News

Listopadowe zwycięstwo zapaśników z Targówka

Ponad 150 zawodników uczestniczyło w XII Międzynarodowym Turnieju Młodzików im. Wacława i Piotra Rydzewskich orazX Mistrzostwach Polski Weteranów w zapasach. Tradycyjnie organizatorem wspólnych zawodów, przeprowadzonych w dniach 6. i 7. listopada 2015 roku  w Hali OSiR Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, był Uczniowski Klub Sportowy „Zdrowy Targówek”.

Jedenaście poprzednich edycji Turnieju było poświęconych pamięci Piotra Rydzewskiego – tragicznie zmarłego zawodnika i trenera zapasów. Jego Ojciec, Wacław, bardzo dzielnie znosił cierpienie po największej tragedii, jaka może spotkać każdego człowieka: śmierci własnego dziecka. Ostatecznie i On dołączył do swojego Syna, by szkolić niebiańskich zawodników. A zadatki miał ku temu spore: wszak trenował obydwa style zapaśnicze – klasyczny i wolny. Dlatego UKS „Zdrowy Targówek” postanowił nawiązać do współpracy obydwu panów Rydzewskich i, począwszy od dwunastej edycji, turniej odbywa się pod ich wspólnym patronatem. O ile weterani mogą startować w obydwu stylach, o tyle w Turnieju im. Wacława i Piotra Rydzewskich startują tylko przedstawiciele stylu klasycznego. Podobnie, jak w ubiegłym roku, turniej był adresowany do młodzików. Z kolei za weteranów uznaje się sportowców, którzy już zakończyli czynną karierę zawodniczą i skończyli 35 lat. Górna granica wieku nie ma znaczenia, o czym za chwilę.

Obydwie imprezy łączy pewna tradycja. Po pierwsze – ich pomysłodawcą, a zarazem organizatorem, jest Uczniowski Klub Sportowy „Zdrowy Targówek”. Po drugie – jest ona istotnym, łączącym pokolenia, aspektem wychowawczym w zapasach. Podczas obydwu – organizowanych wspólnie – imprez jest możliwość wzajemnego wspierania się w czasie walk. Trener stoi w narożniku maty i udziela dobrych rad swoim podopiecznym. Za chwilę tenże trener wychodzi na matę i walczy jako weteran, a młodzi ludzie kibicują mu.

Podczas otwarcia zawodów pani Katarzyna Patrzyczna – Dyrektor VIII Ogrodu Jordanowskiego w Warszawie oraz Andrzej Domański – sędzia międzynarodowy  będący działaczem UKS „Zdrowy Targówek” otrzymali Odznaki „Za Zasługi dla Sportu”, przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki. O zasługach Pani Katarzyny można długo pisać. Wystarczy tylko stwierdzić, że między innymi była inicjatorką organizacji spartakiady przedszkolnej, którą zostały objęte placówki z kilku dzielnic Warszawy, jest współorganizatorką licznych imprez w różnych dyscyplinach sportowych oraz kolonii letnich UKS „Zdrowy Targówek”. Burmistrz Dzielnicy Targówek, który wystąpił z wnioskiem o nadanie odznaki, zgodził się, aby wręczyć ją podczas zawodów zapaśniczych. Obydwie odznaki wręczył Zastępca Burmistrza Dzielnicy, pan Paweł Michalec.

Trener UKS „Zdrowy Targówek”, Jacek Sidorowicz, otrzymał z rąk Honorowego Prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Zapaśniczego, Jana Żurawskiego, certyfikat pierścienia zapaśniczego, który przed laty otrzymał jego Ojciec, Bolesław Sidorowicz.

Uroczystość otwarcia uświetnił występ taneczny zespołu PRESTIŻ ze Szkoły Podstawowej Nr 275.

Wśród uczestników Mistrzostw Polski Weteranów było wielu medalistów tegorocznych mistrzostw świata. Nic dziwnego zatem, że próbowali oni udowodnić, że są najlepsi i w Polsce. Wbrew pozorom, nie było to łatwe. W światowych zmaganiach jest siedem dywizji, tj. kategorii wiekowych, a w Mistrzostwach Polski – tylko dwie: do 45 roku życia i powyżej. Najwięcej emocji wzbudziła walka, w której 62-letni mistrz świata Janusz Żurawski mocno i bardzo długo zmagał się z młodszym o 12 lat innym mistrzem, Andrzejem Wrońskim. Pan Janusz starał się tym bardziej, że kibicował mu młodszy syn, znany aktor, Piotr w towarzystwie innych aktorów. Jednak dwukrotny mistrz olimpijski nie dał za wygraną.

Tradycją jesiennych zawodów zapaśniczych, rozgrywanych jesienią na warszawskim Targówku, stał się udział ekip zagranicznych. Podobnie było i tym roku: w imprezie – obok przedstawicieli klubów z całej Polski – wzięli udział zawodnicy z Litwy i Rosji. Mistrzami Polski zostało dwóch Litwinów: w stylu klasycznym – Arvydas Kriksciunas (kat. 65 kg), a w stylu wolnym – Antanas Merkevicius (75 kg). Dołączył do nich Rosjanin Andriej Astakhov, który wywalczył złoty medal w kategorii 85 kg stylu wolnego. Pozostałe tytuły mistrzowskie przypadły Polakom, wśród których byli i trenerzy UKS „Zdrowy Targówek”. Co ważne, startowali oni w różnych stylach: wolny zdominowali Andrzej Domański (65 kg), Tomasz Piskorz i Jacek Sidorowicz, zaś w stylu klasycznym pokazał się Robert Żółtowski. Wiele emocji wywołały walki Jacka Sidorowicza z reprezentantem Unii Racibórz, Grzegorzem Kolasą: panowie walczyli między sobą w obydwu stylach i… „podzielili się” tytułami mistrzowskimi.

Sukcesy trenerów pozytywnie wpłynęły na postawę ich utalentowanych podopiecznych. Młodzicy z Targówka zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej Międzynarodowego Turnieju im. Wacława i Piotra Rydzewskich, wyprzedzając zawodników z RCSZ „OLIMPIJCZYK” Radom i MKS „CEMENT-GRYF” Chełm. Na szczególne wyróżnienie w zespole UKS „Zdrowy Targówek” zasłużyli zdobywcy złotych medali: Jakub Rokicki – 47 kg i  Albert Kharatyan – 53 kg. Warto wspomnieć również o zawodnikach, którzy zajęli drugie i trzecie miejsca w swoich kategoriach wagowych. Byli nimi: Jumber Shavidze i Sebastian Bęczyński – 66 kg, Mateusz Wielądek – 73 kg, Łukasz Marciniak i Giorgi Shavidze – 85 kg.

Zawody sportowe są okazją do zdobycia medali i pucharów. Najlepsi zawodnicy obydwu imprez otrzymali je z rąk przedstawicieli Polskiego Związku Zapaśniczego: Józefa Kacperczyka – Honorowego Prezesa, Mieczysława Czwalińskiego i Andrzeja Wrońskiego – wiceprezesów i Agaty Mikulskiej – przewodniczącej Komisji Odznaczeń. Chyba jednak najwięcej pracy podczas wręczania miał Paweł Michalec – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek. Wręczającym towarzyszył Roman Soroczyński – prezes UKS „Zdrowy Targówek”.

Sędziowie, pracujący pod wodzą „profesora zapasów” Andrzeja Suprona, przyznali miano najlepszego zawodnika Turnieju im. Wacława i Piotra Rydzewskich Sebastianowi Szymczykowi z PTC Pabianice, który startował w kategorii 59 kg. Z kolei Kuba Rokicki, który wygrał w najliczniej obsadzonej kategorii wagowej, został uznany najlepszym zawodnikiem gospodarzy.

Zawody zostały dofinansowane ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz przez Polski Związek Zapaśniczy.

Głównym sponsorem imprez była PGNiG TERMIKA S.A. Dołączyli do niej Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga”,pan Dariusz Klimaszewski -znany działacz samorządowy i spółdzielczy oraz firma POLIOT EURO – wyłączny dystrybutor na terenie Polski japońskich zegarków marki ORIENT. Tradycyjnie organizatorzy zawodów otrzymali duże wsparcie techniczne i organizacyjne ze strony Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i VIII Ogrodu Jordanowskiego z ulicy Suwalskiej.

Patronat medialny nad zawodami sprawowały stacje radiowe RMF MAXXX i Radio Warszawa oraz portale internetowe www.warszawa.pl i www.heroldtargowka.pl.

Roman Soroczyński

09.11.2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.