Kultura

Czy Śpiąca Królewna (p)obudzi widzów?

Mała Królewna z rodziną

Nie minęły trzy miesiące od ostatniego występu Moscow City Ballet, a warszawski Torwar znowu będzie gościć jeden z najlepszych baletów teatralnych świata. Po grudniowym Jeziorze Łabędzim, kiedy to widownia pękała w szwach, 16 marca 2017 roku może dojść do powtórki. Oto bowiem rosyjscy baletnicy pokażą Śpiącą Królewnę. Autor muzyki, Piotr Czajkowski, wzniósł się na wyżyny swoich możliwości, łącząc osiągnięcia zachodniej techniki kompozytorskiej z pierwiastkami narodowymi.

Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy, w połączeniu z fantastyczną choreografią, ukazuje nam, jak bardzo Rosjanie kochają balet. Są w tym perfekcjonistami i to oni wytyczają standard dla innych grup baletowych na świecie. Zdaniem krytyków, czarowi spektakli tej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć. Jest to jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego każdy powinien doświadczyć.

Kunszt baletmistrzów wzbudza podziw
Kunszt baletmistrzów wzbudza podziw

Jak we wszystkich widowiskach Moscow City Ballet, istotna jest również treść spektaklu. Śpiąca Królewna jest oparta na baśni Charlesa Perraulta. Autorzy libretta, Iwan Wsiewołożski i Marius Petipa, szerokimi garściami czerpali również z innych utworów francuskiego bajkopisarza, dodając Wróżkę Bzu, opiekującą się tytułową bohaterką od narodzin do ślubu z księciem, który – jak wszyscy wiedzą – pocałunkiem obudził ją ze stuletniego snu.

Pocałunek Księcia
Pocałunek Księcia

Sam spektakl też już liczy ponad sto lat. Po raz pierwszy został zaprezentowany bowiem w styczniu 1890 roku w Sankt Petersburgu. Śpiąca Królewna dosyć długo oczekiwała na wizytę w Polsce: po raz pierwszy zaprezentowano ją 29 lipca 1956 roku w Operze im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Na stronie organizatora widowiska – firmy High Note Events, działającej pod marką MAKROCONCERT, można przeczytać, że twórca i dyrektor Moscow City Ballet, Victor Smirnov – Gołovanov zawsze powtarzał: (…) To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów; to ja jestem Klarą, księciem, królem mysz… to wszystko żyje we mnie….

Być może na tym polega tajemnica sukcesu rosyjskiego baletu. Śpiąca Królewna zawita również do kilku innych polskich miast. Już 10 marca artyści zawitają do Poznania. Następne miasta – to: Toruń (12.03.), Kielce (15.03.), oczywiście Warszawa (16.03., Torwar), Katowice (17.03.), Gdynia (20.03.), Kraków (22.03.), Kraków (23.03.). Tournée Moscow City Ballet zakończy się 25 marca w Szczecinie. Warto zaznaczyć, że niejako równolegle w trzech miastach (Bydgoszcz, Katowice i Wrocław) artyści wystawią Jezioro Łabędzie, które nasi P.T. Czytelnicy już poznali.

Bilety są dostępne za pośrednictwem stron: www.makroconcert.pl, www.eventim.pl i www.ebilet.pl oraz w salonach Empik.

Śpiąca Królewna - plakat
Śpiąca Królewna – plakat

 

Zdjęcia pochodzą z materiałów Organizatora – firmy High Note Events, działającej pod marką MAKROCONCERT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.