Kultura

Artystyczna twórczość online

Tramwaje i Gwiazdy

Czas pandemii koronawirusa, upływający pod hasłem akcji #zostanwdomu, stanowi potwierdzenie faktu, że działalność artystyczna nie zna żadnych granic. W tej specyficznej rzeczywistości wciąż można tworzyć nawet najbardziej skomplikowane i wymagające konstrukcje. W domowym zaciszu mogą powstawać naprawdę nieoczywiste projekty  – nawet takie, jak projekt symfoniczny.

W takich warunkach narodziła się najnowsza wersja utworu Tramwaje i Gwiazdy w wykonaniu Miuosha, Katarzyny Nosowskiej, Smolika oraz muzyków z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Tramwaje i Gwiazdy - fot. Agencja HOPE
Tramwaje i Gwiazdy – fot. Agencja HOPE

W nagraniu wzięło udział łącznie 70 muzyków i wokalistów. Poza wymienionymi artystami uczestniczyli w nim muzycy FDG.Orkiestry, Michał Fox Król oraz Jan Stokłosa (odpowiedzialny za orkiestrację). Każdy z artystów nagrał swoje partie za pomocą własnego smartfona w domowym zaciszu. W kolejnym etapie wszystkie nagrania trafiły do Miuosha, który zajął się montażem wideo oraz edycją dźwięku. Warto mieć świadomość, że montaż wideo zajął mu 60 godzin, a montaż dźwięku kosztował 12 godzin pracy. Co ciekawe, w nagraniu wykorzystano jedynie partie zarejestrowane na potrzeby tej wersji – nie sięgnięto po materiały z albumu koncertowego ani nie dogrywano instrumentów w warunkach studyjnych przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Artyści wykorzystali jedynie to, co mieli pod ręką i z czego korzystają na co dzień. Za mix utworu odpowiadają Miuosh i Smolik.

W ramach akcji #zostanwdomu realizowane są również inne projekty kulturalne. W Mazowieckim Instytucie Kultury działa Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków. Gdyby nie pandemia, normalnie funkcjonowałaby przy ulicy Elektoralnej 12. Ale i w obecnej sytuacji stara się dostarczyć swoim czytelnikom i słuchaczom pozytywnych literackich i muzycznych wrażeń. Została zaprojektowana w duchu dawnych klubów międzynarodowej prasy i książki; ma być nowoczesnym miejscem łączącym w sobie funkcję salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu muzycznego. To czytelnia, która swoją niepowtarzalną atmosferą pozwoli się poczuć jak we własnym salonie… z dobrą książką czy płytą, przy kubku kawy lub herbaty.

Elektra – to niezobowiązująca przestrzeń spotkań, cichej pracy, relaksu, a przede wszystkim odkrywania zawartych w jej zbiorach literatury i muzyki. To miejsce tworzone wraz z jego Użytkownikami i specjalnie im dedykowane, otwarte na ich pomysły i inspiracje. To także miejsce warsztatów, spotkań autorskich i twórczych działań skoncentrowanych wokół jej księgozbioru i płytoteki.

Wartości, atmosfera i duch Elektry, zostały odzwierciedlone w kompleksowej identyfikacji wizualnej Czytelni, stworzonej przez znanego artystę-grafika Tomasza Głowackiego. Tradycja przenika się tu z nowoczesnością, eksperyment z tradycją, a myśli i melodie tworzą nierozerwalną całość. Stąd “czytelnia słów i dźwięków”.

Elektra nadaje - fot. MIK
Elektra nadaje – fot. MIK

Elektra – to czytelnia afirmująca analogowe sposoby obcowania z literaturą i muzyką. Królują tu papierowe książki i albumy, a także płyty winylowe i kasety magnetofonowe.

Na księgozbiór Elektry składają się tytuły z różnych dziedzin. Są to: mazoviana i varsaviana, historia sztuki, historia teatru i filmu, historia muzyki, etnografia, biografia, komiks, beletrystyka (z Latającym Księgozbiorem, czyli  inicjatywą wymiany książek w duchu “zero waste”) i prasa.

Płytoteka z kolei to przekrój przez niemalże wszystkie gatunki i style muzyczne, z naciskiem na muzykę alternatywną, jazz, muzykę klasyczną i ludową (zarówno tą egzotyczną, jak i lokalną – mazowiecką). Szczególne miejsce w płytotece Elektry zajmuje polski jazz (serie wydawnicze: Polish Jazz, Biały Kruk Czarnego Krążka; Jazz Jamboree, etc.), a także wszelkie płyty niemuzyczne (eksperymentalne, testowe, wywiady, wystąpienia, poezja na winylach).

Zarówno księgozbiór, jak i płytoteka będą cały czas rozwijane, zgodnie z zapotrzebowaniem wszystkich odwiedzających Elektrę.

Na uruchomionym właśnie profilu na Facebooku, pracownicy czytelni Judyta i Aleksandar, opowiadają o inspirujących książkach i płytach, które znaleźć można w zbiorach Elektry. Filmy i posty z cyklu “Elektra nadaje” publikowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach wieczornych, jako miła odskocznia od pracy zdalnej i izolacji w czasach epidemii.

Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków jest dostępna na Facebooku i Instagramie. Po zakończeniu lockdownu będzie działać w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury, przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.