Niezwykła kraina

R

Dzień Dziecka jest okazją do wspólnej zabawy z dziećmi. Książkę sprzyjającą wyobraźni prezentuje Roman Soroczyński.

Każda zabawa z dziećmi może być doskonałą okazją do lepszego poznawania przez nie otaczającego nas świata oraz do kształtowania ich wyobraźni. Książka Kraina Niezwykłości Marty Tondera-Tuzinek pomoże również dorosłym w zanurzeniu się w świat fantazji.

Bruno i Maja mieszkają po sąsiedzku. Łączy ich przyjaźń, bogata wyobraźnia i ciekawość otaczającego świata. To właśnie te cechy sprawiły, że zostali wybrani do wzięcia udziału w niezwykle ważnej misji – ocalenia Prawdopodobny, Krainy Niezwykłości. Czeka ich ekscytująca podróż, podczas której będą musieli zmierzyć się z mrocznymi siłami Nicości, ale też własnymi lękami i słabościami. Aby je pokonać, wykorzystają swój najcenniejszy skarb – niesamowitą moc dziecięcej wyobraźni. Dokąd zaprowadzi ich niewidzialna gra i tajemnicze przejście w ścianie dzielącej ich pokoje? Okna przylegających do siebie pokoików Brunonka i Mai na poddaszu miały wspólny parapet. Co jakiś czas pod osłoną nocy przysiadał na nim tajemniczy gość. W dziobie przynosił swoim śpiącym podopiecznym najpiękniejsze sny, a w nich to, co najbardziej lubili, żeby mogli spać spokojnie i długo. Nocny przybysz wiedział dobrze, że przed Mają i Brunonkiem wiele przygód i niełatwych zadań, jakie zechciały powierzyć im gwiazdy.

Książki były zawsze? / Nie, w bardzo odległych czasach nie było jeszcze książek, ale ludzie umieli już czytać. / To co czytali? / Czytali obrazy i dźwięki, które ich otaczały. (…). Czy nauczę się czytać takie rzeczy, dopiero jak będę umiał bardzo dobrze czytać z liter? / Odwrotnie. Będziesz dużo lepiej rozumiał litery, kiedy nauczysz się czytać to, co nie jest nimi zapisane.

Marta Tondera-Tuzinek z zawodu i powołania jest nauczycielką języka polskiego. Poetka z wyboru, malarka z przypadku, idealistka z natury. Jej pierwszy wydany tomik poezji, Manowce – to liryka tętniąca rytmem przyrody. Część prac malarskich można zobaczyć na jej stronie internetowej.

Kraina niezwykłości - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Kraina niezwykłości – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Również w książce można zobaczyć piękne, subtelne ilustracje, których autorką jest Karmen Sikorska. Kraina Niezwykłości przypomniała mi baśnie z mojego dzieciństwa: jest pięknie wydana i solidnie oprawiona, posiada wspaniałą stronę graficzną.

W słowie wstępnym do książki Marta Tondera-Tuzinek napisała:

… dzieci widzą, czują i rozumieją znacznie więcej, niż dorosłym czasem się wydaje, jednak myślenie metaforyczne, symboliczne, które jest u nich naturalne, narażone bywa też na przeszkody, ulega różnym presjom. To – jeszcze jedna na bibliotecznej półce – próba przeprowadzenia dziecka przez ten czas tak, by nie ucierpiały na tym ani rozsądek, ani wyobraźnia, ani świat czarów.

Jestem przekonany, że autorka osiągnęła swój cel. Niestety, w dzisiejszym, realnym świecie dzieci przestają marzyć, skoro wszystko mają i dostają na wyciągnięcie ręki.  Kraina Niezwykłości daje nam szansę na podtrzymanie i rozwijanie ich wyobraźni oraz kreatywności. Dzieci uświadomią sobie, jak ważne jest poczucie bycia kochanym, jakie znaczenie ma fakt, iż rodzice interesują się tym, co one robią i rozsądnie akceptują ich pomysły. Z drugiej strony jest szansa, aby dzieci zrozumiały, że relacje zawsze muszą być dwustronne: jeśli ktoś nie docenia naszego towarzystwa, to zabieganie o tę znajomość nie ma sensu.

Dlatego z wielką przyjemnością polecam tę opowieść wszystkim rodzicom, a za ich pośrednictwem – dzieciom.

  • Marta Tondera-Tuzinek, Kraina Niezwykłości
  • Ilustracje: Karmen Sikorska
  • Redakcja: Maria Ślęczka
  • Korekta: Emilia Kapłan
  • Skład: Katarzyna Dambiec
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8219-585-9

    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *