Kultura

Kapitan Żbik i żółty saturator

Kapitan Żbik- plakat

Pokolenie, które przeżyło dzieciństwo lub młodość w latach siedemdziesiątych XX wieku, zapewne pamięta kapitana Żbika. Seria komiksów autorstwa Władysława Krupki ukazywała się w latach 1968-1982. Warto jednak pamiętać, że kapitan Milicji Obywatelskiej Jan Żbik pokazał się publicznie po raz pierwszy już w grudniu 1967 roku – w komiksie Pięć błękitnych goździków, opublikowanym na łamach „Kuriera Szczecińskiego”.

Kapitan Żbik - fot. Michał Heller
Kapitan Żbik – fot. Michał Heller

Do przygód dzielnego kapitana nawiązuje Kapitan Żbik i żółty saturator – najnowszy musical Teatru Syrena. Autor, a zarazem reżyser, Wojciech Kościelniak, przywołał w nim – w zachodnim stylu – wspomnienia tamtych lat, bawiąc się jednocześnie formą i treścią. Ruch sceniczny przypomina sytuacje z obrazków zamieszczanych w komiksach. Widać, że autorka choreografii, Ewelina Adamska-Porczyk, bacznie przyglądała się ilustracjom ówczesnych, znakomitych rysowników: Grzegorza Rosińskiego i Jerzego Wróblewskiego.

Jeden z bloków mieszkalnych - fot. Michał Heller
Jeden z bloków mieszkalnych – fot. Michał Heller

Ilustracją form graficznych i mody sprzed czterdziestu lat jest również scenografia Anny Chadaj. Któż z tego pokolenia nie pamięta szerokich nogawek spodni (słynne „szwedy”) czy kołnierzyków koszul (najczęściej non iron), których kołnierzyki wyciągano na marynarki?

Nie będę zdradzać treści spektaklu. Nadmienię jednak, że w tej parodii intryg kryminalno-szpiegowskich istotną rolę odgrywa… tytułowy saturator. Z rodzinnego doświadczenia wiem, że młodszym Czytelnikom trzeba wyjaśnić, iż saturator był to specjalny wózek, z którego oferowano wodę sodową, czasem nawet z sokiem. Właśnie ów sok – zmieszany z tajemniczą, halucynogenną miksturą, ukrytą przez hitlerowskiego pogrobowca, Manfreda Steifa – wywołuje w mieście wielkie zamieszanie. A może wywołać jeszcze większe, sięgające do ówczesnych władz kraju.

Manfred Steif - fot. Michał Heller
Manfred Steif – fot. Michał Heller

I tu zjawia się przystojny kapitan Żbik ze swoją koleżanką, porucznik Olą, którzy podejmują próbę przeciwdziałania zagrożeniu  Nie muszę chyba dodawać, że pani porucznik pała gorącym, niespełnionym uczuciem do kapitana.

Kasia i taksówkarz - fot. Michał Heller
Kasia i taksówkarz – fot. Michał Heller

Wątków miłosnych jest więcej. Wszystko toczy się przy świetnej muzyce Mariusza Obijalskiego, który stworzył kompozycje nawiązujące do dyskotekowo-funkowej muzyki lat siedemdziesiątych. Oczywiście, teksty piosenek przypominają prywatki oraz nazwiska i nazwy ówczesnych gwiazd muzycznych.

Prywatka - fot. Michał Heller
Prywatka – fot. Michał Heller

Żeby jednak młody widz nie pomyślał, że wszystko w tamtych czasach było idealne, na scenie pojawia się harcerka Barbarę, która podczas zbiórki makulatury znajduje książkę „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella, po czym wygłasza monolog oparty na jej treści. Autor wyraźnie daje do zrozumienia, że rzeczywistość, w której władza dostarczała społeczeństwu taką rozrywkę, jak komiks z kapitanem Żbikiem, była jednak inna i należałoby się zastanowić, czy warto obdarzać ją wielkim sentymentem.

Kolejka do telefonu - fot. Michał Heller
Kolejka do telefonu – fot. Michał Heller

Tylko czy w dobie kultury obrazkowej dużo osób zastanowi się nad tym? Spektakl muzyczny powinien sprawiać widzom – niezależnie, czy należą do pokolenia 50+, czy są ich dziećmi – przyjemność. Moim zdaniem, Kapitan Żbik i żółty saturator w Teatrze Syrena wywiązuje się z tego zadania znakomicie.

Uwaga! Spektakl zalecany dla widzów od 12. roku życia.

Kapitan Żbik i żółty saturator – premiera: 29 lutego 2020 r., Teatr Syrena w Warszawie.

Tekst, teksty piosenek i reżyseria: Wojciech Kościelniak

Muzyka: Mariusz Obijalski

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak

Reżyseria dźwięku: Daniel Szyba

Scenografia i kostiumy: Anna Chadaj

Choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk

Współpraca choreograficzna: Krzysztof Tyszko

Światła: Tadeusz Trylski

Projekcje: Tomasz Grimm

Kierownictwo produkcji: Monika Walecka

Producentki wykonawcze: Zuzanna Miladinovic, Aleksandra Ślązak

Asystentka reżysera: Marta Parzychowska

Inspicjent: Łukasz Barszcz

Suflerki: Katarzyna Kulik, Małgorzata Zaufal

Autor plakatu: Rafał Szłapa

Kapitan Żbik- plakat
Kapitan Żbik- plakat

Obsada:

Kapitan Żbik – Łukasz Szczepanik/ Maciej Maciejewski

Porucznik Ola – Ada Szczepaniak/ Iga Rudnicka

Manfred Steif – Tomasz Więcek/ Albert Osik

Kasia – Karolina Gwóźdź/ Barbara Garstka

Danuta – Ewelina Adamska-Porczyk/ Adrianna Dorociak

Kuba – Maciej Dybowski/ Michał Juraszek

Wilhelm – Krzysztof Żabka

Marzena – Anna Terpiłowska/ Karolina Szeptycka

Barbara – Katarzyna Walczak/ Barbara Melzer

Ryszard – Marek Grabiniok/ Grzegorz Pierczyński

Zuza – Marta Parzychowska

Tancerze – Sara Kaźmierska, Joanna Kierzkowska, Anna Pacocha, Dariusz Kowalewski, Krzysztof Tyszko, Damian Zawadzki, Tomasz Ziółek

Zespół muzyczny pod dyrekcją Tomasza Filipczaka i Agnieszki Szczepaniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.