Kultura

IRA wraca do Stodoły

IRA_tytułowe

Zespół IRA wraca do Klubu Stodoła, który działa niczym magnes i systematycznie przyciąga znakomitych wykonawców. 15 grudnia formacja zaprezentuje warszawskiej publiczności swoje największe przeboje, które podbiły już serca kilku pokoleń polskich fanów rocka.

Trzy dekady aktywności scenicznej, 11 albumów studyjnych, występy na największych polskich festiwalach rockowych, trasy koncertowe po USA i Kanadzie, supportowanie legendarnej grupy Aerosmith oraz niezliczona ilość najbardziej prestiżowych statuetek przemysłu muzycznego – to tylko krótkie podsumowanie muzycznej kariery formacji IRA, która od trzydziestu lat zajmuje czołowe miejsce na polskich listach przebojów.

Ogrody - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Ogrody – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Pochodzący z Radomia zespół powstał w 1987 roku, a zadebiutował w roku 1988, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsza płyta zespołu – IRA – ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta Mój dom, a następnie 1993 i koncertowa Live odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje – takie, jak: Nadzieja, Mój dom, Bierz mnie, Wiara, czy California – do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów zespołu. Choć na przestrzeni lat grupa zmieniała swój styl, odchodząc od havy metalu w kierunku rocka i pop rocka, jedno nigdy się nie zmieniło – Artur Gadowski i jego ekipa nieustannie królują w sercach polskich słuchaczy, gromadząc pod sceną tłumy fanów. Nadal z powodzeniem grają sto koncertów w roku. W sumie zagrali tysiące koncertów, na których zawsze pojawiają się rzesze fanów w czarnych i czerwonych koszulkach symbolizujących gniew.

9 - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
9 – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

W maju 2016 zespół wydał płytę MY, która w październiku tego samego roku uzyskała status Złotej Płyty, zaś promujący wydawnictwo pierwszy singiel, Wybacz, już w sierpniu zdobył tytuł Platynowego Singla.

W listopadzie 2018 roku światło dzienne ujrzała, opowiadająca historię zespołu, książka IRA. Bo jest paru ludzi autorstwa Waldemara Buczkowskiego. Specjaliści określają książkę jako łapiącą za gardło opowieść o wiecznym życiu w trasie grupy muzyków, którzy są wobec siebie bliżej, niż niejedna rodzina.

IRA. Bo jest paru ludzi - okładka książki/ materiał prasowy
IRA. Bo jest paru ludzi – okładka książki/ materiał prasowy

Marek Wiernik (Radio Dla Ciebie), powiedział o zespole:

– Od zawsze mocno energetyczne granie, a przy tym cenna umiejętność wymyślania dobrych melodii… Rozpoznawalne brzmienie i wypracowany styl made in IRA stawiają tę drużynę w elicie bandów gatunku hard/heavy…
Mimo upływu dekad formacja jest w znakomitej formie koncertowej, o czym przekonałem się – a jakże, w Stodole! – podczas jubileuszowego koncertu w listopadzie 2017 roku. Jestem przekonany, że 15 grudnia 2019 roku charakterystyczne melodie zespołu IRA ponownie porwą publiczność, która zechce śpiewać z artystami.

IRA - plakat/ materiał prasowy
IRA – plakat/ materiał prasowy

Bilety są już dostępne w sprzedaży i można je kupić w kasie Klubu Stodoła (ul. Stefana Batorego 10) lub za pośrednictwem stron: stodola.pl i ticketclub.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.