Kultura

Dżem trafi do Stodoły

Dżem_grudzień 2019_Stodoła_tytułowe

W ostatnim miesiącu 2019 roku zespół Dżem dwa razy – 6 oraz 7 grudnia – zagra w Klubie Stodoła. To już stało się dobrą tradycją, że w grudniu giganci polskiego blues-rocka wracają do Warszawy. Według zapewnień Organizatorów nie zabraknie największych przebojów zespołu, w tym m.in. legendarnego Wehikuł czasu, który w kwietniu 2018 w Krakowie wykonała sama Metallica!

Choć muzyczna Polska poznała Dżem na początku lat osiemdziesiątych, i właśnie na ogół wtedy biorą początek jego biografie, tak naprawdę korzenie grupy sięgają dużo, dużo dalej. Aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam (gitara) Otrębowie, Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasiak (perkusja). W 1973 do zespołu W grudniu 1973 roku do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński.

W październiku 1985 roku ukazał się pierwszy studyjny album Dżemu: Cegła uchodzi dziś za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Pochodzą z niej legendarne już kompozycje – Czerwony jak cegła oraz Whisky.

The Singles - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
The Singles – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Doświadczeni tragediami, jakimi była śmierć Ryśka Riedla, a potem Pawła Bergera, muzycy potrafili się podnieść i powrócić do grania, jeszcze lepsi i bardziej doświadczeni. Dekady obecności na scenie, ogromna rzesza fanów oraz utwory, bez których trudno wyobrazić sobie historię polskiej muzyki, uczyniły Dżem jednym z najważniejszych polskich zespołów blues-rockowych. Zespół ma dziś na koncie szesnaście albumów studyjnych, osiemnaście koncertowych i osiem kompilacji. Kilka albumów – między innymi The Singles, Pamięci Pawła Bergera i Muza – uzyskało status platynowej płyty. Z kolei utwory Do kołyski i Partyzant dotarły do pierwszego miejsca na Liście Przebojów „Trójki”. Dżem występował na scenach większości polskich festiwali oraz koncertował na jednej scenie między innymi przed The Rolling Stones, Ericem Claptonem, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd oraz AC/DC. Do dzisiaj wspominam świetne przyjęcie Dżemu przez publiczność 14 sierpnia 1998 roku – tuż przez koncertem The Rolling Stones na Stadionie Śląskim. W kwietniu 2018 cover legendarnego Wehikuł Czasu w Tauron Arenie Kraków wykonała sama Metallica!

Dżem 2004 - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Dżem 2004 – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Legendarna grupa wpisała się również na stałe w zimowy harmonogram koncertowy warszawskiej Stodoły, którą corocznie wypełnia po brzegi kilkoma pokoleniami wiernych fanów podczas grudniowych koncertów. Przypomnijmy zatem, że w tym roku Dżem zagra w Stodole 6 oraz 7 grudnia.

Dżem - plakat/ materiał prasowy
Dżem – plakat/ materiał prasowy

Bilety na wydarzenia są już dostępne w sprzedaży. Warto zwrócić uwagę, że do 6 listopada 2019 roku są one tańsze, a można je kupić w kasie Klubu Stodoła (ul. Stefana Batorego 10) lub za pośrednictwem stron: stodola.pl i ticketclub.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.