Kultura

Nadjeżdża ferrari tańca irlandzkiego

plakat

Do zespołu Gaelforce Dance przylgnęło określenie „ferrari tańca irlandzkiego”. Wielu specjalistów uważa wręcz, że są oni najlepszym zespołem tego rodzaju tańca na świecie. Perfekcjonizm, który prezentują na scenie, stał się już legendą. Opinie ekspertów są potwierdzane przez widzów na całym świecie, którzy uwielbiają ich szalone, pełne energii, spektakularne występy.

Już niedługo – w listopadzie i grudniu 2018 roku – będzie mogła o tym przekonać się polska publiczność, o co postarała się firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT.

Taniec w powietrzu - materiał prasowy
Taniec w powietrzu – materiał prasowy

Gaelforce Dance – to zespół składający się z najlepszych tancerzy i muzyków, którzy swoim spektaklem taneczno-muzycznym, opartym na irlandzkim folklorze, w genialny sposób ukazują kulturę Zielonej Wyspy. Co ciekawe, w rzeczywistości zespół pochodzi z Australii, ale występują w nim artyści z Irlandii, Kanady i Stanów Zjednoczonych – czyli z krajów, w których mieszkają Irlandczycy lub ich potomkowie. Łączą oni taniec nowoczesny z celtyckimi rytmami, balet ze stepowaniem, muzykę z grą świateł,  tradycję ze współczesnością. Choreograf zespołu, Richard Griffin, tak go określa: „Staramy się być innowacyjni i bardzo teatralni. Nasze show jest w 100% na żywo.

I to jest właśnie główny atut zespołu – jako jedyna grupa tego typu zawsze grają, śpiewają i stepują całkowicie na żywo! Wyznaczają w świecie tańca najwyższe standardy oraz odkrywają i szkolą wielkie talenty, jak choćby James Devine. To właśnie w Gaelforce Dance pobił on światowy rekord w stepowaniu i trafił do księgi rekordów Guinness’a, osiągając rewelacyjny wynik 38 uderzeń na sekundę! Nowatorski sposób ukazania irlandzkiej kultury zjednuje im fanów, którzy nie pozostawiają ani jednego wolnego miejsca na żadnym z ich przedstawień – niezależnie czy mowa o USA, Kanadzie, Europie, czy Azji. Nie oparli im się nawet papież Jan Paweł II i Królowa Elżbieta II, dla których mieli zaszczyt występować.

Gaelforce Dance i półmrok - materiał prasowy
Gaelforce Dance i półmrok – materiał prasowy

Historia przedstawiona przez artystów jest stara, jak świat. Dwóch mężczyzn, jedna kobieta, miłość, dramat, pasja, zazdrość, pojednanie. Jednak sposób jej prezentacji nie jest pod żadnym względem banalny. Przepiękna scenografia, imponujące kostiumy, rewelacyjna muzyka, śpiew i taniec, feeria barw, gra świateł przenoszą widzów w bajkowy świat fantazji, a wszystko to w oprawie godnej Broadwayu. Artyści budują napięcie poprzez różnorodny taniec, czasem subtelny i cichy, a czasem zdecydowany i agresywny.  Każdy szczegół jest dopracowany do perfekcji. Wszystko po to, aby zagwarantować publiczności niezapomniane wrażenia, pełne emocji, wzruszeń, euforii, niemal metafizycznych doznań. Widowisko charakteryzuje się najwyższym światowym poziomem. W jego przygotowaniu biorą udział takie międzynarodowe gwiazdy, jak choreograf Richard Griffin, kompozytor Colm O’Foghlú, czy wielokrotnie występujący na West Endzie „Mistrz Musicalu” –  śpiewak Peter Corry. Najbardziej zapierające dech w piersiach są sceny zbiorowe,
w których podziwiamy precyzyjne linie tancerzy oraz absolutną jedność wykonywanych przez nich kroków i wystukiwanego, z komputerową wręcz precyzją, rytmu. Nie trzeba być ekspertem, aby dostrzec w tej doskonale zgranej grupie wielki talent, pasję, zaangażowanie oraz lata ciężkiej pracy.

Gaelforce Dance na scenie - materiał prasowy
Gaelforce Dance na scenie – materiał prasowy

Nic dziwnego zatem, że widzowie na całym świecie nagradzają artystów kilkunastominutowymi owacjami na stojąco. Wtórują im dziennikarze, którzy między innymi pisali:

„Członkowie Gaelforce Dance są profesjonalistami. Rzadko można oglądać zespół tak zgrany i tak perfekcyjnie wykonujący skomplikowane ewolucje.” (Rzeczpospolita).

„Gaelforce Dance ma więcej energii, pasji, oryginalnej muzyki, wdzięku niż tuzin innych zespołów razem wziętych. Oni po prostu zapierają dech w piersiach.” (Il Manifesto).

„Morze tancerzy, energetyczna choreografia i pulsująca muzyka przyprawiają o dreszcze. Nie będziecie zawiedzeni.” (The Irish Times).

Gaelforce Dance tańczy - materiał prasowy
Gaelforce Dance tańczy – materiał prasowy

W 2018 roku Gaelforce Dance wystąpi w pięciu polskich miastach:

30 listopada w Łodzi (Teatr Wielki)

2 grudnia w Warszawie (Torwar)

3 grudnia we Wrocławiu ((Teatr Capitol)

5 grudnia w Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca)

6 grudnia w Poznaniu (Sala Ziemi).

Bilety można nabyć za pośrednictwem stron ebilet.pl, eventim.pl i makroconcert.pl oraz w salonach Empik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.