Męskie Granie w Warszawie

R

Na trasie Męskie Granie każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie było w Warszawie, co opisuje Roman Soroczyński.

W 2022 roku Męskie Granie – najpopularniejsza trasa koncertowa w Polsce, przybrała formułę festiwalu, podczas którego koncerty odbywają w piątki i soboty. Nie jest to już platforma dedykowana jedynie debiutantom, a prawdziwy tygiel dźwięków. Po koncertach w Poznaniu i w Katowicach przyszła pora na Warszawę, a konkretnie na Służewiec, gdzie wystąpiło ponad 20 artystów, a na wielu koncertach pojawili się niezapowiedziani goście.

W piątek, 15 lipca, Męskie Granie rozpoczęło się na Scenie Ż. Jako pierwsze wybrzmiały „brudne”, bluesowo-rockowe brzmienia inspirowane amerykańskim folkiem w wykonaniu Jagody Kret. Następnie soulowym głosem czarowała Zalia.

Męskie Granie 2022 - Zalia/ fot. Wojtek Dobrogojski
Męskie Granie 2022 – Zalia/ fot. Wojtek Dobrogojski

Po tym występie nadszedł czas na otwarcie Sceny Głównej. Jako pierwsi zagrali na niej Mitch & Mitch con il loro Gruppo Eterofonico, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż w klimacie bossa novy. Następnie publiczność znów skierowała się na scenę Ż, aby posłuchać Rubensa prezentującego solowy materiał. Ku zaskoczeniu wielu fanów w Warszawie dołączyła do niego Daria Zawiałow, z którą zresztą od lat wspólnie występują. Z wielkim entuzjazmem widowni spotkał się zespół Cool Kids of Death, który powrócił na sceny po ponad 10-letnim zawieszeniu działalności. Niezapowiedzianym gościem zespołu był WaluśKraksaKryzys. Następnie na słuchaczy czekały nowofalowe interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej – wszystko za sprawą projektu BIBOBIT/OSIECKA i Goście. Na Służewcu sekstetowi towarzyszyli Jan Młynarski i Natalia Grosiak. Na scenie znaleźli się również KRÓL i Rosalie. W stolicy wybrzmiał także materiał przygotowany na dziesięciolecie zespołu Kamp!. Pionierzy polskiego elektro popu wykonali m.in. Cairo, Melt i Distance of the Modern Hearts. O 21.30 Scenę Główną przejęła artystka związana od lat z Męskim GraniemDaria Zawiałow, która porwała publiczność swoją charyzmą i niezwykle mocnym głosem. Na scenie pojawiła się z nią także jej przyjaciółka, Natalia Szroeder.

Męskie Granie 2022 - Daria Zawiałow/ fot. Jan Oborski
Męskie Granie 2022 – Daria Zawiałow/ fot. Jan Oborski

Scenę Ż zamykał w piątek członek tegorocznej Męskie Granie Orkiestry, czyli BEDOES. Podczas jego występu nie mogło zabraknąć głośnego – niestety, zawierającego mnóstwo wulgaryzmów – utworu Bedoesiara. Piątek na Męskim Graniu zakończył występ Dawida Podsiadły, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznej trasie. Ze sceny wybrzmiały nie tylko nowe single Dawida, ale także utwory promujące wcześniejsze trasy, w tym Elektryczny i Początek z udziałem ZALEWSKIEGO i KORTEZA oraz I Ciebie też, bardzo,  zaśpiewany wspólnie z Darią Zawiałow.

Męskie Granie 2022 - Dawid Podsiadło/ fot. Michał Murawski
Męskie Granie 2022 – Dawid Podsiadło/ fot. Michał Murawski

Wielkie emocje czekały stołeczną publiczność również w sobotę, 16 lipca. Nawet deszcz nie odstraszył fanów Męskiego Grania. Po raz kolejny zaczęło się od koncertów na Scenie Ż, którą przejęła występująca po raz pierwszy na scenie ta Ukrainka.

Męskie Granie 2022 - TA UKRAINKA/ fot. Wojtek Dobrogojski
Męskie Granie 2022 – TA UKRAINKA/ fot. Wojtek Dobrogojski

Następnie zaprezentował się tam Frank Leen, sięgając po nieoczywiste muzyczne połączenia od dark R&B po klasycznego rocka. Po osiemnastej wystartowała Scena Główna, na której pojawiła się serwująca mocniejsze granie grupa ME AND THAT MAN, powstała z inicjatywy Nergala i Johna Portera. Następnie elektroniczne beaty oraz soulową energię z elementami alternatywnego rapu pokazali członkowie składu ATLVNTA. Po tym występie nastąpiła muzyczna zmiana klimatu, a warszawską publiczność absolutnie porwał MROZU. Pod sceną wybrzmiały jego największe przeboje, które widzowie śpiewali razem z artystą. Nie mniej interesująco było później na Scenie Ż, gdzie synth-popowymi utworami czarował duet Wczasy. W Warszawie wystąpili w towarzystwie Enchanted Hunters. Niezwykle charyzmatyczna MARIA PESZEK zaserwowała słuchaczom odważne utwory, pełne bezkompromisowych przemyśleń i obserwacji. Podczas koncertu dołączył też do niej Jan Peszek.

Męskie Granie 2022 - MARIA PESZEK i Jan Peszek/ fot. Wojtek Dobrogojski
Męskie Granie 2022 – MARIA PESZEK i Jan Peszek/ fot. Wojtek Dobrogojski

Później przed publicznością stanął zespół BOKKA, będący jednym z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej. Po tym występie nadszedł czas na ZALEWSKIEGO. Ten człowiek-orkiestra, mimo deszczu, porwał zebranych na warszawskim Służewcu. Scenę Ż zamknął tego wieczoru Tymek, wykonując swoje największe przeboje.

Męskie Granie 2022 - ZALEWSKI/ fot. Wojtek Dobrogojski
Męskie Granie 2022 – ZALEWSKI/ fot. Wojtek Dobrogojski

Większość zebranych czekała jednak na wielki finał, czyli występ Męskie Granie Orkiestry 2022, w składzie: BEDOES, KWIAT JABŁONI i ZALEWSKI. Towarzyszyli im na zmianę: WaluśKraksaKryzys, Andrzej Markowski, Jakub Wojtas, Bolesław Wilczek, Dominik Szczepaniak, Martyna Szczepaniak, Justyna Jarzębińska, Dorota Theisebach, Michał Grobelny, Jakub Łępa, Adam Bławicki, Szymon Białorucki, Marcin Elszkowski i Jakub Kurek. Podobnie jak w ubiegłych latach, artyści zaprezentowali wyjątkowy muzyczny program oparty na znanych utworach w zupełnie nowych aranżacjach. Ze sceny wybrzmiały m.in. Polskie tango, Nie pytaj o Polskę czy Zwiedzam świat, w którym gościnnie zaśpiewała Natalia Przybysz. Muzycy wykonali także tegoroczny hymn Męskiego Grania, czyli Jest tylko teraz.

Męskie Granie 2022 - MG ORKIESTRA/ fot. Wojtek Dobrogojski
Męskie Granie 2022 – MG ORKIESTRA/ fot. Wojtek Dobrogojski

Do zobaczenia i usłyszenia za rok!


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *