Kultura

Festiwal Singera – znamy więcej szczegółów

Fragment plakatu

Organizatorzy XVI Festiwalu Warszawa Singera – niczym pokerzyści – stopniowo ujawniają swoje atuty. No, może szczegóły programu, ale nikt chyba nie zaprzeczy, że z każdym rokiem jest on coraz bardziej rozbudowany i zawiera coraz więcej ciekawych elementów.

Podczas konferencji prasowej – jak każdego roku – ogarnęła mnie może nie panika, ale refleksja: nie da się wszędzie być, nie da się wszystkiego zobaczyć. Wszak XVI Festiwal Warszawa Singera – to przedsięwzięcie obejmujące ponad 250 imprez zlokalizowanych w 45 miejscach w ośmiu dzielnicach Warszawy! Mówi się, że Festiwal trwa dziewięć dni (24.08.-1.09.2019 r.), ale to nie do końca prawda: podczas drugiego weekendu sierpnia zawitał on do Biłgoraju, tydzień później gościł w Leoncinie, a w piątek, 23 sierpnia, zajrzy do Radzymina. 21 i 22 sierpnia Teatr Żydowski wystawia – jako imprezę towarzyszącą – spektakl “Kibice”.

Tomasz Kukurba - fot. Jacek Dyląg
Tomasz Kukurba – fot. Jacek Dyląg

Już pierwszego dnia dwa interesujące koncerty. Noam Vazana z Izraela – której towarzyszyć będzie Tomasz Kukurba – lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke – zastosuje mieszankę łączącą bliskowschodnie i północnoafrykańskie nurty muzyczne. Z kolei trio Marcin Masecki | Marcin Markowicz | Jan Emil Młynarski zaprezentuje swoje interpretacje szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia. W niedzielę – uroczyste otwarcie Festiwalu, uświetnione koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków.

Marcin Masecki- fot. Kobas Laksa
Marcin Masecki- fot. Kobas Laksa

Do piosenki kabaretowej lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku nawiąże niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka, Adrienne Haan, która wystąpi w koncercie „Tehorah”. Podczas koncertu „Jasminum” Marek Dyjak zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia. Muzyka klezmerska zabrzmi między innymi podczas koncertu Franka Londona z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Marek Dyjak - fot. Jacek Poremba
Marek Dyjak – fot. Jacek Poremba

Tango będzie królować podczas koncertu „Polskie tango show  – jak za dawnych lat”, w którym – w towarzystwie Sawars Tango Orquestra – wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn.

Anna Dereszowska - fot. materiały organizatora
Anna Dereszowska – fot. materiały organizatora

Kolejny nurt muzyczny – to Singer Jazz Festival, który zostanie zainaugurowany koncertem „The Music of Roman Statkowski” w wykonaniu Kuba Stankiewicz Quartet. Jednym z elementów jazzowego festiwalu jest koncert muzyków grających na tym samym instrumencie. W ubiegłym roku były to skrzypce, a jeszcze poprzednio – klarnet, zaś w  tym roku będą to organy Hammonda. Dyrektor artystyczny Festiwalu, Adam Baruch, powiedział, że wprawdzie biletów na koncerty festiwalowe „już nie ma, ale proszę dalej próbować”.

Spektakl El Cartógrafo - fot.materiały organizatora
Spektakl El Cartógrafo – fot.materiały organizatora

Takie wyrażenie towarzyszyło omawianiu niemal każdego rodzaju biletowanych przedsięwzięć. Wobec czego ja również zachęcam do poszukiwania biletów lub wejściówek. Wprawdzie sądzę, że może to być trudne – zwłaszcza, jeśli chodzi o spektakle teatralne. Wśród nich zostaną zaprezentowane dwa widowiska zagraniczne, nawiązujące do wojennej przeszłości: hiszpański „Kartograf” („El Cartógrafo”) i monodram włoskiej aktorki Lucii Vita „To było” („Questo è stato”). Spektakle muzyczne – to między innymi „Z piekła do piekła. Jacek Kaczmarski” Teatru Polskiego w Szczecinie oraz „Śpiewak Jazzbandu” – tegoroczna premiera Teatru Żydowskiego. Warto nadmienić, że Teatr Żydowski zaprezentuje również inne spektakle ze swojego bogatego repertuaru. Inny rodzaj spektaklu – to monodram „Michaś” Teatru Ósmego Dnia i Grupy Stonewall, poświęcony prof. Michałowi Głowińskiemu, wybitnemu polskiemu literaturoznawcy.

Skoro mowa o literaturze, to nie można ominąć spotkań promujących książki. Znajdą się wśród nich Mała, nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej Remigiusza Grzeli, Ulica Próżna i dzielnica żydowska w Warszawie Rafała Chwiszczuka, Nie ma Mariusza Szczygła, Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz czy fragmenty książki Ester Kreitman pt. Rodowód, czytane przez Ewę Wiśniewską. Wszyscy chyba czekają na Jidisze Mame Gołdy Tencer i Katarzyny Przybyszewskiej-Ortonowskiej, której promocja jest zapowiadana na 1 września.

Okładka książki Jidisze Mame_fot. na okładce Zofia Nasierowska
Okładka książki Jidisze Mame_fot. na okładce Zofia Nasierowska

Również część filmowa Festiwalu nawiązuje do literatury: jej bohaterem jest Józef Hen jako scenarzysta.

Józef Hen na planie filmowym - fot. Jerzy Troszczyński ǀ Fototeka FINA
Józef Hen na planie filmowym – fot. Jerzy Troszczyński ǀ Fototeka FINA

Myliłby się ktoś, kto pomyślałby, że oferta XVI Festiwalu Warszawa Singera jest skierowana tylko do dorosłych. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w różnorodnych warsztatach, których uczestnikami mogą być również ich rodzice. Z kolei „Filiżanka” – przygotowany w Centrum Artystycznym SCENA spektakl muzyczny o dzieciach, dla dzieci i z dziećmi w rolach głównych – pokazuje wojnę z perspektywy najmłodszych.

Mam nadzieję, że szybkie przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi imprezami Festiwalu nie stanie się przeszkodą przed obejrzeniem wystawy „Izrael – wczoraj i dziś” w budynku Spectrum Tower przy ul. Twardej 18.

Plakat XVI Festiwalu Warszawa Singera
Plakat XVI Festiwalu Warszawa Singera

Tradycyjnie finałem Festiwalu Singera będzie plenerowe widowisko na placu Grzybowskim, które zawsze gromadzi tysiące widzów. Tym razem – w koncercie zainspirowanym „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina – wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec, Nigel Kennedy.

Nigel Kennedy - fot. materiały organizatora
Nigel Kennedy – fot. materiały organizatora

Nie sposób w krótkim artykule choćby wymienić wszystkie imprezy i przedsięwzięcia XVI Festiwalu Warszawa Singera. Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalsingera.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.