Kultura

Będzie Festiwal

Yasmin_Levy_tytułowe

Jeszcze nie rozpoczęły się wakacje, placówki kulturalne bardzo ostrożnie – ze względu na restrykcje związane z koronawirusem – otwierają swoje podwoje, a już poznajemy pierwsze szczegóły tradycyjnego przedsięwzięcia. Oczywiście, mam na myśli Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, którego siedemnasta edycja zostanie zorganizowana w dniach 22-30 sierpnia 2020 roku.

W tym roku Warszawa Singera będzie dostępna dla odbiorców kultury na całym świecie. Festiwal sięga po nowatorską formułę, dostosowaną do nowego stylu życia i restrykcji związanych z COVID-19. Koncerty, spektakle i spotkania autorskie będą prezentowane w obydwu formułach: online i offline.  Zatem bogata oferta artystyczna będzie dostępniejsza bardziej niż kiedykolwiek.

Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter, niż w poprzednich latach. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie – w Teatrze Kwadrat.  Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.

Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo, w recitalu Moniki Chrząstowskiej, spektaklach kabaretowych aktorów Teatru Żydowskiego czy koncercie Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat w wykonaniu Retro Orchestra.

Zespół KROKE - Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba, Tomasz Lato/ fot. Jacek Dyląg, Robert Bubel
Zespół KROKE – Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba, Tomasz Lato/ fot. Jacek Dyląg, Robert Bubel

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKENasza muzyka filmowa i teatralna, z repertuarem z niedawno wydanej płyty Rejwach. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów El anonimo caronte (reż. Toni Bestard), Inland Empire (reż. David Lynch), Wszystko płynie (reż. Edyta Turczanik) i Kabaret Śmierci (reż. Andrzej Celiński).

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym  Next Generation – po raz pierwszy w Polsce – wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela: Chaim Stern, Nachman Trojeman i Netnahel Ilvitzki. Nie zabraknie pieśni jidish. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Presburger Klezmer Band ze Słowacji. Tradycyjne pieśni żydowskie zostaną zaprezentowane podczas projektu I skrzypce zaczęły grać. Ponadczasowe szlagiery, m.in. Rodzynki z migdałami, Rebeka, Mein jidisze Mame, Tak jak malował Pan Chagall, usłyszymy w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego.

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Francesco Bruno – włoski gitarzysta i kompozytor, znany polskiej publiczności z prestiżowych koncertów w Katowicach, Warszawie i Szczecinie. Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas – litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Na scenie znanego melomanom jazzu Klubu Pardon ToTu stworzą niezwykły projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Wielkim wydarzeniem będzie prawdziwej gwiazdy, laureata nagrody Grammy, pianisty i kompozytora, Włodka Pawlika.

Włodek Pawlik - fot. Marek Bałata
Włodek Pawlik – fot. Marek Bałata

Nie zabraknie muzyki klasycznej. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert Królewska harfa, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska- Guthman.

Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie izraelska piosenkarka Yasmin Levy. Jej koncerty to hipnotyzujące spotkania z muzyką sefardyjską, w której żydowska melodyka łączy się z hiszpańskim ogniem. Byłem na jej koncercie i do tej pory przechodzą mnie dreszcze.

Yasmin_Levy - fot. materiały Organizatora
Yasmin_Levy – fot. materiały Organizatora

Warszawa Singera – to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle. W tym roku zobaczyć będzie można m. in. Szoszę Singera w reż. Karoliny Kirsz, Szabasową dziewczynę Marcina Sławińskiego, PeKiN Agaty Biziuk czy Balkon Goldy Marty Miłoszewskiej.

W czasie tej szczególnej edycji Festiwalu nasi P.T. Czytelnicy nie muszą być w Warszawie. Bowiem tradycyjne cykle spotkań z literatami i artystami, promocje nowości wydawniczych, pokazy filmów, spacery edukacyjnych po Warszawie, debaty i warsztaty będą dostępne w dwóch wersjach: na żywo i online.

Niedługo przedstawimy więcej szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.