Bez kategorii

Illusion zagra w Stodole

Illusion_www

2 grudnia 2018 roku w Klubie Stodoła wystąpi zespół Illusion. Jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych zaprezentuje fanom materiał z najnowszego albumu Anhedonia. Według zapewnień organizatorów, podczas koncertu nie zabraknie również najważniejszych utworów w historii zespołu.

A historia formacji Illusion – to pasjonujące zdarzenia związane z jej pożegnalnymi i – ku uciesze fanów – reaktywacyjnymi koncertami. Zespół został założony zimą 1992 r. w Gdańsku przez Tomasza „Lipę” Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka „Jerrego” Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja). Pierwszy album zespołu – zatytułowany po prostu Illusion – znalazł się w sklepach w listopadzie 1993 r. Utwory z tej płyty były utrzymane w klimatach grunge, a także Pantery czy Cypress Hill. Rok po pierwszym wydawnictwie ukazała się Illusion 2. Po tej płycie Tomasz Lipnicki został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii „najlepszy wokalista”. W marcu i kwietniu 1995 r. zespół zagrał kilkanaście koncertów w klubach całego kraju wraz z Flapjackiem i Dynamind.

Następny album grupy –Illusion 3 – jak zwykle pojawił się w listopadzie, tym razem 1995 roku. To najbardziej zróżnicowana płyta w dorobku zespołu. Album doczekał się nominacji do Fryderyka w kategorii „muzyka alternatywna”, a Lipnicki został ponownie nominowany w kategorii „wokalista”. W pierwszej połowie 1996 r. Illusion odbył aż dwie trasy koncertowe. Pierwszą w marcu z Flapjack i Dynamind – kiedy to objechał kilkanaście największych miast Polski. Fragmenty nagrań z drugiej, majowej, trasy trafiły na wydany w październiku tego samego roku koncertowy album Illusion 4 – Bolilol Tour. Płyta ta, zawierająca wyróżniające się kompozycje znane z poprzednich wydawnictw, potwierdziła opinię, że Illusion to jeden z najlepszych polskich koncertowych zespołów lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W 1998 r. ukazała się piąta płyta grupy, Illusion 6.

Po siedmiu latach wspólnego grania, będąc u szczytu popularności, Illusion nieoczekiwanie zawiesił działalność. 14 listopada 1999 roku zagrał swój pożegnalny koncert w gdańskim klubie „Kwadratowa”.

W grudniu 2008 r. – po dziewięciu latach nieobecności – legendarna trójmiejska formacja zagrała koncert we wrocławskiej Hali Stulecia. Mimo świetnej atmosfery i gorącego przyjęcia (na koncercie stawiło się dziewięć tysięcy stęsknionych fanów!), zespół zniknął ze sceny na kolejne trzy lata.

W 2011 r. Illusion zaskoczył fanów nową płytą (The Best Of), na której – poza największymi hitami zespołu, takimi jak Nóż, Na luzie czy To, co ma nadejść – znalazły się dwa premierowe kawałki: Solą w oku i Tron.

W 2012 r. stało się coś, w co przez te wszystkie lata nie zwątpili chyba tylko najwięksi optymiści. Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarek Śmigiel spotkali się i zaczęli pracę nad nowym materiałem. Tomasz Lipnicki, zajęty wtedy Lipali, dołączył do kolegów wiosną 2013 r. i wspólnie dokończyli robotę. Nagrania były realizowane od lipca 2013 r. w DR studio w Wiśle. Płyta została nagrana „na setkę”, bez klików – wszyscy członkowie zespołu spotkali się w studiu i zagrali razem w jednym czasie. Premiera albumu Opowieści, na którym znalazło się dziewięć utworów, w tym jeden instrumentalny, odbyła się w marcu 2014 r. W tymże roku miałem przyjemność słuchać zespołu podczas Męskiego Grania, kiedy to towarzyszył im L.U.C.

Illusion zaprasza - materiał prasowy
Illusion zaprasza – materiał prasowy

9 marca 2018 roku swoją premierę miał najnowszy album zespołu, zatytułowany Anhedonia. Szósty studyjny krążek zespołu brzmi agresywnie, surowo i naturalnie. Siłę dziesięciu nowych utworów stanowią gorzkie, bezkompromisowe teksty, a także charakterystyczne brzmienie, oparte na mocnej sekcji rytmicznej, chropowatych gitarach i energetycznym wokalu Lipy. To właśnie m.in. utwory z tej płyty już 2 grudnia fani formacji usłyszą podczas koncertu w Stodole!

Logo Stodoły - materiał prasowy
Logo Stodoły – materiał prasowy

W imieniu Organizatora – Klubu Stodoła – zapraszamy.

Bilety – w cenie 60 PLN (stojące), 85 PLN (balkon) – pojawiły się już w sprzedaży i są do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10) oraz za pośrednictwem stron: www.stodola.pl i www.ticketclub.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.