Bez kategorii

Dwie wizyty tenora

Andrea Bocelli

W Niedzielę Wielkanocną 2020 roku byłem jednym z niemal 2,8 miliona osób, które na bieżąco – za pośrednictwem oficjalnego kanału artysty na YouTube – oglądały transmisję koncertu Andrei Bocellego w Katedrze Narodzin św. Marii w Mediolanie, znanej szerzej jako Duomo di Milano.

W chwili, gdy piszę te słowa, nagranie koncertu na wspomnianym kanale obejrzało już ponad 36 milionów widzów.

Śpiewak zatytułował swój wzruszający koncert Music for Hope, czyli Muzyka dla nadziei. Tuż przed trwającym 20 minut  występem przypomniał on słowa św. Augustyna: „Kto śpiewa, podwójnie się modli”.

W repertuarze krótkiego występu Bocellego znalazły się takie utwory, jak: Panis Angelicus, Ave Maria, Sancta Maria” oraz, wykonany już przed gmachem katedry, Amazing Grace.

Andrea Bocelli przed katedrą w Mediolanie/ fot. MAKROCONCERT
Andrea Bocelli przed katedrą w Mediolanie/ fot. MAKROCONCERT

Zapowiadając mediolański koncert, traktowaliśmy go jako „rozgrzewkę” przed tegorocznymi występami Andrei Bocellego w Polsce. W 2020 roku światowej sławy tenor wystąpi dwukrotnie: 22 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz 21 listopada w krakowskiej TAURON ARENIE. Obydwa występy zapowiadają się emocjonująco. Jego koncerty od lat cieszą się niezwykłą popularnością, a bilety zostają wyprzedane na długo przed datą wydarzenia. Artysta zaprezentuje swój bardzo bogaty repertuar, który zawiera najbardziej znane i najpiękniejsze perły jego całej muzycznej twórczości. Niewątpliwie będą to wielkie wydarzenia dla miłośników operowych arii, jak i ballad muzyki popularnej. Typ jego głosu, silna barwa – w połączeniu z niezwykłą interpretacją artysty – sprawiają, że ​​każdy jego koncert to najwyższej klasy przeżycie dla każdego widza, który ma przyjemność w nim uczestniczyć.

Andrea Bocelli podczas występu - fot. MJM PRESTIGE
Andrea Bocelli podczas występu – fot. MJM PRESTIGE

Andrea Bocelli jest wybitnym muzykiem, solistą z ponad 20-letnim doświadczeniem. Na największe sceny muzyczne tego świata wspiął się przebojem Con te Partiro, potem utwór wykonał także w niezapomnianym duecie z Sarah Brightman pod angielskim tytułem Time To Say Goodbye. Fani kochają również inne jego utwory, na przykład: Canto della Terra, Vivere, E Più Ti Penso, Vivo per lei, Nessun dorma czy Va pansiero. Artysta wydał 16 albumów studyjnych, sprzedał ponad 85 milionów płyt i odbył liczne trasy koncertowe. W trakcie tych koncertów Bocelli występował w najbardziej prestiżowych salach oraz miejscach na świecie, między innymi w La Scali czy Metropolitan Opera, a także na wieży Eiffla czy u stóp Statui Wolności. Uświetnił swoimi występami również takie wydarzenia, jak: Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Andrea Bocelli przed mikrofonem - fot. MJM PRESTIGE
Andrea Bocelli przed mikrofonem – fot. MJM PRESTIGE

Kilkakrotnie występował w Polsce, a jego występ na szczecińskich Wałach Chrobrego, podczas  finału międzynarodowego zlotu żaglowców The Tall Ships Races, 5 sierpnia 2017 roku, jest uznawany za trzeci co do wielkości koncert w historii Polski: oklaskiwało go wówczas 200 tysięcy osób. Można wręcz stwierdzić, że Andrea Bocelli przyciąga tłumy jak magnes, a koncerty nawet w mało oczywistych – z pozoru – miejscach dla brzmień operowych, okazują się strzałem w dziesiątkę.

