Inspirująca wystawa

R

BODY WORLDS – najliczniej odwiedzana wystawa świata – wróciła do Warszawy. Na otwarciu był Roman Soroczyński.

BODY WORLDS – najliczniej odwiedzana wystawa świata po 4 latach – powróciła do Warszawy z nową ekspozycją, pod nazwą VITAL. Szóstego grudnia 2022 roku, niemal w samo południe została ona otwarta w sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki. Potrwa do 2 kwietnia 2023 roku, ale proponuję nie zwlekać z jej odwiedzeniem.

Dlaczego? Choćby dlatego, że – jak powiedziała rzeczniczka wystawy, Ewa Król – podczas zwiedzania można dużo dowiedzieć się o… swoim ciele. Jest to druga wystawa z cyklu BODY WORLDS w Warszawie. Cztery lata temu, w 2018 roku, prezentowana była ona pod hasłem THE CYCLE OF LIFE. Zwiedzający mieli wtedy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.

BODY WORLDS - Twoje ciało, Twoje ja/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – Twoje ciało, Twoje ja/ fot. Roman Soroczyński

Obecna edycja, VITAL, inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii, jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Można zobaczyć, jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznać sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm – na przykład, jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia, znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

BODY WORLDS - dr Angelina Whalley, kuratorka wystawy/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – dr Angelina Whalley, kuratorka wystawy/ fot. Roman Soroczyński

Wystawa autorstwa słynnego anatoma, wynalazcy plastynacji, dr. Gunthera von Hagensa, zdecydowanie wyróżnia się w historii, stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów! Zachwyca już od ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Kuratorka wystawy, dr Angelina Whalley [prywatnie żona von Hagensa – przyp. RS] stwierdziła, że kluczem do sukcesu BODY WORLDS jest to, iż wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych:

Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny.

BODY WORLDS - piłkarz/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – koszykarz/ fot. Roman Soroczyński

Co takiego jest w BODY WORLDS? Co urzeka i odbija się echem tak wielu milionów ludzi z różnych kultur i religii, w różnym wieku i wykonujących różne zawody? Ekspozycja przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia, jednocześnie ucząc, jak lepiej dbać o siebie.

BODY WORLDS - Ewa Król, Paweł Posłuszny i Andrzej Supron/ fot, Roman Soroczyński
BODY WORLDS – Ewa Król, Paweł Posłuszny i Andrzej Supron/ fot, Roman Soroczyński

Podkreślali to również inni goście uroczystości: dr Paweł Posłuszny – naukowiec-sportowiec, adiunkt w Katedrze Biostruktury AWF Wrocław oraz Andrzej Supron – prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, wicemistrz olimpijski oraz wielokrotny medalista światowych i europejskich mistrzostw w zapasach.

BODY WORLDS - gimnastycy/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – gimnastycy/ fot. Roman Soroczyński

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej, wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Stworzył on estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

BODY WORLDS - rodzina na spacerze/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – rodzina na spacerze/ fot. Roman Soroczyński

Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy dr von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział dr von Hagens. Od tego czasu poświęca on swój czas, edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

BODY WORLDS - mężczyzna/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – mężczyzna/ fot. Roman Soroczyński

BODY WORLDS towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii, pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy. Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widzieć serce w książce, telewizji czy na modelu – to jedno, ale widok prawdziwego plastycznego serca i zdanie sobie sprawy z tego, co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu – to coś innego. Pozostaje nam tyko podziw i szacunek dla naszego ciała.

BODY WORLDS - coś dla palaczy/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – coś dla palaczy/ fot. Roman Soroczyński

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

BODY WORLDS - walka rugbistów/ fot. Roman Soroczyński
BODY WORLDS – walka rugbistów/ fot. Roman Soroczyński

Jej znaczenie doceniły również gwiazdy światowego formatu. Do grona zachwyconych widzów należą m.in.: Demi Moore, Andre Agassi, Tina Turner, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie BODY WORLDS rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda – “Casino Royale”.

Wystawę BODY WORLDS – VITAL, którą zorganizowała firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT, można obejrzeć na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do 2 kwietnia 2023 roku.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *