Kultura

GAROU w północnej Polsce

Garou na Torwarze 2018

Do tej pory z wielką przyjemnością wspominam koncert GAROU na warszawskim Torwarze. Kanadyjski artysta wystąpił wówczas również w kilku innych miastach. W lutym 2020 roku ponownie zawita do Polski. Niestety, tym razem ominie Warszawę: wybrał północną część naszego kraju, a przyjemność goszczenia piosenkarza będą miały Gdańsk i Szczecin. Jestem jednak pewien, że fani (a zwłaszcza fanki) zrobią wszystko, aby wybrać się na któryś z tych koncertów. Może nawet na obydwa? Wszak ten pełen niespodzianek artysta jest jednym z najbardziej urzekających i charyzmatycznych muzyków francuskojęzycznej sceny. Pod koniec lat 90. GAROU błyskawicznie zaistniał w świecie muzyki, łamiąc jego wszelkie kanony. Seksowny głos romantycznego macho sprawił, że serca kobiet zaczęły bić szybciej.

On sam mówi o sobie skromnie:

Podbiłem listy przebojów, pojawiając się we właściwym miejscu i właściwym czasie.

GAROU dyryguje publicznością - Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska
GAROU dyryguje publicznością – Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska

Urodzony w 1972 roku Pierre Garand otrzymał od swoich rodziców pierwszą gitarę już w wieku trzech lat. Szybko przewyższył umiejętnościami swojego ojca, który grywał amatorsko na tym instrumencie. Jako kilkulatek nauczył się grać na pianinie i organach elektronicznych, a nieco później – na trąbce. Dzisiaj wszyscy znawcy muzyki podkreślają, że GAROU jest mistrzowskim multiinstrumentalistą.

GAROU gra na klawiszach - Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska
GAROU gra na klawiszach – Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska

W 1995 roku założył zespół Untouchables, który grał muzykę R&B. Nie udało mi się odkryć, od kiedy zaczął używać pseudonimu GAROU (fr. – wilkołak). Krążą też różne wersje na temat miejsca jego spotkania z Lucem Plamondonem –  słynnym poetą, autorem musicalu Notre Dame de Paris: a to spotkali się w barze, a to młody wokalista został zauważony podczas jednego z występów. Tak czy inaczej, rola Quasimodo w słynnym musicalu znacząco wpłynęła na karierę GAROU. Niedługo potem jego urok i talent przyczyniły się do rozpoczęcia współpracy z Celine Dion i Rene Angelil.

GAROU zaangażowany w śpiew - Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska
GAROU zaangażowany w śpiew – Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska

Piosenkarz ma bogatą dyskografię: wydał 8 płyt i niezliczoną ilość singli, często koncertuje. Jego pierwszy album – wydany w 2000 roku Seul – w samej Francji w ciągu jedenastu tygodni został sprzedany w 1,5 miliona egzemplarzy! Jeden z utworów,  Sous le vent, który wykonał wspólnie z Celine Dion, przekroczył – jako singiel – 750 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Zarówno album, jak i singiel uzyskały status multiplatynowej (według innych źródeł – diamentowej) płyty. Kolejne albumy gwiazdy – Reviens, Garou, Piece of My Soul, Gentleman Cambrioleur, Version intégrale – ukazywały się w stosunkowo krótkich odstępach czasu. Wiele utworów stało się prawdziwymi hitami – szczególnie Seul czy Gitan.

Po kilkuletniej współpracy z Celine Dion artysta wybrał własną, niezależną drogę. W 2012 roku jego 6 album, Rhythm and blues, został Złotą Płytą już tydzień po wydaniu! Przy ósmym – jak na razie ostatnim – albumie, Au milieu de ma vie, współpracę podjęli utalentowani autorzy tekstów: Jean-Jacques Goldman, Pascal Obispo, Gérald de Palmas.

GAROU otrzymał wiele nagród przemysłu muzycznego, m.in. “World Music Awards”, “Le Félix – Révélation au Québec”. Komponuje utwory jak własne życie, zmieniając gatunki, pasje i łamiąc bariery. Głos, wygląd i wyjątkowość artysty przyciągają publiczność na całym świecie jak magnes. Jest zapraszany do najpopularniejszych programów telewizyjnych, gdzie przedstawia szereg nowych pomysłów na muzyczne (i nie tylko) projekty.

GAROU dziękuje publiczności - Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska
GAROU dziękuje publiczności – Torwar 2018/ fot. Bernadetta Niewęgłowska

Na początku niniejszego artykułu żałowałem, ze GAROU ominie Warszawę. Nie wiem, co obecnie wpłynęło, że Organizator – firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – zdecydowała o organizacji koncertów w innych miastach. Mogę tylko podkreślić, że jest to kolejne zawołanie o porządne miejsce do organizacji koncertów w stolicy Polski!

Garou 2020 - plakat/ Materiały Organizatora
Garou 2020 – plakat/ Materiały Organizatora

Największe hity GAROU będzie można usłyszeć 25 lutego 2020 roku w Gdańsku (ERGO ARENA), a 27 lutego w Szczecinie (NETTO ARENA), zaś bilety są do nabycia za pośrednictwem stron makroconcert.pl, ebilet.pl i eventim.pl oraz w salonach Empik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.