Kultura

Kult Akustik 2019

Kult_Akustik

Zespół Kult został założony w 1982 roku i – niczym dobre wino – zyskuje coraz większe uznanie. Warto przypomnieć, że na pierwszy koncert, zorganizowany 7 lipca 1982 roku w Klubie Remont, sprzedano … 14 biletów.

Jednak liderzy zespołu – Kazik Staszewski i Piotr Wieteska – nie oglądali się za siebie i na ówczesną cenzurę. Kolejne pokolenia słuchaczy doceniają Kult za prowokacyjne, buntownicze teksty, charakterystyczne brzmienie i młodzieńczą zadziorność. Od początku istnienia zespołu powstało sporo piosenek, niektóre na fonograficzną premierę czekały wiele lat, inne w ogóle nigdy nie pojawiły się na oficjalnych albumach zespołu. Od samego początku antysystemowe teksty Kazika poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym, a jego charyzma przyciągała na każdy koncert rzesze wiernych fanów.

Zespół koncertował, a w 1986 roku ukazała się pierwsza płyta, zatytułowana Kult. Od tamtej pory formacja wydała kilkanaście albumów, a kilka z nich uzyskało status Platynowej Płyty: Poligono Industrial, Hurra!, Prosto, Wstyd. Z kolei, wykonany 22 września 2010 roku w Och-Teatrze koncert, został zarejestrowany jako  MTV Unplugged – Kult i przyniósł rzadko spotykany tytuł Diamentowej Płyty.

Teraz trudno zdobyć bilety na występu Kultu. Nic dziwnego zatem, że formacja często wyrusza w trasy koncertowe, żeby być bliżej swoich fanów. Od czasu do czasu zaskakuje widzów i koncerty przybierają charakter akustyczny. Tak było na przykład w 2016 roku i tak będzie w 2019 roku. Bowiem Kult wyrusza w trasę „bez prądu”. Formacja Kazika Staszewskiego ogłosiła daty koncertów, które odbędą się w ramach trasy Kult Akustik 2019. Cykl występów rozpocznie się 19 stycznia w Klubie Stodoła. Zespół zaplanował łącznie 12 koncertów w 10 polskich miastach. Będą one organizowane w następujących miejscach:

19 stycznia – Klub Stodoła, Warszawa

20 stycznia – Centrum Spotkania Kultur, Lublin

1 lutego – Wytwórnia, Łódź

2 lutego – Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz

3 lutego – Aula Mickiewicza, Poznań

15 lutego – Sala Audytoryjna WCK, Wrocław

17 lutego – Katowice Miasto Ogrodów, Katowice

21 lutego – CKK Jordanki, Toruń

22 lutego – Klub Stodoła, Warszawa

23 lutego – Klub Stodoła, Warszawa

24 lutego – Filharmonia Bałtycka, Gdańsk

25 lutego – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Szczecin.

Bilety na wydarzenia są już dostępne w sprzedaży, za pośrednictwem stron internetowych: stodola.pl i ticketclub.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.