Kultura

Gregorianie w tra(n)sie

GREGORIAN

Po zakończeniu koncertu GREGORIAN niektórzy widzowie, wychodzący 26 listopada 2018 roku z warszawskiego Teatru Roma, mówili, że teraz już można świętować…

Nic w tym dziwnego: większość utworów wykonywanych podczas koncertu, zorganizowanego w ramach trasy HOLY CHANTS TOUR 2018, stanowiły gregoriańskie aranżacje i interpretacje kolęd znanych na całym świecie.

GREGORIAN niosą światło(ść) - fot. Ani8a Zielińska
GREGORIAN niosą światło(ść) – fot. Ania Zielińska

Śmiało można powiedzieć, że pieśni były wykonywane z patosem. Doskonale wyćwiczone głosy współbrzmiały ze sobą i ze znakomitą muzyką. Instrumentaliści nie zagłuszali wokalistów, co zdarza się podczas niektórych koncertów. Do tego wszystkiego bardzo dopasowana była choreografia chórzystów. Niby nic: chodzili po scenie powoli, dostojnie i nie wykonywali trudnych ewolucji. Ale jak pogodzić „spacery” ośmiu wokalistów z równoczesnym śpiewem i to w taki sposób, aby widz miał wrażenie, że są to dobrze zaprogramowane manekiny? Cóż, lata wprawy i wspólnych występów. Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że cały ruch sceniczny był powolny. O, nie! Przy niektórych utworach Gregorianie wspaniale tańczyli, porywając za sobą widownię. Bardzo dobrze w męskie grono wkomponowała się znakomita wokalistka, Amelia Brightman – młodsza siostra Sarah Brightman. Na miejscu chórzystów postawiłbym jej tylko jeden „zarzut”: podczas wykonywania utworu Christmas Tree cmoknęła w policzki tylko wokalistów stojących z jej lewej strony. Pozostali mogli poczuć się pokrzywdzeni…

GREGORIAN i Amelia Brightman - fot. Ania Zielińska
GREGORIAN i Amelia Brightman – fot. Ania Zielińska

Podczas bisowania okazało się, że GREGORIAN potrafią również śpiewać a capella, w dodatku w różnych językach. Wprawdzie nie było żadnego utworu w języku polskim, ale polskie „dziękuję” ze strony jednego z artystów zabrzmiało bardzo pięknie.

GREGORIAN dziękują publiczności - fot. Ania Zielińska
GREGORIAN dziękują publiczności – fot. Ania Zielińska

Organizator koncertu – firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – zapowiada, że wiosną 2019 roku będzie okazja do posłuchania starszych braci GREGORIAN, czyli zespołu ENIGMA. Ale o tym wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.