Kultura

Lecznicza rola kultury

Festiwal Singera 2020 - logotyp

Pomimo zawirowań spowodowanych pandemią koronawirusa, przygotowania do tegorocznej, siedemnastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera idą pełną parą.

Ważną, a wręcz leczniczą rolę w powrocie do normalności odegra kultura, dlatego uznaliśmy, że chcemy zorganizować kolejną edycję festiwalu. Wiemy, że nie będzie to łatwe zadanie, ale wierzymy w ten projekt oraz w jego ideę łączenia ludzi – mówi Iza Teodorkiewicz, wicedyrektor programowy Festiwalu.

Festiwal Singera 2020 - logotyp
Festiwal Singera 2020 – logotyp

Wydarzenia festiwalowe na żywo będą miały bardziej kameralny charakter, niż w poprzednich latach. Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, w Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie – w Teatrze Kwadrat.  Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.

Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie znajdzie się dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających, współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo czy podczas koncertu Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat w wykonaniu Retro Orchestra.

Zespół KROKE - Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba, Tomasz Lato/ fot. Jacek Dyląg, Robert Bubel
Zespół KROKE – Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba, Tomasz Lato/ fot. Jacek Dyląg, Robert Bubel

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE z repertuarem z  płyty Rejwach. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów El anonimo caronte (reż. Toni Bestard), Inland Empire (reż. David Lynch).

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi oklaskiwany już przez warszawską publiczność kantor Yoni Rose z Niemiec.

Ponadczasowe szlagiery, m.in. Rodzynki z migdałami, Rebeka, Mein jidisze Mame, Tak jak malował Pan Chagall, usłyszymy w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego.

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi włoski gitarzysta i kompozytor, Francesco Bruno.  Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas – litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Razem z Mikołajem Trzaską zaprezentują niezwykły projekt muzyczny stworzony specjalnie na tegoroczny festiwal. Organizatorzy poczytują sobie za wielki zaszczyt występ prawdziwej gwiazdy: laureata nagrody Grammy, pianisty i kompozytora, Włodka Pawlika.

Włodek Pawlik - fot. Marek Bałata
Włodek Pawlik – fot. Marek Bałata

Nie zabraknie muzyki klasycznej. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert Królewska harfa, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska- Guthman.

Warszawa Singera – to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle. W tym roku zobaczyć będzie można m. in. Szoszę Singera w reż. Karoliny Kirsz, PeKiN Agaty Biziuk czy Balkon Goldy Marty Miłoszewskiej.

Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Podczas Nocy Klezmerów nie zabraknie pieśni jidish w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Presburger Klezmer Band ze Słowacji. Koncert finałowy uświetni KAYAH z przyjaciółmi.

KAYAH - fot. materiały Organizatora
KAYAH – fot. materiały Organizatora

W tej szczególnej edycji Festiwalu na żywo i online będzie można także uczestniczyć w tradycyjnych cyklach spotkań z literatami i artystami, między innymi z Danutą Stenką i Zbigniewem Zamachowskim. Przewidywane są promocje nowości wydawniczych, a wśród nich spotkanie wokół książki Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane, które poprowadzi Agnieszka Obszańska. Nie zabraknie pokazów filmów, spacerów edukacyjnych po Warszawie oraz debat i warsztatów.

Danuta Stenka - fot. Adrian Błachut
Danuta Stenka – fot. Adrian Błachut

Przypomnijmy, że te wszystkie atrakcje czekają mieszkańców Warszawy oraz przyjezdnych między 22. a 30. sierpnia 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.