Kultura

Dwie baletowe tury

Jezioro Łabędzie - plakat

Legendarny i najsłynniejszy rosyjski BALET SMIRNOVA, poza granicami Rosji bardziej znany jako MOSCOW CITY BALLET, rozpoczął tournée po Polsce. Artyści wystąpili już w Olsztynie, a dzisiaj jadą do Częstochowy. O pozostałych występach piszemy poniżej.

Założony w 1988 roku przez wybitnego choreografa Victora Smirnova-Golovanova MOSCOW CITY BALLET – to zespół tancerzy klasycznych, cieszący się uznaniem na całym świecie. Był on pierwszą prywatną firmą baletową w ZSRR. Jego pierwotna nazwa, „Nowy balet Moskwy”, została uznana za zbyt opisową, dlatego w 1990 roku przyjęto obecnie obowiązującą.

Jesienią 2019 roku ten słynny teatr baletowy zaprezentuje polskim widzom trzy klasyczne widowiska: Jezioro Łabędzie, Dziadek do Orzechów oraz Śpiąca Królewna. Przypomnijmy pokrótce treść tych spektakli.

Jezioro Łabędzie na kolorowo - materiał prasowy
Jezioro Łabędzie na kolorowo – materiał prasowy

Jezioro Łabędzie – to przedstawienie mówiące o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczuciu przekraczającym granice życia i śmierci. Sukces tego spektaklu opiera się na wspaniałej choreografii i muzyce. Od pierwszego do ostatniego taktu muzyka wiąże temat w jednolitą treść. Dziewczęta zaklęte w Łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granicę życia i śmierci niezmiennie wzruszają widzów na całym świecie.

Dziadek do orzechów - materiał prasowy
Dziadek do orzechów – materiał prasowy

Dziadek do Orzechów – to podróż do krainy marzeń. Mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona księżniczką. Wzruszająca treść jest ilustrowana perfekcyjną choreografią. Warto zwrócić uwagę na wyjątkową muzykę, która w tym spektaklu nie dzieli się na fragmenty, typowe w większości baletów muzyczne divertissement, lecz składa się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny, niezwykle “czytelny” dla każdego tancerza, a także – co najważniejsze – dla widza-słuchacza. Nic dziwnego zatem, że Dziadek do Orzechów jest widowiskiem przypadającym do gustu tym, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji oglądać spektaklu baletowego – także dzieciom. Miałem okazję przekonać się o tym, gdy w ubiegłym roku widziałem reakcje pewnej 4-letniej Panienki.

Śpiąca Królewna - narodziny/ materiał prasowy
Śpiąca Królewna – narodziny/ materiał prasowy

Śpiąca Królewna  to opowieść niezwykle poetycka. Autorzy libretta założyli, że balet będzie pretekstem do pokazania pięknych obrazów tanecznych oraz prezentacji umiejętności tancerzy. Bohaterką jest księżniczka, która przychodzi na świat i wskutek złego czaru zasypia na sto lat wraz z całym dworem, a później zostaje obudzona przez pocałunek księcia, który pojmuje ją za żonę.

Występy MOSCOW CITY BALLET charakteryzują olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia. Zdaniem krytyków, czarowi tej grupy nie można się oprzeć, ani o niej zapomnieć: Tworzą tak wielką sztukę, że jest ona przeżyciem nawet dla tych, co tańca nie lubią. Wzruszeń i emocji wzbudzanych przez MOSCOW CITY BALLET nie da się opisać – trzeba ich doświadczyć!

Dziadek do orzechów - skoczni bohaterowie/ materiał prasowy
Dziadek do orzechów – skoczni bohaterowie/ materiał prasowy

W ostatnich latach przedstawienia w Polsce obejrzało ponad 300 tys. osób! Publiczność wychodzi ze spektakli, zachwycając się magicznym klimatem przedstawień. Ogromne wrażenie wywołuje talent artystyczny tancerzy i profesjonalizm, który został wypracowany przez lata ciężkich treningów. Godna podziwu wyrazistość ruchów artystów – w połączeniu z fantastyczną choreografią – pokazują nam jak bardzo Rosjanie kochają balet. Założyciel MOSCOW CITY BALLET powiedział kiedyś: „To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów; to ja jestem Klarą, Księciem, Królem Myszy… To wszystko żyje we mnie…” Być może to jest tajemnica ich ogromnego, międzynarodowego sukcesu.

Jak napisałem, MOSCOW CITY BALLET już wyruszył w jesienną trasę po Polsce. Jezioro Łabędzie zostanie pokazane w Szczecinie (22.11. – Netto Arena), w Toruniu (24.11. – CKK Jordanki), w Gdyni (26.11. – dwa spektakle w Teatrze Muzycznym), w Katowicach (29.11. – Miasto Ogrodów), w Poznaniu (01.12. – Sala Ziemi), w Bydgoszczy (02.12. – Opera Nova), w Łodzi (11.12. – dwa spektakle w Teatrze Wielkim), w Warszawie (13.12. – Torwar), w Krakowie (15.12. – dwa spektakle w ICE Kraków), w Lublinie (18.12. – dwa spektakle w Centrum Spotkania Kultur) i we Wrocławiu (21.12. – Narodowe Forum Muzyki).

Dziadek do Orzechów zostanie zaprezentowany w Gdyni – 25.11., w Katowicach – 28.11., w Poznaniu – 30.11., w Warszawie – 12.12., w Krakowie – 14.12., w Kielcach – 19.12. (Kieleckie Centrum Kultury) i we Wrocławiu – 22.12.

Z kolei Śpiąca Królewna zaśnie i obudzi się tylko jeden raz: 10 grudnia w łódzkim Teatrze Wielkim.

Śpiąca Królewna - pocałunek/ materiał prasowy
Śpiąca Królewna – pocałunek/ materiał prasowy

Ale to nie koniec atrakcji w wykonaniu MOSCOW CITY BALLET! Organizator trasy – firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – już zapowiada kolejne wspaniałe spektakle, które zostaną zaprezentowane na przełomie lutego i marca 2020 roku. Powróci Jezioro Łabędzie, ale pojawią się też Romeo i Julia.

Romeo i Julia - taniec zakochanych/ materiał prasowy
Romeo i Julia – taniec zakochanych/ materiał prasowy

Romeo i Julia – to ponadczasowa opowieść o miłości młodych, pięknych kochanków, Romea i Julii. Zakochani – mimo, ze należą do dwóch zwaśnionych rodów, Capuleti i Montague – zrobią wszystko, aby być ze sobą, nie zważając na przeciwności losu i rodzinne waśnie. „Jak cudowna jest miłość skoro cień miłości tyle bogactwa niesie i tyle radości” – wzdychają zakochani Romeo i Julia w dramacie, który znany jest w każdym zakątku na ziemi.

Romeo i Julia - jeden ze zwaśnionych rodów/ materiał prasowy
Romeo i Julia – jeden ze zwaśnionych rodów/ materiał prasowy

Sądzę, że więcej szczegółów na temat przyszłorocznych spektakli przekażemy trochę później, tymczasem zachęcamy do zakupu biletów na obydwie tury występów MOSCOW CITY BALLET. Można je nabyć za pośrednictwem stron: makroconcert.pl, ebilet.pl i eventim.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.