Kultura

Miłość do babci

Chciałbym - fragment okładki

16 lipca 2020 roku ukaże się książka Chciałbym nigdy cię nie poznać. Dzięki Wydawnictwu Prószyński Media Sp. z o.o. udało mi się przeczytać ją wcześniej – w formacie PDF.

Autor książki, Wiktor Krajewski, jest dziennikarzem. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego. W 2017 roku opublikował książkę Pocztówki z powstania, w 2019 roku rozmowę z Aliną Dąbrowską Wiem, jak wygląda piekło, a w 2020 roku rozmowę z Niną Novak – najwybitniejszą polską primabaleriną – Taniec na gruzach.

Jak widać, bohaterkami Jego książek są kobiety. Tym razem opisuje – jak przypuszczam – swoją osobistą miłość do babci. W intymny sposób opowiada, co takie uczucie daje i zabiera, czym jest dziecięca wrażliwość wobec świata dorosłych. Jest to historia relacji, która nieświadomie zostawia w nas ciche słowa, drobne gesty i sceny z codzienności, które niesiemy potem w sobie przez całe życie. Czas mija, a te ślady ma w sobie każdy z nas. Pamięć gubi tak wiele, lecz postać babci zostaje. Więc może lepiej było jej nigdy nie poznać? Obustronna miłość trwała do ostatnich chwil życia babci, a późnij została miłość wnuka:

„Poprosiłem mamę, żeby trzymała słuchawkę przy jej uchu. Mówiłem, że za nią tęsknię, że niedługo do niej przyjadę. Zapytałem, czy mnie jeszcze trochę kocha. Słyszałem, że bardzo chciała odpowiedzieć. Zniekształcone »kocham« przysporzyło jej dużo trudu. A mnie szczęścia. Pamiętam je do dziś. Bo miłość czasami może być lekko zdeformowana”.

Chciałbym - okładka książki/ materiał prasowy
Chciałbym – okładka książki/ materiał prasowy

Przyznam, że czytanie na ekranie nie jest moim  ulubionym sposobem zapoznawania się z treścią książek. Teraz jednak nie mogłem oderwać się od ekranu, nie zwracając niemal uwagi na jedną pomyłkę stylistyczną. Wychodzę bowiem z założenia, że nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi.  Dlaczego tak wysoko oceniam tę książkę? Ot, choćby dlatego, że nie udało mi się jeszcze przeczytać tak wyrazistej opowieści o miłości dziecka do babci. Owszem, ukazują się książki, które pięknie opisują tę miłość. Ale w książce Wiktora Krajewskiego miłość przeplata się z pretensją. O co? O tym warto przeczytać samodzielnie.

Wiktor Krajewski, Chciałbym nigdy cię nie poznać.

Redaktor prowadzący: Michał Nalewski

Redakcja: Katarzyna Rycko

Korekta: Grażyna Nawrocka

Projekt okładki: Maria Bożycka

Łamanie: Ewa Wójcik

Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., 2020

ISBN 978‑83‑8169‑307-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.