Kultura

Nietypowy powrót

Mazolewski Quintet zaprasza

Muzyka w wykonaniu Wojciecha Mazolewskiego jest jednym z najlepszych polskich produktów eksportowych. Znakomity basista i kontrabasista jazzowy występuje raczej jako Wojtek Mazolewski, grający na całym świecie z zespołami Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. Ten niestrudzony propagator jazzu jest zaliczany do współtwórców yassu –  konglomeratu różnych stylów, łączącego elementy współczesnej muzyki improwizowanej, jazzu, punk rocka i folku.

Znakiem firmowym muzyki Mazolewskiego są „wybuchowe” koncerty. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka, nawiązujące do mistrzów jazzu, łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają się echa muzyki Milesa Davisa, Erika Dolphy’ego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina.

Fenomen zespołu Wojtek Mazolewski Quintet zauważyły polskie i zagraniczne media. Portal JazzSoul.pl napisał:

Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów.

W 2018 roku, nakładem brytyjskiej wytworni Whirlwind Recordings ukazała się światowa edycja albumu Polka kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Wydawnictwo zostało entuzjastycznie przyjęte przez zagraniczne media. Prestiżowy amerykański magazyn jazzowy “DownBeat” przyznał albumowi Polka – Worldwide Deluxe Edition maksymalną ocenę pięciu gwiazdek (5*) i wybrał album do pięciu najlepszych płyt roku Angielski portal “Kind of Jazz” również uznał to wydawnictwo jedną z “Płyt Roku”. Amerykański portal Stereogum wybrał Polkę, obok m.in. albumu Wayne’a Shortera, do grona najlepszych płyt sierpnia 2018. To nie pierwsze wyróżnienia dla kwintetu Wojtka przyznane przez zagraniczne media. Wcześniej utwór Theme de YoYo z singla London (wydawca Lanquidity Records) został wybrany przez Gillesa Petersona, słynnego brytyjskiego dziennikarza radia BBC, do pięćdziesiątki najlepszych utworów jazzowych 2017 roku.

Oceny krytyków – co nie zawsze się zdarza – zbiegły się z opiniami słuchaczy, którzy wypełnili sale w 21 krajach na ponad 200 koncertach. Nic dziwnego zatem, że w Polsce album Polka uzyskał status Platynowej Płyty.

Najnowszy projekt WMQ nosi tytułWhen Angels Falli jest nowym odczytaniem muzyki Krzysztofa Komedy. Wojciech Mazolewski odwiedził miejsca, gdzie pracował Krzysztof Komeda, od Poznania po Los Angeles, żeby poczuć nastrój jego muzyki. Recenzenci konkludują, że o ile Polka otworzyła zespołowi drzwi, o tyle When Angels Fall może ich wprowadzić na szczyt, dając szansę zajęcia miejsca Krzysztofa Komedy – giganta, który rozsławił Polską muzykę popularną na całym świecie.

Wojtek Mazolewski Quintet - plakat
Wojtek Mazolewski Quintet – plakat

Wojtek Mazolewski Quintet wraca na scenę w wyjątkowy sposób. Zagra na żywo w niedzielę, 12 lipca 2020 roku, o godzinie 19:00, w warszawskim Klubie Progresja, a jednocześnie występ będzie można obejrzeć – też na żywo – w internecie oraz w wybranym kinie sieci Helios w całej Polsce. Transmisja w internecie obejmuje streaming najwyższej jakości, realizowany przez siedem 7 kamer: każda kamera śledzi innego muzyka, dosłownie patrząc mu na ręce. Internauta sam zdecyduje, który kanał chce oglądać. Może skupić uwagę na muzyku i podejrzeć jego warsztat gry, może zmieniać kanały w trakcie koncertu wedle potrzeby – tak wiele razy i tak często, jak tylko zechce. Niezdecydowani i ci, którzy lubią mieć pod kontrolą cały band, będą mieć do dyspozycji miks realizatorski.

Bilety na koncert i na streaming można nabyć w Klubie Progresja oraz za pośrednictwem stron: progresja.com/en/events/wojtek-mazolewski-quintet-wygramy-muzyka/?fbclid=IwAR047BiQMp8LeCfXkGIxbnGDixNnn9kyzVHGWHHwsjxBFb5IIrwL2oifsa0 i goout.net/pl/bilety/wygramy-muzyka-wojtek-mazolewski-quintet/gmvg/.

Mam nadzieję, że koncert będzie wspaniałym wytchnieniem po udziale w niedzielnych wyborach prezydenckich, w których udział każdego Polaka  jest – moim zdaniem – bardzo istotny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.