Kultura

Najsłynniejsza rosyjska grupa baletowa zaprezentuje spektakl „Romeo i Julia”

plakat

Każdy występ MOSCOW CITY BALLET wiąże się z olbrzymimi przeżyciami widzów. Sądzę, że nie inaczej będzie w marcu 2018 roku, kiedy to najsłynniejsza rosyjska grupa baletowa przyjedzie do Polski. Artyści zaprezentują wyjątkowo romantyczny spektakl, jedno z największych dzieł Szekspira, zatytułowane Romeo i Julia.  Zespół tancerzy klasycznych, cieszący się wielką sławą na całym świecie – ba! wręcz uznawany przez wielu krytyków za najlepszą grupę baletową świata! – zabierze polskich widzów do krainy piękna i miłości, której nie pokona nawet śmierć.

Romeo i Julia na scenie
Romeo i Julia na scenie

Romeo i Julia to ponadczasowa opowieść o miłości młodych, pięknych kochanków – członków dwóch zwaśnionych rodów: Capulettich i Montecchich.

Rycerze zwaśnionych rodów
Rycerze zwaśnionych rodów

Zakochani zrobią wszystko, aby być ze sobą, nie zważając na przeciwności losu i rodzinne waśnie. „Jak cudowna jest miłość skoro cień miłości tyle bogactwa niesie i tyle radości” – wzdychają zakochani Romeo i Julia w dramacie, który znany jest w każdym zakątku na ziemi.  Miał kilka premier filmowych (1968 r. – reżyser Franco Zeffirelli, 1978 r. – Alvin Rakoff, 1996 r. – Baz Luhrmann, 2013 r. – Carlo Carlei). W 2014 roku pojawił się jako serial telewizyjny. Polski Teatr Telewizji zaprezentował tragedię w 1974 roku, a reżyserem spektaklu był Jerzy Gruza. O licznych spektaklach, wystawianych na deskach teatralnych, długo można by pisać. Warto natomiast przypomnieć, że baletowa wersja dramatu Romeo i Julia powstała w latach 1935-36, a autorem libretta był Siergiej Prokofjew. Światowa prapremiera baletu miała miejsce 30 grudnia 1938 roku w Brnie w Teatrze Na Hradbách (obecnie Mahenovo divadlo). Polska premiera została zaprezentowana 22 maja 1954 roku w Warszawskiej Operze Państwowej.

Scena zbiorowa
Scena zbiorowa

Autorem choreografii spektaklu wystawianego przez MOSCOW CITY BALLET jest założyciel grupy, Victor Smirnov – Golovanov. Jego choreografia zapiera dech w piersiach, pozwalając wyrazić i przeżyć krańcowe doświadczenia miłości i śmierci, nienawiści i przebaczenia. Każdy ruch i gest tancerzy dopracowany jest do perfekcji, co nieodmiennie wzbudza zachwyt publiczności. Przyczyniają się do tego również olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia. Zdaniem krytyków, czarowi tej grupy nie można się oprzeć, ani o niej zapomnieć. Wrażeń i emocji, jakie wzbudza MOSCOW CITY BALLET nie da się opisać – trzeba ich doświadczyć! W ciągu ostatnich lat przedstawienia w Polsce obejrzało ponad 250 tys. osób! Publiczność wychodzi ze spektakli z wypiekami na twarzy, zachwycając się magicznym klimatem przedstawień. Ogromne wrażenie wywołuje talent tancerzy, jak również ich profesjonalizm, który został wypracowany przez lata ciężkich treningów. Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną choreografią, pokazują nam jak bardzo Rosjanie kochają balet.

Romeo i Julia w pałacu
Romeo i Julia w pałacu

Wspomniany Victor Smirnov – Golovanov powiedział kiedyś: To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów; to ja jestem Klarą, Księciem, Królem Myszy… To wszystko żyje we mnie…

Być może to jest tajemnica ich ogromnego, międzynarodowego sukcesu. Ten, kto jeszcze nie miał okazji podziwiać talentu grupy lub chciałby ponownie przeżyć te niesamowite chwile, już w marcu 2018 roku będzie miał ku temu okazję.

Romeo i Julia pod słynnym balkonem
Romeo i Julia pod słynnym balkonem

Romeo i Julia zawitają do Warszawy 15 marca i zaprezentują się w Hali Torwar. Ponieważ jednak nasi P.T. Czytelnicy są mobilnymi ludźmi, podajemy w ślad za Organizatorem – firmą High Note Events, działającą pod marką MAKROCONCERT – harmonogram występów w innych miastach Polski:

9 marca 2018 r. – SZCZECIN, Arena Szczecin

13 marca 2018 r. – WROCŁAW, Narodowe Forum Muzyki

14 marca 2018 r.  – POZNAŃ, MTP Sala Ziemi

16 marca 2018 r.  – LUBLIN, Centrum Spotkania Kultur

18 marca 2018 r.  – TORUŃ, CKK Jordanki

19 marca 2018 r.  – GDYNIA, Teatr Muzyczny

20 marca 2018 r.  – ŁÓDŹ, Teatr Wielki

21 marca 2018 r.  – KARKÓW, ICE Kraków

22 marca 2018 r.  – KATOWICE, Miasto Ogrodów.

Bilety można kupić za pośrednictwem stron www.makroconcert.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl oraz w Salonach Empik.

Romeo i Julia zapraszają
Romeo i Julia zapraszają

Zdjęcia zostały nadesłane przez Organizatora – firmę High Note Events, działającą pod marką MAKROCONCERT .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.