Kultura

Chris de Burgh wystąpi w listopadzie

Chris de Burgh - materiał prasowy

W listopadzie 2019 roku do trzech polskich miast zawita Chris de Burgh – znany przede wszystkim z piosenki The Lady In Red. Legendarny irlandzki piosenkarz jest nie tylko wykonawcą, ale i autorem oraz kompozytorem utworu, który pojawił się w 1986 roku na płycie Into the Light. Piosenka szybko stała się wielkim hitem na całym świecie, królując na listach przebojów w 25 krajach, a wśród nich w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Irlandii. Przyczyniła się ona do umocnienia pozycji artysty w muzycznym świecie. Z drugiej strony została uznana za… dziesiątą najbardziej irytującą piosenkę wszechczasów (Dotmusic), trzecią najgorszą piosenką lat osiemdziesiątych (Rolling Stone) czy szóstą najgorszą piosenką miłosną wszechczasów (Gigwise). Cóż, o gustach nie dyskutuje się! Nie wiem, jaki sens ma takie klasyfikowanie utworów. Osobiście, nie zgadzam się z negatywnym wartościowaniem piosenek, a tej – w szczególności. Powyższe fakty odnotowuję jedynie z kronikarskiego poczucia obowiązku. Ze swojej strony mógłbym na przykład negatywnie skomentować piosenki z gatunku królującego na polskich weselach i … państwowej telewizji.

Kariera muzyczna Chrisa de Burgha rozpoczęła się od czasów studiów w Dublinie. To tam powstały jego pierwsze kompozycje. W 1974 roku młody utalentowany artysta przekonał do siebie szefostwo A&M Records i podpisał pierwszy muzyczny kontrakt. W 1975 roku ukazał się debiutancki album piosenkarza, pod tytułem Far Beyond These Castle Walls. W tym samym roku artysta wyruszył w pierwszą trasę koncertową. Przed końcem 1975 roku muzyk wypuścił również krążek zatytułowany Spanish Train and Other Stories. Pochodząca z tej płyty piosenka A Spaceman Came Travelling stała się doskonale wszystkim znanym przebojem. W następnych latach Chris wydał kolejne swoje albumy zatytułowane: At the End of a Perfect Day (1976), Crusader (1979), Eastern Wind (1980) oraz Best Moves (1981). Dużym przełomem w karierze okazał się wydany w 1982 roku krążek The Gateway – wybrana na płytkę kompozycja Don’t Pay the Ferryman okazała się wielkim hitem.
W 1986 roku Chris de Burgh ponownie zachwycił wszystkich wspomnianym wyżej albumem Into The Light. Od wydania tej płyty kariera De Burgha nabrała znaczącego tempa. Mający premierę w 1988 roku krążek pod tytułem Flying Colours okazał się kolejnym wielkim sukcesem – dzisiaj jest to najlepiej sprzedający się album wokalisty.

Okładka płyty Beautiful Dreams - fot. Roman Soroczyński
Okładka płyty Beautiful Dreams – fot. Roman Soroczyński

W 1995 roku Chris nagrał, we współpracy z orkiestrą symfoniczną, płytę Beautiful Dreams. Znalazły się na niej najbardziej znane kompozycje z dorobku wokalisty. Na przestrzeni kolejnych lat muzyk pozostawał nadal bardzo aktywny – koncertując w wielu miejscach na świecie. Nagrywał również płyty – pomiędzy rokiem 1996-2009 wydał aż 5 albumów, wszystkie z premierowym materiałem. Dorobek ponad 30 letniej kariery muzyka – to aż 18 albumów studyjnych, 50 milionów sprzedanych płyt i ponad 2500 koncertów. W tym czasie Chris de Burgh odwiedził Polskę dwukrotnie.

Plakat trasy koncertowej - materiał prasowy
Plakat trasy koncertowej – materiał prasowy

I oto firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT, zaprasza na trasę koncertową INTO THE LIGHT & MOONFLEET, która zostanie zorganizowana w listopadzie 2019 roku. Niewątpliwie, będzie ona nie lada wydarzeniem muzycznym dla wszystkich jego fanów i nie tylko. Można sądzić, że – obok The Lady In Red –  usłyszymy również: Don’t Pay the Ferryman, Spanish Train, Patricia the Stripper, High on Emotion , A Spaceman Came Travelling oraz wiele innych przebojów legendarnego irlandzkiego piosenkarza i kompozytora Chrisa de Burgha.

 DATY KONCERTÓW:

24.11.2019 r. – WARSZAWA – TORWAR

26.11.2019 r. – KRAKÓW – ICE KRAKÓW

27.11.2019 r. – WROCŁAW – HALA STULECIA.

Bilety można nabyć za pośrednictwem stron: makroconcert.plebilet.pleventim.pl oraz w salonach Empik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.