Kultura

GREGORIANIE wystąpią w Teatrze Roma

plakat

Każdy występ GREGORIAN przyprawia mnie o dreszcze. Sądzę zresztą, że nie tylko ja ulegam ekstazie, kiedy ich słyszę. Już niedługo, bo w listopadzie 2018 roku, będziemy mogli chłonąć niezwykły i tajemniczy klimat mistycznych wibracji muzycznych. Gregorianie zaskoczą widzów najnowszym show w ramach europejskiej trasy koncertowej HOLY CHANTS TOUR 2018. Usłyszymy najbardziej znane utwory muzyki POP i ROCK, poddane wyjątkowym interpretacjom i charakterystycznej gregoriańskiej mieszance średniowiecznego brzmienia.

GREGORIAN na scenie - materiał prasowy
GREGORIAN na scenie – materiał prasowy

Chór GREGORIAN powstał na początku lat dziewięćdziesiątych. XX wieku. Oryginalny pomysł znanego producenta muzycznego, Franka Petersena – połączenie średniowiecznych chorałów gregoriańskich ze współczesną muzyką POP i ROCK – przyniósł im światowy sukces. Może nie od razu, bo pierwsza płyta, Sadisfaction, nie uzyskała rozgłosu. Jednak, w myśl zasady „pierwsze koty za płoty”, kolejny album grupy – Masters of Chant – uzyskał status złotej płyty w 6 krajach Europy, a w Portugalii okrył się platyną. Album dostał się również na prestiżową listę TOP 10 w dziesięciu krajach świata. Pozostając na fali sukcesu, zespół wydał rok później drugi album, Masters of Chant – Chapter II. Okazało się, że pomysł stylizowania utworów na śpiew liturgiczny zachwyca publiczność. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła niebywały sukces, zdobywając złoto w ośmiu krajach Europy i platynę w Finlandii. Album dostał się na 6 miejsce TOP 10 najlepiej sprzedających się albumów, a singiel Moment of Peace stał się spektakularnym hitem.

GREGORIAN w barwach jesieni - materiał prasowy
GREGORIAN w barwach jesieni – materiał prasowy

Tuż po opublikowaniu dwóch pierwszych płyt, Frank Peterson, Carsten Heusmann, Jan-Eric Kohrs i Michael Soltau zaczęli przygotowania do produkcji trzeciego krążka. Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, kompozycje zostały utrzymane w stylu średniowiecznego śpiewu liturgicznego wywodzącego się z Kościoła rzymskokatolickiego. Utwory muszą sprostać wielu regułom, co – jak widać – w imponujący sposób wychodzi mnichom. Oprócz serii Masters of Chant w dorobku zespołu są również takie pozycje, jak album The Dark Side, na którym pojawiły się cięższe brzmienia, czy Gregorian Christmas: Chants & Motetsalternatywa do tradycyjnej muzyki bożonarodzeniowej.

W repertuarze GREGORIAN znajduje się przekrój muzycznego świata – od Stinga po Duran Duran. Według zapewnień Organizatora trasy koncertowej – firmy High Note Events, działającej pod marką MAKROCONCERT – podczas czterech koncertów w Polsce będziemy mogli usłyszeć zarówno utwory własne (na przykład So Sad i Moment of Peace), jak i innych wykonawców (wśród nich: Nothing Else Matters Metalliki, Join Me zespołu  HIM, Voyage Voyage Desireless, Sadeness Enigmy, Angels Robbie Williamsa, Forever Young zespołu Alphaville, Let Down grupy Radiohead czy Fix You zespołu Coldplay).

GREGORIAN i Amelia Brightman - materiał prasowy
GREGORIAN i Amelia Brightman – materiał prasowy

Wraz z grupą na scenie wystąpi gościnnie znakomita wokalistka, Amelia Brightman, młodsza siostra Sarah Brightman. Trasa została przygotowana z wielkim rozmachem, a program artystyczny utrzymany jest w nadzwyczajnej gregoriańskiej atmosferze. Nie zabraknie zapierającej dech w piersi choreografii, spektakularnych efektów scenicznych z użyciem ognia, świateł i pirotechniki.

W 2018 roku usłyszymy i zobaczymy największe hity GREGORIAN oraz wyjątkowe efekty sceniczne w czterech miastach: Warszawie (Teatr Roma, 26 listopada), Poznaniu (Arena, 27 listopada), Krakowie (ICE Kraków, 28 listopada) i Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca, 29 listopada).

Zasłużone brawa dla GREGORIAN - materiał prasowy
Zasłużone brawa dla GREGORIAN – materiał prasowy

 

Bilety do nabycia na stronach makroconcert.pl, ebilte.pl i eventim.pl oraz w salonach Empik.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.