Kultura

BEM! Musical o patriotach i renegatach

BEM_plakat

Kabaret i teatr polityczno-literacki Pożar w Burdelu działa od września 2012 roku. Jego główną cechą jest błyskawiczna reakcja na współczesne wydarzenia społeczne i polityczne. Nie ucieka jednak od przesłanek historycznych. Stąd pomysł programu Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski, „realizowanego” przez Teatralny Instytut Pamięci Narodowej (TIPN). Jest to cykl muzyczno-biograficznych musicali o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy niestandardowo pojętej polskości. Celem programu TIPN-u jest stworzenie galerii oryginalnych polskich patriotów, wśród których są Polak-muzułmanin Józef Bem, święta Faustyna, stołeczny flaner Czarny Roman, jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O’Brown, najsłynniejsze europejskie medium spirytystyczne dwudziestolecia międzywojennego Franek Kluski, Nina Andrycz, Michał Waszyński i inni.

W ramach tego programu Pożar w Burdelu przygotowuje – we współpracy z Teatrem Syrena i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – widowisko muzyczne BEM! Musical o patriotach i renegatach.

Spektakle będą pokazywane w Teatrze Syrena od 18 do 27 maja, zaś kielecka premiera przewidziana jest na 15 września  2018 roku.

Próba spektaklu BEM - fot. Kasia Chmura
Próba spektaklu BEM – fot. Kasia Chmura

BEM! Musical o patriotach i renegatach jest zapowiadany jako niezwykłe widowisko muzyczne, pełne zaskakujących zwrotów akcji i typowego dla Pożaru poczucia humoru.

Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza Generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego Generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?

Bohaterów programu Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski wybrała międzynarodowa komisja złożona z twórców musicali, historyków, teatrologów, ekshumatorów i badaczy podziemia. Wśród zaproszonych twórców są Maciej Łubieński i Michał Walczak.

„Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego. Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie (…)” – mówi Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu i reżyser spektaklu.

Mariusz Drężek podczas próby - fot. Kasia Chmura
Mariusz Drężek podczas próby – fot. Kasia Chmura

Premiera: 18 maja 2018, Teatr Syrena

Twórcy:

Reżyseria Michał Walczak

Scenariusz Maciej Łubieński

Muzyka Wiktor Stokowski

Choreografia Jarosław Staniek

Scenografia Mariusz Napierała

Kostiumy Bożena Ślaga-Śmierzyńska

Dramaturgia Jacek Mikołajczyk

Obsada:

W roli Józefa Bema – Mariusz Drężek (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie) / Łukasz Wójcik (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie)

Monika Babula / Magda Grąziowska
Joanna Kasperek /Jolanta Litwin-Sarzyńska
Lena Piękniewska
Magdalena Placek-Boryń
Kornelia Raniszewska
Agnieszka Rose
Anna Terpiłowska
Krzysztof Broda-Żurawski
Przemysław Glapiński
/ Jacek Mąka
Filip Kosior
Mariusz Laskowski
Andrzej Plata
/ Jacek Pluta

Piotr Siejka
Wojan Trocki

 

Daty i godziny spektakli w Teatrze Syrena

18 maja /pt./ 19.00 – premiera

19 maja /sob./ 15.00 i 19.00

22 maja /wt./ 19.00

23 maja /śr./ 19.00

24 maja /czw./ 19.00

25 maja /pt./ 19.00

26 maja /sob./ 19.00

27 maja /niedz./ 19.00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.