Kultura

Figurantka i Ryzykant

Figurantka i Ryzykant

Na rynku księgarskim, w stosunkowo nieodległym czasie, ukazały się dwie książki Anieli Wilk, Figurantka i Ryzykant, które mają wspólnych bohaterów: Alice – dziennikarkę czasopisma modowego i Bruce’a – agenta FBI. Obie książki zostały wydane przez Burda Media Polska Sp. z o.o. Autorka naprawdę nazywa się Katarzyna Muszyńska. Urodziła się w Łodzi, ale jest uznawana za Sieradzankę. W 2019 roku wydała autorską książkę, zatytułowaną 1000 pierwszych szeptów.

Tytułowa Figurantka, Alice rzadko daje się zaskoczyć. Ale kiedy przez szemrane interesy swojego prawie byłego, dopiero co pochowanego, męża trafia w sam środek potężnego przekrętu, ma ochotę kląć, na czym świat stoi. Bruce z nikim się nie patyczkuje. Jeśli osiągnięcie celu wymaga złamania zasad, robi to bez skrupułów. Od lat ściga groźny kartel. Aby wreszcie go dopaść, musi zrobić z młodej wdowy przynętę. Ale ta figurantka jest nie tylko krnąbrna, lecz także cholernie seksowna. W świecie tajemnic, pozorów i wielkich interesów niełatwo odróżnić prawdę od kłamstwa. Zwłaszcza kiedy wspólny język muszą znaleźć dwie osoby o odmiennych charakterach i podobnym uporze. Powodzenie akcji wisi na włosku, a oni orientują się, że ktoś właśnie zmienił reguły gry. Gdy fałsz goni fałsz, mogą liczyć tylko na siebie. Ale kto tak naprawdę jest tu łowcą, a kto ściganym? I jak odnaleźć się w grze, której reguły ciągle się zmieniają?

Figurantka - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Figurantka – okładka/ fot. Roman Soroczyński

W drugim tomie, zatytułowanym Ryzykant, Bruce jest już byłym agentem FBI. Przeszedł i widział naprawdę wiele. Ale dopiero pościg za tym konkretnym kartelem sprawił, że jego życie wywróciło się do góry nogami. Myślał, że wie, co to znaczy liczyć tylko na siebie. A przecież nie zdawał sobie wtedy sprawy, że cały układ jest przeciwko niemu. I chociaż problemów nie ubywa, po dramatycznych wydarzeniach z rodzinnego domu Bruce’a liczy się tylko jedno pytanie. Gdzie jest Alice? Szalony, wolny duch zapadł się pod ziemię. Nie z własnej woli. Były agent musi ją odnaleźć. Tropy prowadzą do szalonego świata, w którym nie ma granic między prawem i bezprawiem. W kolumbijskiej selwie nie liczą się nawet najbrutalniejsze znane im zasady.

Ryzykant - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Ryzykant – okładka/ fot. Roman Soroczyński

W obydwu tomach nieustannie toczy się gra, której stawką jest życie. Jest to gra wciągająca czytelnika. Nic dziwnego zatem, że na okładce pierwszego tomu zamieszczono wpis K.N. Haner (właśc. Katarzyna Nowakowska): – Petarda! Zarwałam całą noc dla tej książki. Namiętność i sensacja w doskonałym połączeniu.

Skoro mowa o okładkach, na wewnętrznej ich stronie pojawia się informacja, że Aniela Wilk jest niesforną polonistką, a język polski nie ma dla niej żadnych tajemnic. Muszę to potwierdzić: Autorka potrafi bardzo sugestywnie opisywać rozmaite sytuacje i odczucia – zarówno sensacyjne, jak i erotyczne. Obawiam się natomiast, że puryści językowi będą wzdragać się, kiedy zobaczą, jakim językiem posługują się bohaterowie obydwu książek.

Mnie osobiście to nie przeszkadza, a wręcz uważam, iż język bohaterów jest taki sam, jakim większość z nas posługuje się na co dzień. Czekam z niecierpliwością na zapowiadane kolejne przygody Alice i Bruce’a.

Figurantka i Ryzykant okładki/ fot. Roman Soroczyński
Figurantka i Ryzykant okładki/ fot. Roman Soroczyński

Aniela Wilk, tom 1 – Figurantka; tom 2 – Ryzykant

Redaktor prowadzący: Marcin Kicki

Redakcja: Agnieszka Szmatoła/ Słowne Babki

Korekta: Agnieszka Zygmunt (obydwa tomy), Zofia Żółtek i Zuzanna Żółtowska – tom 1; Lena Marciniak-Cąkała – tom 2 / Słowne Babki

Skład i łamanie: TYPO Marek Ugorowski

Projekty okładek: Paweł Panczakiewicz/ PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Zdjęcia na okładkach: OSTILL is Franck Camhi/Fhutterstock

Wydawca: Burda Media Polska Sp. z o.o., Warszawa 2020

ISBN: 978-83-8053-743-9 (tom 1); 978-83-8053-787-3 (tom 2).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.