Kultura

Co wiemy o szczepionkach?

Wojna o szczepionki fragment okładki

Niemal wszyscy żyjemy sprawami związanymi z obecną epidemią SARS-CoV-2. Jednocześnie na całym świecie toczą się spory, w których każda ze stron twardo okopuje się na swoich stanowiskach, nie przyjmując żadnych argumentów swoich adwersarzy.

Jeden z tych sporów dotyczy zasadności stosowania szczepionek. Guru antyszczepionkowców jest doktor Andrew Wakefield, który w 1998 roku opublikował w czasopiśmie naukowym „The Lancet” artykuł o związku szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze z występowaniem u dzieci autyzmu. Świat wówczas zawrzał. W wielu krajach pojawiły się ruchy antyszczepionkowe, których zwolennicy odmawiali szczepienia dzieci.

I oto nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat? Jej autor, Brian Deer, przez czternaście lat prowadził śledztwo w tej sprawie. Książka jest zapisem tego śledztwa. Autor odkrył, że guru antyszczepionkowców za napisanie wspomnianego artykułu otrzymał ponad czterysta tysięcy dolarów. Jednocześnie udowodnił Wakefieldowi fałszowanie badań medycznych i działanie na szkodę pacjentów. Niczym medyczny detektyw, Deer wyciąga na światło dzienne manipulacje i wątpliwe powiązania Wakefielda – doktora bez pacjentów, ale za to z rzeszą zwolenników, którzy nadal widzą w nim bohatera, podejmującego nierówną walkę z koncernami farmaceutycznymi. Przyznam, że jestem pełen podziwu wobec działań podejmowanych przez autora książki oraz jego zmysłu obserwacyjnego. Jak się okazuje, nawet mimika „aktorów” śledztwa odgrywała znaczącą rolę!

Piszę o tym nie bez kozery. Wszak Brian Deer już wcześniej był znany z tekstów na temat przemysłu farmaceutycznego, służby zdrowia i problemów społecznych. Jako brytyjski reporter śledczy, publikował między innymi w „The Sunday Times”. Jego książka została opublikowana przez Johns Hopkins University Press (najstarszy, założony w 1878 roku, uniwersytecki dział wydawniczy w USA) we wrześniu 2020 roku. Już niespełna miesiąc później ukazał się polski przekład Katarzyny Bażyńskiej-Chojnackiej i Piotra Chojnackiego. Tempo w istocie niezwykłe!

Wojna o szczepionki - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Wojna o szczepionki – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Pozostaje kwestia, ile osób uwierzy w to, co napisał Brian Deer. Spodziewam się, niestety, że antyszczepionkowcy nie dadzą się przekonać. Osobiście jestem zwolennikiem szczepień, a po ostatnich przejściach, związanych z SARS-CoV-2, z utęsknieniem czekam na szczepionkę przeciw tej chorobie.

Brian Deer, Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat?

Przełożyli: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka i Piotr Chojnacki

Redaktor inicjujący: Adrian Stachowski

Redaktor prowadzący: Szymon Langowski

Marketing i promocja: Agata Gać

Redakcja: Karolina Borowiec-Pieniak

Redakcja merytoryczna: Paulina Łopatniuk

Korekta: Marta Arkuszewska, Karolina Borowiec-Pieniak

Projekt layoutu: Maciej Majchrzak

Skład i łamanie: Stanisław Tuchołka | panbook.pl

Projekt okładki i stron tytułowych: Magda Bloch

Fotografia na okładce: Lindsey Wasson/Reuters/Forum

Fotografia na wyklejce: Erik McGregor/LightRocket via Getty Images

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o., 2020

ISBN 978-83-66570-33-7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.