanych egzemplarzy, podczas gdy w Polsce to kryterium jest znacznie niższe.

Rok 2001 był bardzo płodnym rokiem dla Alessandro Safiny. Artysta wziął udział w filmie Bazza Luhrmanna MOULIN ROUGE, wykonując utwór YOUR SONG wraz z Ewanem McGregorem. We wrześniu tego samego roku wystąpił na scenie w amfiteatrze EL GRECO w Taorminie na Sycylii. Koncert THE ONLY YOU został później nadany w ramach serii GREAT PERORMANCES i wydany na DVD
w lutym 2003 roku. W listopadzie 2001 roku Safina wystąpił (obok Eltona Johna, Cher i Jennifer Lopez) przed Królową Elżbietą II z okazji 73 rocznicy ROYAL VARIETY PERFORMANCE. Tamtego wieczoru dokonał mistrzowskiej interpretacji MUSIC OF THE NIGHT Andrew Lloyda Webbera.

Alessandro Safina i Andrea Bocelli
Alessandro Safina i Andrea Bocelli

Po tym sukcesie tenor rozpoczął światowe trasy koncertowe. Tegoroczna trasa koncertowa zawiedzie znakomitego tenora do Polski, co jest dużym sukcesem organizacyjnym firmy High Note Events, działającej pod marką MAKROCONCERT. Sądzę, że 18 grudnia ICE Kraków będzie miejscem wielkiego święta muzyki.

Alessandro Safina zaprasza
Alessandro Safina zaprasza

Bilety można kupić za pośrednictwem stron: www.makroconcert.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl oraz w salonach Empik.

 

Zdjęcia zostały nadesłane przez Organizatora koncertu – firmę High Note Events, działającą pod marką MAKROCONCERT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.