Basia i Katie

R

Pierwsze miesiące 2023 roku przyniosą koncerty dwóch wspaniałych piosenkarek. O szczegółach informuje Roman Soroczyński.

Pierwsze miesiące zbliżającego się 2023 roku przyniosą koncerty dwóch wspaniałych piosenkarek: Basi Trzetrzelewskiej i Katie Melua.

London Warsaw New York - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
London Warsaw New York – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Pierwsza z nich, Basia Trzetrzelewska, jest polską wokalistką mieszkającą w Wielkiej Brytanii. Wykonuje muzykę będącą fuzją jazzu, popu, jak również brazylijskich i latynoskich rytmów, połączonych z R&B i rockiem. Jej głos ma rozpiętość trzech oktaw.  Regularnie wplata elementy języka polskiego do swoich tekstów. Dotychczasowe albumy Basi (Time and Tide, London Warsaw New York, The Sweetest Illusion, It’s That Girl Again oraz Butterflies) osiągnęły międzynarodowy sukces. Początki scenicznej kariery Basi sięgają 1984 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał debiutancki album brytyjskiej formacji Matt Bianco, Whose Side Are You On?, w którego nagraniu wzięła udział również Basia. Wkrótce Basia i współtwórca grupy, Danny White, opuścili Matt Bianco, by zająć się solową karierą wokalistki. Duet powrócił tymczasowo do zespołu w roku 2003, czego efektem był wydana rok później płyta Matt’s Mood.

It’s That Girl Again - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
It’s That Girl Again – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

W 2018 roku światło dzienne ujrzał piąty studyjny album Basi, zatytułowany Butterflies. Płytę promował singiel Matteo, będący klasycznym wcieleniem Basi – energiczną sambą z domieszką kołyszącej melodii, niesionej w rytm perkusji oraz hiszpańskiej gitary. Na płycie znalazły się również m.in. swingujący Bubble oraz spokojny utwór Butterfly, w którym optymizm Basi idealnie współgra z wyrazistą grą na fortepianie Danny’ego White’a. Utworem No Heartache Basia skłoniła się z kolei w kierunku muzyki funk, a kompozycją Where’s Your Pride w stronę rocka początku lat sześćdziesiątych. Na krążku nie zabrakło również pięknych ballad, jak chociażby głęboko emocjonalnej Liang and Zhu. Napisane przez Basię teksty na płytę Butterflies – to historie o prawdziwym życiu i szczerych emocjach, nawiązujące do motywów wewnętrznej wolności i otwartości. Basia i Danny White od lat tworzą wyjątkowe brzmienie, dzięki któremu każdy ich album jest starannie przygotowanym i wyczekiwanym przez fanów wydawnictwem. Nie inaczej było w przypadku Butterflies.

Butterflies - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Butterflies – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

W 2013 roku Basia została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministerstwo Kultury. W 2017 roku Basia otrzymała również Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od polskiego Ministerstwa Kultury za swoje osiągnięcia artystyczne.

Już w styczniu 2023 Basia Trzetrzelewska wraz ze swoim zespołem wystąpi w warszawskim Klubie Stodoła (20 stycznia), w łódzkim Klubie Wytwórnia (21 stycznia) oraz w Starym Maneżu w Gdańsku (22 stycznia).

Bilety są dostępne w kasie Klubu Stodoła oraz w sprzedaży internetowej, za pośrednictwem stron stodola.pl i ticketclub.pl.

Secret Symphony - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Secret Symphony – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Katie Melua jest uznawana za jedną z najznakomitszych brytyjskich artystek. Pochodząca z Gruzji kompozytorka i autorka tekstów zdobyła kilkadziesiąt platynowych nagród. Wydała osiem doskonałych, docenionych albumów: Call Off the Search, Piece by Piece, Pictures, The House, Secret Symphony, Ketevan, In Winter oraz, wydany w 2020 roku, Album No.8. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Grammy. Od początku kariery muzycznej słynie z niezwykle pięknej, jasnej barwy głosu, która stała się jej znakiem rozpoznawczym. Znana jest także z komponowania doskonałych linii melodycznych. Światową popularność zdobyła za sprawą hitów takich jak: Nine Million Bicycles czy Perfect World. Swym przepięknym głosem i urzekającą osobowością wciąż zachwyca publiczność na całym świecie. Osobiście jestem zachwycony utworami, które znalazły się na albumie Piece by Piece.

Piece by Piece - okładka płyty/ Roman Soroczyński
Piece by Piece – okładka płyty/ Roman Soroczyński

Album No.8 jest zwieńczeniem niezwykłego okresu artystycznego Katie. Głębokie, osobiste teksty, inspirowane pieśniami ludowymi ukazują, że artystka próbuje zdefiniować pojęcie prawdziwej miłości oraz odróżnić je od bajkowego wyobrażenia. Magicznego, intymnego klimatu nadają niezwykłe aranżacje smyczkowe, które nawiązują do kompozycji wybitnych producentów i artystów: Charlesa Stepney’a oraz Ramsey’a Lewisa.

Album No.8 - okładka płyty/ Roman Soroczyński
Album No.8 – okładka płyty/ Roman Soroczyński

Niezwykła Katie Melua wystąpi niemal w trzy miesiące po występach Basi Trzetrzelewskiej w trzech miastach: w Warszawie (COS Torwar, 11 kwietnia 2023 r.), w Gdyni (Polsat Plus Arena Gdynia, 12 kwietnia 2023 r.) i we Wrocławiu (Hala Stulecia, 14 kwietnia 2023 r.).

Bilety można nabyć za pośrednictwem strony internetowej eventim.pl.

Współorganizatorami obydwu tras koncertowych są: warszawski Klub Stodoła oraz Impresariat OPRÓCZ ze Szczecina. W tym miejscu aż się prosi, aby zapowiedzieć jeszcze jedną wspaniałą artystkę: Céline Dion. Niestety, z obozu organizatora, Agencji Prestige MJM, dotarła informacja o przeniesieniu występów kanadyjskiej piosenkarki na rok 2024.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *