News

JAK BEZPIECZNIE JEŹDZIĆ ROWEREM?

U nas na Targówku powstało „ku chwale nam i naszym władzom” dużo nowych ścieżek rowerowych, na które od dawna wszyscy czekali.

Ale czy umiemy z nich korzystać zgodnie z przepisami? Kto z nas zna zasady dotyczące jazdy rowerem?

To nie żart… to walka o życie!

Czarny asfalt – czarne słupki,  chwila nieuwagi i bum. Bum mm.. Słupki mają, co prawda żółty dekiel z góry, ale aby go dostrzec trzeba mieć bardzo wysoki rower, tak ze 3 metry. Moim zdaniem namalowanie 3 krążków na wysokości wzroku rowerzysty bardzo by pomogło w bezpieczeństwie omijania tych przeszkód, zwłaszcza, iż stoją one zawsze przy miejscach wjazdu na ulicę ze spieszącymi się autami. Rowerzysta musi koncentrować się na pieszych, psach, czy samochód go nie przejedzie – a tu jeszcze k… słupek.

Następnie, kto pamięta dziś, jaką prędkością może poruszać się rowerzysta na rowerze ścieżką rowerową? Za moich czasów było to ustalone 25 km/h, a jak ścieżka połączona z chodnikiem to wtedy 15 km/h, a kto chce szybciej to na ulicę ścigać się z samochodami.

Nie wiem czy ktoś te przepisy zmienił, ale rowerzyści często pędzą z niebezpieczną prędkością, sądząc że im wszystko wolno, nawet przeklinać przy okazji spotkania jakiegoś emeryta z pieskiem. Czy powinniśmy to akceptować?

Leszek Szulakowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.