Baletowa uczta

R

Jedna z czołowych grup baletowych świata przyjedzie do Polski. O szczegółach informuje Roman Soroczyński.

Państwowy Teatr Opery i Baletu Ukrainy / The State Ballet Theatre of Ukraine – to jedna z czołowych grup baletowych świata. Jego program jest wyjątkowym połączeniem perfekcyjnego tańca, klasycznej muzyki i oprawy scenograficznej. Od wielu lat zespół podróżuje po całym świecie, m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie, ukazując doskonałe układy choreograficzne, w połączeniu z klasyczną muzyką. Dzięki licznym tournée po całym świecie Państwowy Teatr Opery i Baletu Ukrainy zdobył międzynarodową reputację najwyższej klasy i wiele prestiżowych nagród!

Niezwykle utalentowana grupa 75 tancerzy z Ukrainy, pod dyrekcją Konstantina Pińczuka i Andrieja Litwinowa, wywodząca się z legendarnej „Dnipro Opera”, już w grudniu zaprezentuje swoją pasje i talent na deskach największych polskich scen. Widzowie w ośmiu miastach będą mieli szansę zobaczyć w ich wykonaniu najbardziej znane i kochane balety klasyczne: Jezioro Łabędzie oraz Dziadek do Orzechów.

Najwyższy światowy poziom klasycznej sztuki baletowej oraz porywający styl definiują ich magiczne spektakle, stworzone na podstawie oryginalnej choreografii Mariusa Petipy. Ten wybitny francuski choreograf zadbał, aby muzyka, która akompaniuje baletowi, przemówiła językiem wielkich uczuć i namiętności. W niezwykły sposób udało mu się ją połączyć z treścią i dramaturgią, tym samym genialnie zaznaczyć charakter wszystkich postaci. Do każdego przedstawienia uszyto ponad 250 ekskluzywnych, niezwykle barwnych kostiumów. Dzięki dopracowaniu szczegółów i bogatej scenografii widzowie będą mogli poczuć się dosłownie jak w bajce. Nic dziwnego zatem, że te klasyczne spektakle z pełnymi wdzięku tancerzami, czarującą muzyką i pięknymi kostiumami są ucztą dla całych rodzin!

Jezioro Łabędzie - fot. materiał Organizatora
Jezioro Łabędzie – fot. materiał Organizatora

Jezioro Łabędzie jest najsłynniejszym baletem klasycznego dziedzictwa. Jego teatralne losy obrazowo ilustrują wszystkie istotne zmiany estetyczne i artystyczne, jakie przeszedł XX-wieczny teatr baletowy. Arcydzieło przyciągnęło uwagę wielu choreografów na całym świecie. Opowiada historię księcia, który zakochuje się w Królowej Łabędzi, dziewczynie zaklętej w ptaka, a tylko w mroku nocy odzyskującej dawną postać. Zły czar może zdjąć z niej jedynie wierna miłość narzeczonego. Ale choć książę taką miłość wyznaje i szczerze i wiernie jej dochowuje, zło triumfuje… Wielkim walorem tej pięknej historii miłosna z morałem jest, urzekająca pięknem i subtelnością melodyki, muzyka, którą w 1876 roku skomponował Piotr Czajkowski (do libretta Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera).

Jezioro Łabędzie - fot. materiał Organizatora
Jezioro Łabędzie – fot. materiał Organizatora

W 1892 roku Piotr Czajkowski skomponował również muzykę do magicznego spektaklu baletowego, jakim niewątpliwie jest Dziadek do Orzechów. Autorem libretta był wspomniany już Marius Petipa, który wykorzystał francuską wersję Alexandre’a Dumas’a opowiadania, które wcześniej stworzył Ernst Theodor Amadeus [bardziej znany pod skrótem E.T.A. – przyp. RS] Hoffmann. Widowisko należy do najbardziej znanych na świecie spektakli, wystawianych w okresie Bożego Narodzenia. W sposób szczególny przybliża, poprzez fabułę i cudowną muzykę, nastrój i fantastykę tych świąt. Opowiada historię małej dziewczynki Klary, która dostaje w prezencie Dziadka do Orzechów. W jej śnie Dziadek do Orzechów przeistacza się w pięknego księcia. Ożywają również ołowiane żołnierzyki, lalki i inne zabawki a książę zaprasza Klarę w fantastyczną podróż. Balet ten jest pełen radości i skrywanych lęków, oczekiwań i rozczarowań, odkrywa przed widzem tajniki świata dziecięcej wyobraźni.

Dziadek do Orzechów - fot. materiał Organizatora
Dziadek do Orzechów – fot. materiał Organizatora

Sądzę, że występy Państwowego Teatru Opery i Baletu Ukrainy znakomicie scharakteryzował „The New York Times”:

Magiczne, ukochane spektakle… czas zobaczyć je jeszcze raz!

Dziadek do Orzechów - fot. materiał Organizatora
Dziadek do Orzechów – fot. materiał Organizatora

Zatem, na koniec, pozostaje nam – w ślad za Organizatorem, którym jest firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – przyjemność poinformowania o miejscach wystawiania spektakli:

  • 06.12.2022 r. – Białystok – OIFP – Jezioro Łabędzie (19:00)
  • 08.12.2022 r. – Toruń – CKK Jordanki – Jezioro Łabędzie (19:00)
  • 09.12.2022 r. – Poznań – Sala Ziemi – Dziadek do Orzechów (19:00)
  • 10.12.2022 r. – Poznań – Sala Ziemi – Jezioro Łabędzie (19:00)
  • 12.12.2022 r. – Gdynia – Teatr Muzyczny – Dziadek do Orzechów (19:00)
  • 13.12.2022 r. – Gdynia – Teatr Muzyczny – Jezioro Łabędzie (19:30)
  • 15.12.2022 r. – Warszawa – COS Torwar – Dziadek do Orzechów (19:00)
  • 16.12.2022 r. – Warszawa – COS Torwar – Jezioro Łabędzie (19:00)
  • 17.12.2022 r. – Kraków – ICE Kraków – Dziadek do Orzechów (19:00)
  • 18.12.2022 r. – Kraków – ICE Kraków – Jezioro Łabędzie (19:00)
  • 19.12.2022 r. – Katowice – Miasto Ogrodów – Dziadek do Orzechów (19:00)
  • 20.12.2022 r. – Katowice – Miasto Ogrodów – Jezioro Łabędzie (19:30)
  • 21.12.2022 r. – Wrocław – NFM – Dziadek do Orzechów (19:00)
  • 22.12.2022 r. – Wrocław – NFM – Jezioro Łabędzie (19:30)

Bilety można nabyć za pośrednictwem stron internetowych: ebilet.pl i eventim.pl.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *