Kultura Warszawa

Jezioro Łabędzie na Torwarze

Podczas przerwy w pewnym przedstawieniu baletowym usłyszałem, jak jedna baletomanka powiedziała do drugiej: – No, nie jest to Moscow City Ballet.

Uświadomiłem sobie wówczas, że od pewnego czasu bohater tej wypowiedzi późną jesienią przyjeżdża do Polski. Może warto, zatem, coś zobaczyć w grudniu i samemu wyrobić sobie zdanie w tej kwestii? Wydawałoby się, że grudzień, a zatem okres przedświąteczny, nie sprzyja tego typu rozrywkom: ludzie są zajęci przygotowaniami do świąt, myślą o zakupach. Ale nie! Przedstawiciele firmy High Note Events, działającej pod marką MAKROCONCERT, zapewniają, że jest dużo chętnych do oglądania występów.

Moscow City Ballet został założony w 1988 roku przez wybitnego choreografa Viktora Smirnova-Golovanova jako balet teatralny. Założyciel przez ponad 20 lat tańczył, jako solista, w słynnym rosyjskim Bolszoj Balet. Wyniesione stamtąd doświadczenie wykorzystuje w działalności swojego zespołu. Do uzyskania perfekcji zsynchronizowanego tańca, jaki pokazuje Moscow City Ballet, potrzebne są setki godzin ćwiczeń i prób. Efekty tej pracy widać w płynnie i – wydawałoby się – niemal bez wysiłku rozwijającym się tańcu. Już w 1989 roku MCB wystąpił poza granicami Rosji – w Seulu (Korea). Do Polski po raz pierwszy zawitał w grudniu 2003 roku. Od tamtej pory stało się tradycją, że balet odwiedza nasz kraj wówczas, gdy – jak napisano na stronie organizatora występów – „pierwszy śnieg przyprósza gałęzie drzew, a wieczory robią się coraz dłuższe”.

W 2016 roku Moscow City Ballet zaprezentuje w Polsce trzy spektakle: Jezioro Łabędzie, Dziadka do Orzechów i Don Kichota. Niestety, tylko pierwszy z nich zostanie wystawiony w Warszawie:

10 grudnia Torwar przemieni się w Jezioro [Łabędzie].

piekne-labedzie

 

Pozostałe spektakle, w tym Jezioro Łabędzie, zostaną zaprezentowane w wielu innych miastach naszego kraju. Szczegółowy terminarz występów można znaleźć na stronie organizatora www.makroconcert.pl.

Wróćmy na chwilę do warszawskiego spektaklu. Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego, Jezioro Łabędzie, jest pełen baśniowego i czarownego klimatu. Jego akcja, w której między innymi występują dziewczęta zaklęte w łabędzie, wciąż wzrusza widzów w Polsce i na całym świecie. Źródłem sukcesu widowiska są także piękna muzyka i wspaniała choreografia. Wszystkie elementy, w połączeniu z gracją ruchów tancerzy Moscow City Ballet, wprawiają widzów w zachwyt. Jeśli ktoś jeszcze w ogóle nie oglądał Jeziora Łabędziego, z całą pewnością będzie usatysfakcjonowany. Jednocześnie jestem przekonany, że wiele osób, które już nurzały się w tym widowisku, pojawi się ponownie na widowni.

Bilety są dostępne za pośrednictwem stron: www.makroconcert.pl, www.eventim.pl i www.ebilet.pl oraz w salonach Empik.

 

 

Roman Soroczyński

13.11.2016 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.