Bilety pod choinkę

R

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka dni. Chyba nie wszyscy jeszcze przygotowali prezenty. Uważam, że ciekawym podarunkiem mogą być bilety na koncerty organizowane na początku 2022 roku.

Warto zwrócić uwagę, że – pomijając koncerty noworoczne – pierwszy z nich zostanie zorganizowany już drugiego stycznia. Będzie to koncert Kolęda na ten czas. Jacek Cygan świątecznie w ICE Kraków. W ten sposób Agencja Prestige MJM rozpocznie trasę koncertową, w trakcie której artyści odwiedzą również Poznań (4 stycznia, Sala Ziemi), Warszawę (6 stycznia – dwa koncerty w Filharmonii Narodowej) i Wrocław (8 stycznia, NFM).

Jest to propozycja dla wszystkich, którzy chcą nieco przedłużyć klimat Bożego Narodzenia. W programie cyklu koncertów znajdą się przede wszystkim kolędy i pastorałki, a także inne utwory, do których teksty napisał Jacek Cygan – autor słów ponad tysiąca piosenek dla największych polskich artystów. Podczas koncertów wystąpią: Stanisław Soyka, Beata Rybotycka, Anna Jurksztowicz, Jerzy Filar, Krzysztof Antkowiak i Zosia Nowakowska.

Jacek Cygan - fot. Jakub Janecki
Jacek Cygan – fot. Jakub Janecki

Jacek Cygan powiedział:

To moi ukochani artyści, każdy jest diamentem czystej wody! Beata Rybotycka to niezwykła osobowość wokalna, Stanisław Soyka śpiewając wyraża duszę, Anna Jurksztowicz potrafi łączyć piękną barwę z cudownymi emocjami, Zosia Nowakowska to powiew młodości, a Krzysztof Antkowiak zachwyca muzycznie i emocjonalnie od czasu, kiedy napisałem dla niego „Pada śnieg”.

Obok wokalistów pojawi się także zespół muzyczny Kameleon Quintet pod kierownictwem Radka Labahuy. Zaproszenie na cykl koncertów przyjął również Mariusz Patyra, jedyny polski skrzypek, który wygrał Konkurs Paganiniego w Genui. Towarzyszyć mu będzie kwintet smyczkowy.

Gospodarzami koncertów będą Anna Dymna i Jacek Cygan.

Tych dwoje artystów sprawi, że wieczory kolędowe będą niezwykłe klimatyczne, w niemal domowej atmosferze, okraszone do tego ciepłym słowem, pięknymi wspomnieniami i szczyptą optymizmu. Zapraszam na nostalgiczne koncerty z pięknymi melodiami i tekstami zmuszającymi do zadumy

mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

Wróćmy jeszcze do Jacka Cygana, który – na pytanie, dlaczego warto przyjść na koncerty – odpowiedział:

Dlatego, że śpiewanie i słuchanie kolęd i pastorałek jest naszą wspaniałą tradycją. A tym razem odkryjemy przed publicznością bardzo osobiste barwy, intymne nastroje niesione przez moje słowa, ubrane w najlepsze polskie głosy wybitnych wokalistów oraz muzyczne klimaty cudownych instrumentalistów. To będzie prawdziwa kolęda na ten czas!

Sądzę, że po takiej wypowiedzi nie pozostaje nic innego, jak zajrzeć na stronę biletserwis.pl, gdzie jeszcze można nabyć bilety.

GREGORIAN na scenie - fot. materiał Organizatora
GREGORIAN na scenie – fot. materiał Organizatora

O ile wykonawców, uczestniczących w opisywanej wyżej trasie, można nazwać „sesyjnymi”, o tyle w końcówce stycznia 2022 roku przyjedzie do Polski zespół, który powstał na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wówczas to znany producent muzyczny, Frank Petersen, stworzył chór o nazwie GREGORIAN, łączący średniowieczne chorały gregoriańskie ze współczesną muzyką pop i rock. Już pierwszy album grupy, Masters of Chant, przyniósł jej ogromną popularność – status złotej płyty w 6 krajach Europy, a w Portugalii okrył się platyną. Album dostał się również na prestiżową listę TOP 10 w dziesięciu krajach świata. Pozostając na fali sukcesu, zespół wydał rok później drugi album, Masters of Chant – Chapter II. Okazało się, że pomysł stylizowania utworów na śpiew liturgiczny zachwyca publiczność. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła niebywały sukces, zdobywając złoto w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii.

