Kultura

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów zapraszają

Krzysztof Cugowski band fot. Agnieszka Kalinowska_tytułowe

Podczas niedawnego pobytu w Lublinie otrzymałem książkę Jarosława Sawica o nieco przydługawym tytule: Budka Suflera – Memu miastu na do widzenia. Muzyka – miasto – ludzie (wyd. Prószyński i S-ka, 2017). Już pierwszy człon tytułu wskazuje, jaki zespół jest bohaterem dosyć opasłego tomu. A jak Budka Suflera – to … głos Krzysztofa Cugowskiego!

Tego głosu się nie zapomina! Jego właściciel od niemal 50 lat rządzi na krajowej scenie muzycznej. Krzysztof Cugowski był współzałożycielem i wieloletnim wokalistą zespołu Budka Suflera. Ma na swoim koncie 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Wśród nich znajduje się płyta Nic nie boli tak jak życie, która rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy – tym samym ustanawiając nadal nie pobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Zespół koncertował w największych i najbardziej prestiżowych salach na całym świecie. W 1999 roku Budka Suflera wystąpiła również w Carnegie Hall, w Nowym Jorku. Kilka lat później, muzycy powrócili do Stanów Zjednoczonych, żeby w studiu Village Recorders w Los Angeles, nagrać część utworów na płytę Jest, która została wydana w 2004 roku. Zespół wsparli wówczas: basista Marcus Miller, gitarzysta Steve Lukather i perkusistka Sheila E.

Krzysztof Cugowski - fot. Agnieszka Kalinowska
Krzysztof Cugowski – fot. Agnieszka Kalinowska

Krzysztof Cugowski ma na swoim koncie również kilka płyt solowych oraz krążek Integralnie (2001) z coverami wielkich przebojów polskiego i światowego rocka. Współpracował także z Ray’em Wilsonem, byłym wokalistą Genesis. Wspólnie nagrali utwór Not about us. Wokalista wystąpił też z Gary Brooker’em i Garou. Jesienią 2015 roku – rok po zakończeniu działalności Budki Suflera – wydał kolejny solowy krążek pt. Przebudzenie i rozpoczął koncertowanie z założonym przez swoich synów zespołem „Bracia”. W 2016 roku rodzinne trio, pod szyldem CUGOWSCY, wydało płytę pt. Zaklęty krąg. W maju tego roku miała swój finał przebojowa trasa poświęcona krążkowi. Wokalista zaangażował się również w kilka interesujących projektów: między innymi wystąpił w repertuarze operowym i operetkowym z Aleksandrą Kurzak, światowej sławy sopranistką. Jednocześnie rozpoczęły się prace nad skompletowaniem nowej grupy, która towarzyszy legendarnemu wokaliście w jego dalszej solowej karierze.

Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów - fot. Agnieszka Kalinowska
Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów – fot. Agnieszka Kalinowska

W składzie Zespołu Mistrzów znaleźli się muzycy wybitni, doskonale znani na scenie rockowej i jazzowej. Na gitarach zagra Jacek Królik – wirtuoz instrumentu, z dorobkiem płytowym zawierającym około setki pozycji. Współzałożyciel grup Chłopcy z Placu Broni, Brathanki i Giganci Gitary, występował również w zespołach Lombard i Tilt. Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, Urszulą, Renatą Przemyk i Krzysztofem Antkowiakiem. Brał udział w nagraniach dwóch pierwszych płyt Justyny Steczkowskiej i legendarnego krążka Grzegorza Ciechowskiego Oj Dada na. Od 1996 roku na stałe współpracuje z Grzegorzem Turnauem i Andrzejem Sikorowskim. W ostatnim czasie nagrywał z zespołem „Wieko” i Robertem Chojnackim.
Na basie będzie można usłyszeć Roberta Kubiszyna – wybitnego kontrabasistę i basistę jazzowego, aranżera i kompozytora. Muzyk na stałe współpracuje z Anną Marią Jopek, Grzegorzem Turnauem, Henrykiem Miśkiewiczem, Markiem Napiórkowskim i Dorotą Miśkiewicz. W swoim dorobku ma również występy m.in. z takimi artystami jak: Dean Brown, Jon Herington, Mino Cinelu, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Apostolis Anthimos, Ewa Bem, Natalia Kukulska i Kuba Badach. Zdobywca Fryderyka za solowy album  Before Sunrise.

Na instrumentach klawiszowych zagra Tomasz Kałwak – kompozytor, aranżer, instrumentalista, producent muzyczny, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma na swoim koncie współpracę z najważniejszymi artystami polskiej sceny muzycznej. Wśród nich znaleźli się m.in.: Andrzej Piaseczny, Dorota Miśkiewicz, Ewa Uryga, Ewa Bem, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Henryk Miśkiewicz, Irena Jarocka, Jorgos Skolias, Lora Szafran, Marek Grechuta, Marek Napiórkowski, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska, Natalia Niemen i Urszula. Współpracował również z orkiestrami Adama Sztaby i Tomka Szymusia. Jest także znanym i cenionym autorem muzyki do sztuk teatralnych, produkcji filmowych i telewizyjnych.

Skład nowej grupy wesprze na perkusji Cezary Konrad – muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer. Współpracował z Anną Marią Jopek, Andrzejem Namysłowskim, Włodkiem Pawlikiem, Ireną Santor czy zespołem Hey. Wśród muzyków, z którymi koncertował znaleźli się również m.in.: Randy Brecker, Susan Weinert, Didier Lockwood, Karrin Allyson, Deborah Brown, Mino Cinelu, Pat Metheny, Leszek Możdżer i Tomasz Stańko. Występuje także z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji oraz Orkiestrą Sinfonia Varsovia

Każdy z wyżej wymienionych jest znakomitą indywidualnością i nie potrzebuje szerszej rekomendacji. Jednak gwiazdy przyciągają gwiazdy. 15 października 2018 roku, na scenie warszawskiego Teatru ROMA, zaśpiewa z nimi współzałożyciel i frontman legendarnej Budki Suflera, współtwórca rodzinnego zespołu Bracia, spełniony artysta solowy – Krzysztof Cugowski. Jestem przekonany, że  zobaczymy i usłyszymy koncert pełen wielkich hitów i niezwykłych emocji. Zagra bowiem KRZYSZTOF CUGOWSKI Z ZESPOŁEM MISTRZÓW!

Cugowski i Zespół Mistrzów -plakat
Cugowski i Zespół Mistrzów -plakat

Bilety można kupić u Organizatora (twojekoncerty.pl), w kasach Teatru Roma i Eventim, w salonach EMPIK oraz za pośrednictwem stron: eventim.pl, ebilet.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.