Kultura

LEGENDA POLSKIEJ WOKALISTYKI JAZZOWEJ NA BIAŁOŁĘCE

Krystyna Prońko_8.09.2018_Białołęcki OK

Tej Artystki nikomu nie trzeba przedstawiać: legenda polskiego jazzu, wykonawczyni takich przebojów, jak Jesteś lekiem na całe zło, Małe tęsknoty czy Psalm stojących w kolejce. 8 września 2018 roku, o godzinie 19:00, na otwarcie kolejnego sezonu artystycznego Białołęckiego Ośrodka Kultury, wystąpi Krystyna Prońko.

Krystyna Prońko - okładka płyty
Krystyna Prońko – okładka płyty

Krystyna Prońko jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez ponad 50 lat swojej kariery artystycznej pracowała z takimi artystami, jak Czesław Niemien, Skaldowie, Czerwone Gitary, Janusz Koman i zespół Koman Band, Big Band Guntera Golasha w Berlinie. Współpracowała także z Orkiestrą Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie a także Orkiestrą Big Band Gustawa Broma. Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Opolskiego. Występowała jako gość Festiwalu w Sopocie, uczestniczyła w Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych, w tym w USA, Szwecji i krajach Europy Wschodniej. W październiku 2008 roku otrzymała, z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, srebrny medal Gloria Artis. Z równą łatwością śpiewa pop, jak i standardy jazzowe. Była wykładowczynią Akademii Muzycznej w Katowicach, Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, prowadziła także zajęcia z młodymi adeptami sztuki w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Recital Krystyny Prońko w Białołęckim Ośrodku Kultury będzie mieszanką największych hitów (oprócz wspomnianych powyżej: Deszcz w Cisnej, W jakim obcym domu, Poranne łzy, Papierowe ptaki, Niech moje serce kołysze ciebie do snu), starych przebojów w nowych aranżacjach (Pierwszy siwy włos, Przyjdź w taką noc czy Dzisiaj nagle wymyśliłam Ciebie [właściwy tytuł: Wymyśliłem Ciebie – przyp. RS]), a także nowych piosenek: Chodzi po głowie, Wpadłam tu.

Koncert jest częścią Białołęckich Wieczorów Jazzowych – cyklu kwartalnych koncertów odbywających się w Białołęckim Ośrodku Kultury od stycznia 2016 r. Do tej pory na Scenie BOK-u zagrali: Włodek Pawlik Trio, Vein feat. Greg Osby, SMOLIK / KEV FOX, Urszula Dudziak, Stanisław Soyka, Jan Garbarek feat. Trilok Gurtu, Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski.

Koncert odbędzie się na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. Głębockiej 66. Bilety już w sprzedaży, za pośrednictwem strony bok.waw.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.