Kultura

Nieznajoma na osiedlu

Sielanka_fragment okładki

Osiedle Sielanka znajduje się na obrzeżach Warszawy. Zaczyna się ono rozrastać, wprowadzają się nowi lokatorzy. Życie na tym osiedlu stało się tematem nowej serii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

Autorka jest znana przede wszystkim z innej serii książek, zatytułowanej Cukiernia Pod Amorem. Warto jednak zaznaczyć, że jest również scenarzystką filmową i dziennikarką. Przypomnijmy choćby serial Tata, a Marcin powiedział…, którego jest scenarzystką. Będąc absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej, zajmuje się historią teatru. Ba, była nawet nauczycielką i zajmowała się jeszcze innymi rodzajami działalności! Mogę tylko pozazdrościć aktywności.

Pierwszy tom najnowszej serii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk nosi tytuł Nieznajoma. Od początku wciąga on czytelnika do współczesnej, zabawnej historii z pazurem. Do nowych apartamentowców w Sielance, małym osiedlu na obrzeżach Warszawy, wprowadzają się lokatorzy. Dawni mieszkańcy traktują ich jak intruzów, bo wysokie budynki niszczą willowy charakter Sielanki. Trwa cicha wojna dwóch światów. Beata, właścicielka salonu fryzjerskiego Czar usytuowanego w centrum Sielanki, jest najlepiej poinformowana w lokalnych sprawach. To u niej zawiązują się nici wszelkich intryg, choć o palmę pierwszeństwa w tej konkurencji walczy też Maria, emerytowana nauczycielka. Jednak najwięcej o mieszkańcach wiedzą menel Duży Rycho, który z powodu zakrzepicy musi spacerować przez sześć godzin dziennie, oraz Profesorowa, ponieważ regularnie wyprowadza na spacer swoje psy. Kontakty między lokalsami a napływowymi powoli zacieśniają się. Ala, żona dewelopera, zamierza prowadzić zajęcia jogi i szuka chętnych pań, zaś architekt Stefan – wróciwszy z dłuższego pobytu w USA – rozgląda się za pracą. Ich stłuczka na skrzyżowaniu rozpoczyna serię niefortunnych zdarzeń.

Osiedle Sielanka. Nieznajoma -okładka/ fot. Roman Soroczyński
Osiedle Sielanka. Nieznajoma -okładka/ fot. Roman Soroczyński

Sądzę, że P.T. Czytelnicy polubią większość bohaterów serii Osiedle Sielanka. Może nie wszystkich… Sam nie lubiłem na początku dwóch facetów. Później okazało się, że i oni miewają sytuacje, które mogą spotkać każdego z nas. I to właśnie jest, moim zdaniem, największym atutem nowej serii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Historie nie są wyssane z palca, mogą zdarzyć się wszędzie. Wartka akcja nie pozwala Czytelnikowi na oderwanie się od książki, szybko przenosząc go od jednego bohatera do drugiego.

Nie mogę również nie zwrócić uwagi na lekki styl pisania Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk oraz urokliwe ilustracje Joanny Klimaszewskiej. Dobrego wrażenia absolutnie nie psuje jeden błąd korektorski.

Nieznajoma zostawia swoich bohaterów przeżywających rozmaite sny. Co będzie, jak się obudzą? Sądzę, że następne tomy serii Osiedle Sielanka dadzą odpowiedź na to pytanie i w równie ekscytujący sposób poprowadzą P.T. Czytelników po uliczkach i mieszkaniach osiedla.

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Osiedle Sielanka. Nieznajoma

Redakcja: Joanna Habiera

Redaktor prowadzący: Anna Derengowska

Rysunki: Joanna Klimaszewska

Projekt okładki: Luiza Kosmolska

Korekta: Grażyna Nawrocka

Łamanie: Ewa Wójcik

Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2020

ISBN 978-83-8169-273-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.