Sport

Kolejna edycja Turnieju „Young Gladiator’s” za nami

Na jednym z portali społecznościowych zostałem „wezwany” przez mojego znakomitego Kolegę, fotoreportera Dominika Kotowskiego, do oceny zmagań zapaśniczych wśród seniorów, toczonych w ramach Krajowej Ligii Zapaśniczej.

Nie czuję się kompetentny do udzielenia odpowiedzi w kwestii walk seniorów. Cały czas jednak twierdzę, że należy budować „piramidy” z jak najszerszą podstawą: szkolenie u podstaw dużej ilości dzieci i młodzieży jest szansą, aby wychować seniorów, a wśród nich choćby jednego mistrza. Inni z kolei przyjmują teorię „lejka”: trzeba wyszkolić dużo dzieci i młodzieży, aby na koniec pokazała się przysłowiowa kropla szczęścia. Tak czy inaczej, należy zwracać baczną uwagę na pracę z młodymi ludźmi. Zajmują się tym między innymi uczniowskie kluby sportowe, a wśród nich UKS „Zdrowy Targówek”.

W sobotę, 26 listopada 2016 roku Klub z Targówka – we współpracy z VIII Ogrodem Jordanowskim z ulicy Suwalskiej – zorganizował siódmą edycję Turnieju Zapaśniczego Dzieci „Young Gladiator’s”. Na zawody przyjechało ponad sześćdziesięcioro dzieci z dziesięciu klubów Warszawy i Mazowsza. Tym razem gospodarze okazali się „mało gościnni” i zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej. Drugie miejsce zajął UKS „Marysin Wawerski”, a trzeci był UKS „Koło”.

Dzieci startowały w dwóch grupach wiekowych: starsi – urodzeni w latach 2005-2007 i młodsi – pochodzący z lat 2008-2010. W ramach tychże grup podzielono je na czteroosobowe kategorie wagowe. Przypomnę, że w sportach walki medale otrzymuje czworo zawodników: za pierwsze i drugie miejsca oraz za dwa trzecie miejsca. W ten sposób każde dziecko mogło otrzymać medal z zawodów. A cóż może być cenniejszą pamiątką, niż medal z zawodów sportowych?

Skoro o medalach mowa, warto nadmienić, że medal wybity z okazji XV-lecia UKS „Zdrowy Targówek” otrzymał Bartosz Szajkowski – Przewodniczący Komisji Sportu Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, który otworzył zawody.

Urok zawodów dziecięcych polega między innymi na tym, że dzieci … nie kalkulują: walczą do upadłego i nie próbują przetrzymać rywala, spoglądając jednocześnie na zegar. Wielu spośród uczestników pokazało spore już umiejętności. Wśród dziewczynek rewelacyjnie spisywała się Liliana Krutel-Patyna z UKS „Marysin Wawerski”, zaś wśród chłopców Filip Nowakowski z LKS „Mazowsze” Teresin i Jakub Wiśniewski z UKS „Koło”.

Zawodnicy UKS „Zdrowy Targówek” nie pozostawali w tyle. Milena Klimczewska pokazała, że warto stawiać na dziewczynki. Kuba Grabowski wykonywał efektowne rzuty, zaś Maks Korbuszewski znakomicie radził sobie w parterze. Michał Mirecki potwierdził, że chce iść w ślady swoich starszych braci: Marcina i Macieja. Do grona zwycięzców dołączył także Daniel Zawadzki. Również ci zawodnicy gospodarzy, którzy zajęli dalsze miejsca, wydają się być bardzo perspektywiczni. Jeden z najmłodszych zawodników gospodarzy, Marcel Leśniak, dzielnie poczynał sobie podczas walk ze starszymi kolegami z grupy. Duża w tym zasługa najmłodszej trenerki klubowej, Kingi Smakulskiej – jeszcze nie tak dawno bardzo walecznej zawodniczki. Miejmy nadzieję, że młodsze rodzeństwo Kingi – Bożena i Marcin Gryczka, którzy zajęli trzecie miejsca – godnie zastąpią Siostrę na matach zapaśniczych. Trudno być prorokiem we własnym Klubie, ale mam nadzieję, że i inne dziewczęta ćwiczące na Targówku (jak choćby Natalia Rząd, która zajęła drugie miejsce) pójdą w ślady swojej trenerki oraz kolejnego młodego trenera, Sebastiana Gwiazdy.

 

Wszyscy uczestnicy Turnieju – oprócz medali – otrzymali nagrody ufundowane przez Organizatora widowiska muzyczno-teatralnego SMERFY live on stage, które będzie prezentowane w kilku miastach Polski (między innymi, w dniach 12-16 stycznia 2017 roku, na warszawskim Torwarze) oraz przez pana Dariusza Klimaszewskiego i UKS „Zdrowy Targówek”.

Impreza była współfinansowana przez Województwo Mazowieckie, zaś patronat medialny sprawowały Radio RMF MAXXX oraz portale internetowe www.warszawa.pl i www.heroldtargowka.pl.

 

 

 

Roman Soroczyński

29.11.2016 r.

 

Autor jest prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zdrowy Targówek”

najlepsza-druzyna-vii-turnieju-young-gladiators

Najlepsza drużyna VII Turnieju Young Gladiators

rozgrzewka-przed-zawodami

Rozgrzewka przed zawodami

Trenerzy najlepszych drużyn

Trenerzy najlepszych drużyn na podium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.