Jego duety z Edem Sheeranem. Jennifer Lopez, Duą Lipą, Celine Dion, Arianą Grande, Sarah Brightman czy synem Matteo biją rekordy popularności w internecie. Również krakowski koncert, organizowany przez – działającą pod marką MAKROCONCERT – firmę High Note Events, jest zapowiadany jako wydarzenie, w trakcie którego na scenie znakomitemu tenorowi towarzyszyć będzie orkiestra, chór oraz wyjątkowi goście. Podczas ostatnich koncertów byli to między innymi: światowej sławy dyrygent Marcello Rota, sopranistka Maria Aleida, śpiewaczka operowa Ilaria Della Bidia czy syn artysty Matteo Bocelli, który wspólnie z ojcem niedawno wydał wzruszający singiel Fall On Me.

Andrea Bocelli gra na fortepianie - fot. MAKROCONCERT
Andrea Bocelli gra na fortepianie – fot. MAKROCONCERT

Andrea Bocelli zdobył wszystkie najważniejsze nagrody muzyczne: czterokrotnie nagrodę World Music Award dla najlepszego artysty w kategorii muzyki poważnej oraz trzykrotną nagrodę World Music Award dla najlepiej sprzedającego się artysty włoskiego. Otrzymał również brytyjską nagrodą przemysłu fonograficznego, Brit Awards, oraz nagrodę ECHO. Film opowiadający o życiu i twórczości artysty “The Music of Silence” został nominowany do nagrody Złotych Globów 2018 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Artysta ma również swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.

Andrea Bocelli na planie filmowym - fot. MAKROCONCERT
Andrea Bocelli na planie filmowym – fot. MAKROCONCERT

Pod koniec 2018 roku na rynku ukazała się nowa płyta najpopularniejszego tenora świata – Si! Zaprosił on do współpracy przy swoim nowym albumie największe gwiazdy muzyki. Krążek zawiera 16 oryginalnych kompozycji, celebrujących miłość, rodzinę, wiarę i nadzieję.

Wyjątkowy talent tenora porusza serca i umysły milionów fanów na całym świecie, budząc nadzwyczajne uczucie wzruszenia, szczęścia, jak i melancholii. Jego wielki dar określić można słowami: “Gdyby Bóg umiał śpiewać, śpiewałby jak Andrea Bocelli”– dokładnie tak Céline Dion zapowiedziała kiedyś występ artysty.

Andrea Bocelli - fot. MJM PRESTIGE
Andrea Bocelli – fot. MJM PRESTIGE

Andrea Bocelli wykorzystuje swoją popularność w działalności charytatywnej. W 2011 roku założył fundację, która działa na Haiti, pomagając w dostępie do czystej wody, energii elektrycznej, a także uczestnicząc w rozwoju rolnictwa oraz edukacji dzieci. Włączyła się ona do odbudowy szkoły podstawowej w Muccia oraz szkoły muzycznej w Camerino, czyli w miejscowościach, które w 2016 roku znalazły się w epicentrum trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło środkowe Włochy. Ostatnio fundacja połączyła siły z UNESCO w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Pierwszym beneficjentem tej współpracy ma zostać biedne Mali w Zachodniej Afryce Sam artysta czasami występuje charytatywnie: w zeszłym roku zaśpiewał podczas gali dobroczynnej organizowanej przez fundację im. Muhammada Alego, zajmującą się leczeniem schorzenia Parkinsona, na które chorował jej patron.

Organizator warszawskiego koncertu, Agencja MJM Prestige, poinformował, że 4 złote z każdego sprzedanego biletu przeznaczone zostaną na fundację Andrei Bocellego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tego typu inicjatywy pojawiły się za sprawą PLUS1 – innowacyjnej społeczności, która przeznacza jeden dolar od każdego sprzedanego biletu na pomoc najbardziej potrzebującym.

Andrea Bocelli - plakat
Andrea Bocelli – plakat

Mam nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce uspokoi się i obydwa koncerty dojdą do skutku. Przypomnijmy zatem: 22 sierpnia 2020 r. Andrea Bocelli wystąpi na Stadionie Narodowym w Warszawie (bilety: prestigemjm.com), a trzy miesiące później – 21 listopada – w krakowskiej TAURON ARENIE (bilety: makroconcert.pl, ebilet.pl i eventim.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.