Film o pomocy

R

Po ataku Rosji na Ukrainę Polacy szybko ruszyli na pomoc. Roman Soroczyński zapowiada film mówiący o tej pomocy.

Kiedy 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, świat się zatrzymał. Pierwszy szok szybko jednak przeszedł w działanie. To był naturalny odruch serca, Polacy nie mogli zostawić swoich sąsiadów, swoich przyjaciół z Ukrainy zupełnie samych. Niemal wszyscy, mieszkańcy małych i dużych miast, młodzi i starzy, bogaci i biedni zaangażowaliśmy się w pomoc Ukraińcom, otworzyli swoje domy dla uciekających przed wojną, zaczęli organizować pomoc humanitarną. Czy zdali egzamin z człowieczeństwa?

Superheroes - magazyn żywności/ kadr z filmu
Superheroes – magazyn żywności/ kadr z filmu

O tym właśnie opowiada nowy polski film pod tytułem Superheros, który trafi do kin 25 listopada 2022 roku. Bardzo istotne jest to, że każdy bilet, sprzedany w polskich kinach na ten film, przyczyni się do przekazania złotówki na zbiórkę Fundacji SiePomaga, Pomoc Ukrainie: https://www.siepomaga.pl/ukraina.

Pełnometrażowy dokument w reżyserii Szymona Gonery – to wzruszający materiał pełen empatii, szczerości i determinacji, w walce o lepsze jutro. Przedstawia niezwykłe historie ludzi zmagających się z codziennym okrucieństwem wojny w Ukrainie. To w szczególności historie uchodźców próbujących wydostać się z atakowanego kraju, jak i historie ich sąsiadów – Polaków, którzy w akcie dobroci bohatersko im pomagają.

Superheroes - rozmowa dziecka/ kadr z filmu
Superheroes – rozmowa dziecka/ kadr z filmu

Zdjęcia do filmu powstały w ciągu kilku miesięcy, w 2022 roku na terenie: Polski, Ukrainy oraz Francji. Film jest inspiracją dla wszystkich mieszkańców naszej planety. Uczy współczuć oraz ofiarować pomoc tym, którzy nagle znaleźli się w ogromnej potrzebie i sytuacji zagrożenia życia. Od lutego 2022 roku skala zaangażowania indywidualnych osób, Polek i Polaków w pomoc dla Ukrainy zaskoczyła wszystkich. Wartość materialna różnych form wsparcia przekroczyła miliardy złotych. Film dokumentalny Superheroes podkreśla siłę pojedynczych jednostek, które zjednoczone, w nadzwyczajnej sytuacji są w stanie zmienić świat.

Superheroes - wolontariuszka/ kadr z filmu
Superheroes – wolontariuszka/ kadr z filmu

W trakcie filmu kamera śledzi losy kilku bohaterów, wśród których są m.in.:

 • Grzegorz – niewidzący na jedno oko kierowca, który wielokrotnie przemierza setki kilometrów z pomocą humanitarną, zabierając ze sobą uchodźców – nie tylko ludzi, lecz również zwierzęta.
 • Agnieszka – 50 letnia kobieta pracująca w dużej korporacji, która organizuje zbiórki finansowe, pomaga uchodźcom na dworcach, tworzy dom dla matek z dziećmi, które opuściły Ukrainę.
 • Marta i Kacper – zapewniają dach nad głową dwóm rodzinom przybyłym z Ukrainy, łącznie 14 osobom. Marta angażuje się również w akcje ratunkowe oraz organizuje transporty kamizelek i noktowizorów dla ukraińskiego wojska.
 • Michał i Justyna – para, która przyjęła do siebie 3 grupy uchodźców, pomagając im znaleźć mieszkanie za granicą, we Francji oraz Hiszpanii. Michał dodatkowo udziela się jako wolontariusz i angażuje w pomoc dla zwierząt, które ze strefy wojny przybyły do Polski.
Superheroes - para bohaterów/ kadr z filmu
Superheroes – para bohaterów/ kadr z filmu

W filmie Superheroes oglądamy zmagania bohaterów oraz odkrywany ich wewnętrzne motywacje. Krok po kroku poznajemy ich historie oraz historie ludzi, których bezinteresownie wspierali. Dowiadujemy się, jak wiele cennych wartości wniosła do ich życia otwartość na pomoc potrzebującym. Obserwujemy, jak wyglądają ich działania na co dzień, jak wygląda życie 10 osób pod jednym dachem. Towarzyszymy im przy świątecznym stole. Odwiedzamy miejsca, gdzie niezbędna jest pomoc: liczne dworce, podróżujemy do Medyki, Dunkierki, do domu dziecka w Stryjnie, potem do Lwowa, Irpienia i do dramatycznie bombardowanych miejscowości, jak Odessa czy Bucza.

Superheroes - zniszczony budynek/ kadr z filmu
Superheroes – zniszczony budynek/ kadr z filmu

Jesteśmy świadkami wielu sukcesów m.in.: uratowania życia niemowlęcia, transportu zwierząt, – w tym tych z kijowskiego zoo, przetransportowania 100 rodzin do zamku we francuskim Saint Omer czy zebrania 200 tysięcy złotych na pomoc humanitarną na specjalnie zorganizowanej aukcji.

Superheroes - transport zwierząt/ kadr z filmu
Superheroes – transport zwierząt/ kadr z filmu

Głównym sponsorem filmu jest firma T-Mobile Polska, która od pierwszych dni wojny angażowała się w pomoc Ukrainie w wielu obszarach, skupiając się w szczególności na zapewnieniu uchodźcom łączności, kontaktu z bliskimi oraz dostępu do informacji.

Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i CR w T-Mobile Polska, powiedziała:

– Niezwykle trudna sytuacja, w której znalazło się tak wiele osób, wyzwoliła nadzwyczajne pokłady determinacji i dobrej woli wśród milionów Polaków. Ta ponadprzeciętna siła i empatia wolontariuszy miała miejsce każdego dnia od samego początku wojny, a dziś może stanowić naszą codzienną inspirację do dalszego działania. (…) Film pokazuje dobitnie, że jedność ma teraz znaczenie. To dla nas niezwykle ważna myśl, z którą rozpoczęliśmy nasze działania pomocowe. Liczę, że dokument ten pozostanie dla nas wszystkich zachętą do dalszego, długodystansowego wsparcia i solidarności z Ukrainą.

Przypomnijmy zatem: jeden bilet na film Superheroes = 1 złoty na zbiórkę Fundacji SiePomaga, Pomoc Ukrainie!

 • Film Superheroes – premiera w polskich kinach 25 listopada 2022 roku
 • Reżyseria: Szymon Gonera
 • Producent: Anita Dąbrowska
 • Koprodukcja: Canal+
 • Dystrybucja w Polsce: Sonovision Sp. z. o.o.
 • Główny sponsor: T-Mobile
 • Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej

  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *