Kultura

Marek Dyjak – Piękny Instalator

MarekDyjak_2020

15 marca 2020 roku w Klubie Stodoła wystąpi Marek Dyjak. Artysta zaprezentuje materiał z najnowszej płyty, zatytułowanej Piękny Instalator, która ujrzała światło dzienne 29 listopada ubiegłego roku, nakładem Wydawnictwa Agora.

Marek Dyjak, który z wykształcenia jest hydraulikiem, rozpoczął swoje występy artystyczne w 1994 roku. Piękny Instalator jest jego dwunastym albumem. W tym czasie artysta skomponował również muzykę do przedstawień teatralnych, grał w filmach, ale przede wszystkim występował. Nieważne, czy były to występy ze świetnym zespołem, solo, czy tylko z trębaczem. Każdy jego występ to przeżycie – zarówno dla artysty, jak i słuchaczy. Jego styl, który trudno przypisać do jakiejkolwiek konwencji, przyciąga koneserów dobrej muzyki. Chropowaty głos funkcjonuje na pograniczu desperacji, krzyku i rozpaczy, wywołując dreszcze słuchaczy. Marek Dyjak sam nazywa swój głos mianem „barowego”. Podczas koncertów artysta jest niezwykle oszczędny w mówieniu. Za to jego piosenki ujawniają, że jest sentymentalnym facetem, potrafiącym wyśpiewać swoje uczucia wobec wielu osób i sytuacji.

Marek Dyjak podczas Festiwalu Singera 2019 - fot. Roman Soroczyński
Marek Dyjak podczas Festiwalu Singera 2019 – fot. Roman Soroczyński

Piękny Instalator – to nie tylko tytuł albumu. To także tytuł piosenki, do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Tą piosenką Marek Dyjak wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1995 roku.

Marek Dyjak mówi:

Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona.

Na albumie tę piosenkę Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawiają się także Renata Przemyk oraz Zosia Hiszpańska – młoda skrzypaczka, grająca temat do muzyki z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego, do którego słowa – na potrzeby piosenki Miriam – napisał Robert Kasprzycki.

Wokalista przyznaje, że zmienia się nieco brzmienie i klimat tego albumu. Jak mówi: – To inny rodzaj muzyki, nie umiem tego opisać. Musicie Państwo posłuchać. Wydaje mi się, że nastąpił jakiś zwrot, jakaś progresja.

Na płycie znajdują się piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga oraz temat z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego. Za produkcję muzyczną i opracowanie całości materiału odpowiada Marek Tarnowski, który od lat współpracuje z artystą, tworząc część jego zespołu.

Bilety można nabyć w kasie Klubu (Warszawa ul. Stefana Batorego 10) oraz za pośrednictwem stron: stodola.pl i ticketclub.pl.

Marek Dyjak - plakat
Marek Dyjak – plakat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.