Kultura

Kłopoty czarownic w Teatrze Syrena

SAJ_Weronika Trzeciak

Musical Czarownice z Eastwick, którego polska prapremiera została zaprezentowana 3 marca 2018 roku w warszawskim Teatrze Syrena, zabrał widzów do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku Eastwick rządzi niepodzielnie kostyczna i zaborcza Felicia (bardzo wyrazista Beata Olga Kowalska). W tej atmosferze duszą się trzy kobiety: rzeźbiarka Alexandra (Olga Szomańska), wiolonczelistka Jane (Barbara Melzer) oraz niespełniona poetka Sukie (Paulina Grochowska). Wszystkie szukają na nowo swojej seksualności i kobiecości. Nie bez kozery wymieniane są tu rodzaje sztuk, którymi zajmują i pasjonują się bohaterki spektaklu. Okazuje się bowiem, że, ściągnięty do miasteczka nadprzyrodzonymi mocami, demoniczny Darryl van Horne powoduje znaczny rozwój umiejętności artystycznych bohaterek. Jednak sprowadzenie na Ziemię diabelskich mocy ma swoją cenę… W pewnym momencie dochodzi do zbrodni. Ale to już trzeba obejrzeć!

Czarownice czekają na znak_fot. Bartek Warzecha
Czarownice czekają na znak – fot. Bartek Warzecha

Podczas spektaklu zwraca uwagę wspaniała choreografia (brawo Jarosław Staniek!) oraz piękna muzyka w wykonaniu zespołu pod kierownictwem Tomasza Filipczaka. Sądzę, że autor muzyki, Dana P. Rowe, nie powstydziłby się. Może to zasługa nie tylko zespołu, ale i miejsca, w którym grał? Bowiem w Teatrze Syrena ponownie, po 13 latach przerwy, otwarto orkiestron.

Felicia z mężem i Darrylem - fot. W.Trzeciak
Felicia z mężem i Darrylem – fot. Weronika Trzeciak

Widoczna jest dbałość o detale z lat sześćdziesiątych: nie tylko scenografia (Grzegorz Policiński) i stroje (Ilona Binarsch), ale i trwałe ondulacje. Jak czarownice, zwane inaczej wiedźmami, to i niektórzy z bohaterów – przy wsparciu kaskaderów – fruwają. Bardzo szybko następuje zmiana dekoracji, co jest prawie niezauważalne dzięki Dziewczynce (Jagoda Król), która czaruje publiczność jako łącznik. Słowem, w musicalu występuje mnóstwo bardzo ciekawych elementów. Jedno, co mnie razi, to… wulgaryzmy na scenie. Cóż, trzeba się przyzwyczaić: skoro niemal nieustannie słyszymy je w życiu, to i teatr przejmuje te obyczaje.

Mieszkańcy Eastwick fot. Weronika Trzeciak
Mieszkańcy Eastwick – fot. Weronika Trzeciak

Warto odnotować, że w castingu do uczestniczyło ponad 500 osób. Choćby to świadczy, że w Polsce zapanowała moda na musical. Jednym z najlepszych specjalistów od tego rodzaju sztuki jest autor przekładu i reżyser spektaklu, Jacek Mikołajczyk. Ba! O ile dobrze wyczytałem, zrobił on doktorat na temat musicali, a z całą pewnością w 2010 roku opublikował pierwszą w Polsce monografię na ten temat, zatytułowaną Musical nad Wisłą. Historia musicalu w Polsce w latach 1957-1989. Od niedawna jest dyrektorem Teatru Syrena. Wreszcie mógł zrealizować swoje marzenie o wystawieniu Czarownice z Eastwick. „Chodziły” one bowiem za nim (a może wokół niego?) przynajmniej w jednym z teatrów, w których pracował. W tym czasie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu wyreżyserował Zakonnicę w przebraniu i Nine, a w Gliwickim Teatrze Muzycznym (obecnie Teatr Miejski w Gliwicach) Rodzinę Addamsów. I właśnie ten ostatni spektakl, który cieszył się wielką popularnością, zamierza we wrześniu wprowadzić na scenę Teatru Syrena.

Czarownice i Darryl - fot.Bartek_Warzecha
Czarownice i Darryl – fot.Bartek Warzecha

Czarownice z Eastwick – premiera: 3 marca 2018 r., Teatr Syrena w Warszawie

Reżyseria: Jacek Mikołajczyk

Libretto i teksty piosenek: John Dempsey

Muzyka: Dana P. Rowe

Tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk

Oryginalna orkiestracja: William David Brohn

Nowa orkiestracja: Chris Egan

Nowa orkiestracja: Christopher Jahnke

Choreografia: Jarosław Staniek

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak

Scenografia: Grzegorz Policiński

Kostiumy: Ilona Binarsch

Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska

Kierownik produkcji: Monika Walecka

II reżyser: Tomasz Steciuk

Asystent reżysera: Jacek Pluta

Asystent choreografa: Katarzyna Zielonka

Obsada:

Darryl – Tomasz Steciuk/Przemysław Glapiński

Alexandra – Olga Szomańska/Ewa Lorska

Jane – Barbara Melzer/Anita Steciuk

Sukie – Paulina Grochowska/Magdalena Placek-Boryń

Felicia – Beata Olga Kowalska/Jolanta Litwin-Sarzyńska

Clyde – Piotr Siejka/Michał Konarski

Jennifer – Katarzyna Domalewska

Michael – Maciej Pawlak

Fidel – Dawid Pelowski/Krzysztof Broda-Żurawski

Mieszkańcy Eastwick – Monika Bestecka, Dorota Gorjainow, Adrianna Kućmierz, Beatrycze Łukaszewska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska, Agnieszka Tylutki, Katarzyna Walczak, Mateusz Burdach, Karol Drozd, Albert Osik, Jacek Pluta, Bartłomiej Wiater, Kamil Zięba, Sebastian Ziomek

Tancerze – Katarzyna Gocał, Nika Warszawska, Arkadiusz Jarosz, Patryk Rybarski

Dziewczynka – Paulina Król/Paulina Gorczyca/Lena Krawczyk/Pola Piłat

 

Autorką zdjęcia tytułowego jest Weronika Trzeciak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.