Bez kategorii

Dzielnicowy Dzień Bajki na Targówku

Koty w Butach

Od dawna Dzień Dziecka był i jest okazją do organizowania różnorodnych festynów, zabaw i pikników. W VIII Ogrodzie Jordanowskim, mieszczącym się przy ulicy Suwalskiej 13, święto najmłodszego pokolenia łączy zabawę z elementami edukacyjnymi. Nabrało to szczególnego charakteru 30 maja 2017 roku.

Na początku przypomnijmy, że od roku szkolnego 2015/2016 w VIII Ogrodzie Jordanowskim realizowany jest program “Zaczytany Targówek”, którego założeniem jest między innymi rozwijanie pozytywnego stosunku do czytelnictwa, zamiłowania do książki drukowanej oraz inspirowanie dzieci do aktywnego, twórczego kontaktu z literaturą. W ramach projektu powstał „Krąg narracji” – miejsce spotkań nie tylko czytelniczych. Na terenie Ogrodu wysłano „Książkę w podróż”, czyli zaaranżowano miejsce wymiany książek. Stworzono również „Księgę Bajek”, która jest zbiorem ulubionych bajek, wybranych i zilustrowanych przez dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i Ogrodu Jordanowskiego.

Wspólny śpiew
Wspólny śpiew

Po roku realizacji przyszedł czas na wzbogacenie projektu o jeszcze jeden element, którego inspiracją stała się właśnie „Księga Bajek”. Dyrektorka VIII Ogrodu Jordanowskiego, pani Katarzyna Patrzyczna, zaprosiła dzieci z przedszkoli i szkół do udziału w Dzielnicowym Dniu Bajki – wydarzeniu o charakterze artystyczno-edukacyjnym. Placówki na kanwie ulubionej bajki przygotowały się do wspólnego radosnego, a jednocześnie twórczego, świętowania.

Dzieci z Krainy Lodu
Dzieci z Krainy Lodu

30 maja 2017 roku zorganizowano finał całorocznych bajecznych działań. Ponad 530 dzieci z czternastu przedszkoli oraz dziewięciu szkół podstawowych spotkało się przy Togunie w Parku Bródnowskim. Stamtąd wyruszyli w radosnym  pochodzie. Wszyscy uczestnicy mieli kolorowe i bajkowe przebrania. Kroczyli z uśmiechem, wesoło pokrzykując w rytmie tętniących bębnów. U celu podróży czekało na nich wiele atrakcji. Każda grupa przygotowała własną prezentację i bajkowe stoisko animacyjne. Uczestnicy mogli również obejrzeć prezentację przygotowaną przez Teatr Baj. Do zabawy zapraszał Mistrz Ceremonii, Pan Teatrzyk w towarzystwie Królowej Katarzyny i Szalonych Postaci JoArt Show. Ciekawym i spektakularnym elementem imprezy był flash mob w wykonaniu wszystkich dzieci i wychowawców.
Każdy uczestnik Dzielnicowego Dnia Bajki otrzymał upominki ufundowane przez Pomocników Bajkopisarza: Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Cemex Polska, Mostostal Polska, Teatr Baj oraz JoArt Show.

Wręczenie dyplomów
Wręczenie dyplomów

Bardzo miłym akcentem imprezy było przekazanie fundacji Zaczytani.org książek (zebranych w szkołach i przedszkolach) dla dzieci, przebywających w szpitalach.

Finałem Dzielnicowego Dnia Bajki było zasadzenie – na placu zabaw VIII Ogrodu Jordanowskiego – Bajkowego Drzewa, które zostało przekazane przez sponsorów.

Sadzenie Bajkowego Drzewa
Sadzenie Bajkowego Drzewa

Patronat medialny nad kilkumiesięcznym przedsięwzięciem, organizowanym przez VIII Ogród Jordanowski, sprawowały Radio KOLOR 103 FM oraz portal www.warszawa.pl.

Autorką zdjęć jest Marta Lewandowska.

Dzień Bajki_plakat
Dzień Bajki_plakat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.