W repertuarze GREGORIAN znajdziemy cały przekrój muzycznego świata – od Stinga po Duran Duran. Kompozycje są utrzymane w stylu średniowiecznego śpiewu liturgicznego, wywodzącego się z Kościoła rzymskokatolickiego. Utwory muszą sprostać wielu regułom, co – jak widać – w imponujący sposób wychodzi mnichom. Oprócz serii Masters of Chant w dorobku zespołu są również takie pozycje jak album The Dark Side, na którym pojawiły się cięższe brzmienia, czy Gregorian Christmas: Chants & Motets – alternatywa do tradycyjnej muzyki bożonarodzeniowej. 17 grudnia 2021 roku ukazał się nowy album GREGORIAN: na płycie Pure Chants znajdują się nowe interpretacje klasycznych pieśni i znanych przebojów. Chór dzieli się ulubionym przez publiczność Sound Of Silence w nowej wersji. Zgodnie z mottem „siła tkwi w spokoju” połowę utworów na Pure Chants GREGORIAN nagrali bez użycia instrumentów, całkowicie polegając na pięknie ludzkiego głosu.

GREGORIAN zaprasza - fot. materiał Organizatora
GREGORIAN zaprasza – fot. materiał Organizatora

Sądzę, że utwory z nowego albumu znajdą się w repertuarze najbliższej trasy koncertowej GREGORIAN, która rozpocznie się w styczniu 2022 roku. Obejmie ona Kraków (27 stycznia, TAURON Arena), Zabrze (28 stycznia, DMiT), Warszawę (29 stycznia, COS Torwar) i Gdańsk/Sopot (30 stycznia, ERGO Arena).

Sprzedaż biletów jest prowadzona za pośrednictwem stron ebilet.pl i eventim.pl.

Piwnica Pod Baranami - fot. materiał Organizatora
Piwnica Pod Baranami – fot. materiał Organizatora

Na stronie internetowej następnej grupy artystów znajduje się napis:

“Najdziwniejszy i najwspanialszy kabaret świata” – twierdzą jego bywalcy i przyjaciele  (a przyjacielem jest każdy, kto trafi do niego choć raz). I chyba mają rację.

Nie wiem, dlaczego Piwnica pod Baranami (bo to o niej mowa!) zamieściła tam słowo „chyba”… Z całą stanowczością stwierdzam, że powinno tam być napisane: „Na pewno mają rację!”

Zespół nieszablonowych artystów z Krakowa słynie z hucznych obchodów wszystkich ważnych rocznic. Trwająca obecnie pandemia utrudnia obchody 65-lecia Piwnicy pod Baranami. Dokładna rocznica przypadała bowiem 26 maja. Tegoż dnia, w 1956 roku, nastąpiło otwarcie Klubu Młodzieży Twórczej Piwnice Pod Baranami. Któż mógł wówczas przypuszczać, że po sześćdziesięciu pięciu latach Piwnica Pod Baranami będzie wiodącym (by nie napisać, przewodnim…) tyglem intelektu?

Przez sześć i pół dekady znakomity kabaret muzyczny ukształtował dziesiątki artystów i wykreował jeszcze więcej przebojów. Lista nazwisk gwiazd związanym z Piwnicą jest długa. Znalazły się na niej takie osobowości artystyczne, jak: Piotr Skrzynecki, Agnieszka Osiecka, Ewa Demarczyk, Grzegorz Turnau czy Marek Grechuta.

Piwnica Pod Baranami na scenie - fot. materiał Organizatora
Piwnica Pod Baranami na scenie – fot. materiał Organizatora

Mimo pandemicznych przeszkód Piwnica Pod Baranami ruszyła w trasę, aby uczcić tę zacną rocznicę. Na scenie spotkali się artyści „piwniczni” wszystkich pokoleń kabaretu. O czym śpiewają? O czasie, który przeminął, i o tym, co nadejdzie.

I oto 10 stycznia 2022 roku zawitają do warszawskiego Teatru Roma, by rozbawić stołeczną publiczność! Byłem już na kilkunastu występach Piwnicy Pod Baranami i wiem, że za każdym razem jest to fascynujące wydarzenie! Nie pozostaje zatem nic innego, niż – za pośrednictwem strony adria-art.pl – nabyć bilety i wybrać się na ten koncert.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *