Kultura

Daria Zawiałow wraca do Stodoły

Daria Zawiałow w tra(n)sie - materiał prasowy

Po sukcesie w pełni wyprzedanego kwietniowego koncertu w warszawskim Klubie Stodoła oraz doskonale przyjętym występie na scenie głównej tegorocznej edycji Open’er Festival, Daria Zawiałow wraca do Warszawy. 5 grudnia 2019 roku – w ramach trasy „Helsinki Tour Vol. 2” – Artystka wystąpi w Stodole.

Słowo „wraca” jest istotne. Bowiem Daria Zawiałow, która pochodzi z Koszalina, trafiła do stolicy wkrótce po ukończeniu gimnazjum i we wrześniu 2008 roku podjęła naukę w liceum o profilu muzycznym. Wcześniej brała udział w wielu festiwalach piosenki dziecięcej i młodzieżowej zdobywając wysokie miejsca. Mając siedem lat, wystąpiła w programie „Od przedszkola do Opola”. Jej marzenie spełniło się w 2009 roku, kiedy to – po zwycięstwie w programie „Szansa na sukces” – wystąpiła podczas koncertu „Debiuty” Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. Wówczas nie odniosła sukcesu, ale siedem lat później, śpiewając piosenkę Malinowy chruśniak,  zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar i Nagrodę Polskiego Radia. Utwór ten przez 11 tygodni przebywał na liście przebojów radiowej „Trójki”, a teledysk w ciągu niecałego 1,5 roku odnotował 3,5 miliona wyświetleń na YouTube. Jeszcze większy sukces odniósł Kundel bury: 27 tygodni na liście i ponad 5 milionów wyświetleń.

A Kysz! - okładka albumu
A Kysz! – okładka albumu/ fot. Roman Soroczyński

Nic dziwnego zatem, że – wydany 3 marca 2017 roku – debiutancki album A Kysz! zadebiutował na siódmym miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS oraz błyskawicznie otrzymał status złotej płyty. Wkrótce płyta została zwycięzcą dwóch kategorii Fryderyków 2018: Album roku alternatywa oraz Fonograficzny debiut roku.

Z kolei znakomita interpretacja utworu Wojciecha Młynarskiego Jeszcze w zielone gramy, która została nagrana na potrzeby filmu Plan B, dotarła do pierwszego miejsca na liście przebojów „Trójki”.

Daria Zawiałow idzie za ciosem: 8 marca 2019 roku, nakładem Sony Music, ukazał się drugi studyjny album, zatytułowany Helsinki. Jak przyznała Artystka, płytę stworzyła wraz ze swoim przyjacielem i producentem Michałem Kushem. Zapowiadała wówczas:

– Nie spodziewaj się jednak powtórki z “A Kysz!”. Muzyczne poszukiwania, fascynacje nowymi dźwiękami i rozwój zaprowadziły nas do miejsca, w którym jeszcze razem nie byliśmy. Pobawiliśmy się trochę elektroniką, ale nie zawładnęła nami całkowicie – za bardzo kochamy organiczne brzmienia i mocne gitarowe riffy! Będzie dojrzalej, będzie jeszcze bardziej eklektycznie, a na pewno będzie po naszemu!

Helsinki - okładka albumu/ fot. Roman Soroczyński
Helsinki – okładka albumu/ fot. Roman Soroczyński

Cykl koncertów w ramach “Helsinki Tour” spotkał się ze znakomitym odbiorem fanów oraz branży muzycznej. Najlepszym tego dowodem był kwietniowy koncert w Stodole, który został w pełni wyprzedany na wiele tygodni przed datą wydarzenia. Dopełnieniem tego sukcesu był doskonale przyjęty występ Artystki na scenie głównej tegorocznej edycji Open’er Festival.

Daria Zawiałow kocha jazz i ten gatunek muzyki chciałaby w przyszłości śpiewać. Jest nie tylko wokalistką: pisze również teksty i komponuje muzykę, w dodatku mocno angażuje się w walkę z piractwem fonograficznym. Mówiła o tym między innymi w wywiadzie dla Legalnej Kultury (zob. https://www.cgm.pl/news/daria-zawialow-ludzie-wciaz-nie-rozumieja-ze-trzeba-korzystac-z-legalnych-zrodel/).

Daria Zawiałow - plakat/ materiał prasowy
Daria Zawiałow – plakat/ materiał prasowy

Już 5 grudnia 2019 roku Daria Zawiałow ponownie powróci na deski Klubu Stodoła, w ramach drugiej odsłony trasy „Helsinki Tour”. Warszawska publiczność będzie miała okazję usłyszeć nowe utwory artystki, przygotowane specjalnie z myślą o nadchodzącej trasie. Bilety w cenie 59,- zł (miejsca stojące) i 99,- zł (miejsca siedzące na balkonie) można kupić w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10) lub za pośrednictwem stron: stodola.pl i ticketclub.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.